TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Achema“ užkasa karo kirvį: bendrovė nusprendė pradėti mokėti SGDT saugumo dedamosios mokestį

Generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Generalinis „Achemos“ gamyklos direktorius Ramūnas Miliauskas
Šaltinis: 15min
0
A A

Birželio 15 dieną susirinkusi akcinės bendrovės „Achema“ valdyba priėmė sprendimą pradėti mokėti nuo 2014 m. gruodžio mėn. įstatymais įtvirtintą SGDT saugumo dedamosios mokestį. Bendrovė teigia nusprendusi parodyti gerą valią, tačiau mokėti mokestį ją įpareigojo teismai.

Skundėsi nuostoliais ir įtikinėjo, kad negali mokėti

„Achema“ pastaruoju metu itin aktyviai viešai skundėsi, kad vadinamasis SGDT mokestis bendrovei yra nepakeliamas ir stumia ją į bankrotą. Pernai „Achema“ patyrė apie 25 mln. eurų nuostolį. Bendrovė įrodinėjo, kad ji neturi mokėti šio mokesčio, kad jis per didelis.

Tačiau „Achemai“ nepavyko savo tiesos įrodyti teismuose. Energetikos ministras Rokas Masiulis argumentavo, kad „Achema“, kaip ir visa Lietuva, gavo ekonominės naudos iš SGDT terminalo, nes atpigo „Gazprom“ tiekiamos dujos, tačiau mokesčio vis tiek nemokėjo.

„SGD terminalas suteikia „Achemai“ tas pačias privilegijas kaip ir visai Lietuvai. Tačiau visa Lietuva moka, o „Achema“ ne. Direktorius sako: mokėsime tiek ir tiek. Tačiau jokių mokėjimų nebuvo ir nėra. Net ir 2013-2014  metų mokestis Vyriausybės pastangomis buvo perkeltas į ateitį, nes nebuvo sumokėtas“, – yra sakęs R.Masiulis.

„Achema“ turi suformavusi 100 mln. eurų atidėjimus, skirtus nesumokėtam SGD terminalo saugumo mokesčiui bei ginčytinai sumai su „Gazprom“.

„Achema“ turi suformavusi 100 mln. eurų atidėjimus, skirtus nesumokėtam SGD terminalo saugumo mokesčiui bei ginčytinai sumai su „Gazprom“.

Gegužės 28 d. Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė „Achemos“ skundą Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijai (VKEKK) dėl nutarimų, pagal kuriuos „Achema“ už suskystintų gamtinių dujų terminalą (SGTD) turėjo sumokėti daugiau nei 16 mln. eurų.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./„Achema“ švenčia 50-ąjį jubiliejų
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./„Achema“ švenčia 50-ąjį jubiliejų

Teigia parodę gerą valią

Bendrovės „Achema“ valdybos narys Audrius Bendaravičius, koncerno „Achemos grupė“ – ekonomikos ir finansų direktorius, laikinai vykdantis generalinio direktoriaus funkcijas, pabrėžė, jog šiam sprendimui buvo ilgai ir nuosekliai ruošiamasi: „Akcinė bendrovė „Achema“ besąlygiškai visada palaikė ir palaiko SGD terminalo poreikį ir būtinybę užtikrinant Lietuvos energetinį saugumą. Iki šiol visos diskusijos rėmėsi mūsų noru rasti geriausius Lietuvai, žvelgiant iš ilgalaikės ekonominės perspektyvos, SGDT veiklos užtikrinimo ir finansavimo mechanizmo modelius. Kadangi derybinėje grupėje su Vyriausybės atstovais jau pasistūmėta link konkretesnių variantų analizės, manome, jog mūsų bendrovės geros valios parodymas bus žingsnis tolesnio sėkmingo bendradarbiavimo ir racionalių sprendimų priėmimo link.“

„Achemos“ koncerno nuotr./Audrius Bendaravičius
„Achemos“ koncerno nuotr./Audrius Bendaravičius

Pastaruoju metu koncernas „Achema“ gerina santykius ne tik su valdžia. Rimsta ilgai virę koncerno akcininkų nesutarimai.

Bendrovės pranešime spaudai teigiama, kad nors šiuo metu AB „Achema“ ir negauna dujų iš SGD terminalo, tačiau įvertinus ne kartą „Klaipėdos naftos“ skelbtas galimas rizikas dėl lėšų trūkumo SGD terminalo veiklai, „Achema“ kaip lietuviško kapitalo įmonė yra pasirengusi prisidėti prie nacionalinių interesų užtikrinimo.

Detalus mokėjimų grafikas ir sąlygos bus patvirtintos po bendrų pasitarimų su „Klaipėdos naftos“ ir Energetikos ministerijos vadovybe.

Su niekuo nebenori kariauti

Pastaruoju metu koncernas „Achema“ gerina santykius ne tik su valdžia. Rimsta ilgai virę koncerno akcininkų nesutarimai. Pagrindinė koncerno akcininkė Lyda Lubienė pasirašė taikos sutartį su smulkiaisias akcininkais. Dėl šių nesutarimų koncerno veikla buvo iš dalies paralyžuota, negalėjo dirbti valdyba.

„Achemos“ pranešime spaudai kaltė dėl įtemptų koncerno santykių su valdžia verčiama neįvardijamiems asmenims. Iki šiol bendrovės poziciją nemokėti mokesčio viešumoje grindė bendrovės teisininkai, akcininkai ir „Achemos“ gamyklos vadovai. Dėl bendrovės pozicijos nei premjeras Algirdas Butkevičius, nei energetikos ministras R.Masiulis nedalyvavo neseniai Jonavoje surengtoje „Achemos“ 50-mečio šventėje.

Pasak „Achemos“ valdybos nario A.Bendaravičiaus, vertinant „Achemos“ veiklą, reiktų aiškiai atriboti ir atskirai kalbėti tiek apie teisinius procesus, tiek apie ekonominę veiklos logiką, tiek apie tam tikrų asmenų norą daryti įtaką politiniams procesams.

„Iki šiol viešojoje erdvėje pasirodę nei su AB „Achema“ Valdyba, nei bendrovės vadovybe nesusijusių ir trąšų gamybos veiklos specifikos neišmanančių asmenų komentarai tik darė žalą bendrovei, jos reputacijai ir stengėsi supriešinti su valstybinėmis institucijomis, – sako A.Bendaravičius. – „Tuo tarpu „Achemos“ valdybos atstovai ir bendrovės vadovybė aktyviai dirbo tam, kad būtų ieškoma geriausio kompromiso tiek SGDT valdančiai „Klaipėdos nafta“, tiek „Achemai“.“

Papildyta 15.05 R.Masiulis vertina tegiamai

„Energetikos ministerija teigiamai vertina žinią, kad „Achemos“ valdyba įsiklausė į raginimus ir pagaliau nusprendė vykdyti prievolę, kurią nuo pat atsiradimo vykdo visi kiti dujų vartotojai. Ministerija visada laikėsi ir tebesilaiko pozicijos, kad jokiam vartotojui neturi būti taikomos išimtys kitų vartotojų sąskaita.

Apie ateitį su „Achema“ galėsime diskutuoti tuomet, kai bus padengti tiekimo saugumo dedamosios įsiskolinimai. Iki šiol konkretūs variantai, kaip būtų galima keisti SGD terminalo finansavimą, nebuvo svarstomi. Tačiau ministerija nuolat analizuoja situaciją rinkoje bei išklauso rinkos dalyvių siūlymus“, – sakė energetikos ministras R.Masiulis.

informacija
ACHEMOS GRUPĖ, UAB koncernas
Vadovas: Audrius Bendaravičius Darbuotojų sk.: 42 2015m . Pajamos: > 100 mln. Eur
ACHEMA, AB
Vadovas: Ramūnas Miliauskas Darbuotojų sk.: 1132 2015m . Pajamos: > 100 mln. Eur
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką