Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Achemos“ smulkieji akcininkai: kodėl ginčijamasi dėl terminalo, bet nuolaidžiaujama „Gazpromui“?

Achema
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / „Achema“
Šaltinis: 15min
0
A A

Koncerno „Achemos grupė“ dalis smulkiųjų akcininkų nepritaria didžiausios Lietuvos dujų vartotojos bendrovės „Achema“ įmonės vadovybės pozicijai nemokėti privalomos gamtinių dujų tiekimo saugumo papildomos dedamosios, skirtos SGD terminalo veiklai užtikrinti.

Pasak dalies smulkiųjų akcininkų, vadovybės raginimas tokius mokesčius rinkti „pagal galimybes“ mažų mažiausiai atrodo keistas, o argumentai, kad šis mokestis bendrovei nepakeliamas, gali būti bandymas nuslėpti tinkrąją bendrovės finansinę padėti.

Pasak dalies smulkiųjų akcininkų, vadovybės raginimas tokius mokesčius rinkti „pagal galimybes“ mažų mažiausiai atrodo keistas, o argumentai, kad šis mokestis bendrovei nepakeliamas, gali būti bandymas nuslėpti tinkrąją bendrovės finansinę padėti.

Dalis smulkiųjų akcininkų nepritaria „Achemos“ pozicijai nevykdyti įsipareigojimų valstybei ir taip į pavojų statyti strateginį šalies energetikos objektą. Jų manymu, vadovaujantis teisinės valstybės principais, bendrovė turėtų mokėti privalomą mokestį, o jeigu Konstitucinio Teismo sprendimas būtų palankus „Achemai“, tada ieškoti būdų tas lėšas susigrąžinti.

Dabartinė pozicija nemokėti nustatyto mokesčio, smulkiųjų akcininkų manymu, sudaro prielaidas abejoti dabartinės bendrovės vadovybės geranoriška nuostata dėl valstybės energetinio saugumo užtikrinimo ir strateginės partnerystės su valstybe, siekiant didinti konkurenciją dujų rinkoje.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Mokomosios pratybos AB „Achema“
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./AB „Achema“

Romuladas Žadeika, sako, kad šiame kontekste nesuprantama dabartinių „Achemos“ vadovų pozicija dėl SGD kainos ginčytis teismuose, kai dėl „Gazprom“ vengiama priimti ryžtingus sprendimus.

Koncerno “Achemos grupė” valdybos narys Kasparas Jurgelionis sako, kad „Achemos“ dujų portfelio divesifikavimo klausimas šiandien yra ko gero didžiausia takoskyra tarp bendrovės akcininkų.

„Achemos“ vadovybė nemokėjimą SGD argumentuoja per didele našta įmonei, tačiau Kasparo Jurgelionio nuomone bendrovės finansinė situacija dėl savalaikių sprendimų, padarytų per pastaruosius porą metų, yra geriausia per visą įmonės istoriją.

Juolab šiandien „Achema“ moka konkurencingą dujų kainą „Gazprom“, o SGD terminalas suteikia ne tik dujų tiekimo saugumą jau dabar, bet ir galimybes pirkti dujas iš viso pasaulio. Mane liūdina, kad esant unikaliai situacijai pasaulinėje dujų rinkoje, kai SGD kainos yra kritusios daugiau kaip per pusę, „Achema“ dar vis neįsigijo nei vieno SGD laivo krovinio“, – sako K. Jurgelionis.

Bendrovės „Achema“ nuotr./Romualdas Žadeika
Bendrovės „Achema“ nuotr./Romualdas Žadeika

 Buvęs koncerno vadovas, akcininkas Romuladas Žadeika, sako, kad šiame kontekste nesuprantama dabartinių „Achemos“ vadovų pozicija dėl SGD kainos ginčytis teismuose, kai dėl „Gazprom“ vengiama priimti ryžtingus sprendimus.

 „Achema“ jau nuo praėjusių metų rudens yra pilnai pasiruošusi arbitražui prieš „Gazprom“, tačiau į jį nesikreipia, taip pat neskelbiama nieko apie derybas su „Gazprom“ ir jų rezultatus.

Tokia situacija kelia pagrįstų abejonių, ar „Achema“ siekia diversifikuoti dujų portfelį ir pirkti dujas iš įvairių tiekėjų. Terminalas yra ne tik Lietuvos energetinio saugumo, bet ir pačios „Achemos“ verslo tęstinumo garantas.

Kyla vis daugiau abejonių, ar dabartinė vadovybė sugebės laiku susivokti ir išnaudos atsiradusias dujų tiekimo galimybes, ar sugebės sukaupti drąsos nepataikauti partneriams rytuose. Baiminamės, kad nauji susitarimai su „Gazprom“ gali vėl susaistyti „Achemą“ nenaudingais monopoliniais ilgalaikiais įsipareigojimais“, – sako R. Žadeika.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Gazprom“
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Gazprom“

 „Achemos“ sutartis su „Gazprom“ baigiasi šiais metais. Šią savaitę laukiama Konstitucinio Teismo išaiškinimo, ar prievolė mokėti privalomą gamtinių dujų tiekimo saugumo papildomą dedamąją, neprieštarauja pagrindiniam šalies įstatymui.

informacija
ACHEMOS GRUPĖ, UAB koncernas
Vadovas: Audrius Bendaravičius Darbuotojų sk.: 42 2015m . Pajamos: > 100 mln. Eur
ACHEMA, AB
Vadovas: Ramūnas Miliauskas Darbuotojų sk.: 1132 2015m . Pajamos: > 100 mln. Eur
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką