Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Alas Kaponė žaidė krepšinį?

Alas Kaponė
Nuotrauka iš answers.com / Alas Kaponė
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Ar žinai, kaip saugiausiu laikytas pasaulio kalėjimas Alkatrasas susijęs su krepšiniu? Ar žinai, kad ten kalėjo visų laikų gangsterių gangsteris Alas Kapone (Al Capone)? O gal numanai, kokios bausmės buvo taikomos nepaklusniems kaliniams?

Alkatrasas – tai dar prieš 50 metų veikęs, sunkiausiems nusikaltėliams skirtas kalėjimas. Sutrumpintai vadinamas tiesiog „Uola“, nes yra pastatytas ant San Francisko įlankoje esančios salos uolų. Tai buvęs federalinis kalėjimas, kurio sienos žino daugybę paslapčių.

1775 m. saloje išsilaipino ispanų atradėjas Huanas Migelis de Ajala ir pavadino salą La isla de los Alcatraces, kas išvertus reiškia „Pelikanų sala“. 1847 m. salą savo tikslams pradėjo naudoti JAV armija. Čia ilgai buvo karinė bazė su švyturiu, iš kurios buvo prižiūrima tvarka auksu turtingoje ir visokio plauko praėjūnų pilnoje Kalifornijoje. Ši bazė kurį laiką buvo tapusi Amerikos karinės jėgos simboliu. Alkatraso patrankos galėjo nuskandinti didžiulę laivų flotilę. Šie ginklai vienu metu iššaudavo daugiau negu 3000 kg sviedinių. Technologijoms tobulėjant, karinė salos reikšmė sumenko, tačiau dėl geografinės padėties 1861 m.  čia atgabenti pirmieji civilinio karo belaisviai. Netrukus šioje tvirtovėje laikomų kalinių skaičius jau siekė 450, o 1906 m.  po didžiojo San Francisko žemės drebėjimo saugumo sumetimais čia atgabenta dar daugiau kalinių.

Alkatraso kalėjimas jau nuo pat pradžių garsėjo griežtu režimu. Kaliniai būdavo skirstomi į tris klases, nuo kurių priklausė jų privilegijos. Pavyzdžiui, trečios klasės kaliniai neturėjo teisės skaityti knygų iš bibliotekos, gauti ar siųsti laiškų. Nepaklusę taisyklėms būdavo griežtai baudžiami, pradedant nuo aukštesnės klasės pakeitimu žemesne, kojų surakinimo grandine su 6 kg svarsčiu ir baigiant laiko vienutėje bei maisto ribojimo iki duonos ir vandens.

Kalėjo ir Alas Kaponė

Prasidėjus didžiajai depresijai, Amerika skendėjo gansterių karuose. Tuomet kalėjimas dar labiau įtvirtintas: teritorija aptverta, įrengtos stebėjimo kameros, įtvirtinti koridoriai, langai uždengti metaliniais virbais, įrengti stebėjimo bokštai, metalo detektoriai ir kitos naujausios saugumo priemonės. Taip paruoštame kalėjime buvo laikomi tokie gerai žinomi Amerikos gangsteriai ir nusikaltėliai kaip Al Capone,  Džordžas Kelis,  Henris Jongas ir kiti.

Daugumai San Franciske gyvenančių žmonių nepatiko, kad viduryje miesto esančioje gražioje įlankoje stūkso uola su kariniais įtvirtinimais. Todėl kalėjimo vadžia užsakė į salą atgabenti žemės ir apsodinti ją gėlėmis bei medžiais. Augalais dažniausiai rūpindavosi tie kaliniai, kurie buvo nusipelnę valdžios palankumo. Bėgant laikui buvo leista įrengti vis daugiau ir daugiau laisvalaikio pramogų kaliniams. Penktadienio vakarais vykdavo bokso kovos, į kurias būdavo leidžiama atvykti net ir miestiečiams. 1920 m. kieme buvo įrengta pirmoji krepšinio aikštelė . Žaidėjams net buvo leista turėti savo sportines aprangas. Istorija nutyli, tačiau gali būti, kad čia į krepšį pamėtydavo ir visų laikų gangsterių gangsteris Alas Kaponė.

Sala ir krepšinis

Nors kalėjimas jau 50 metų neveikia, o muziejus, esantis pastatuose, sutraukia daugybę turistų iš viso pasaulio, tačiau krepšinio kamuolys vėl dungsi ant kiemo grindinio. Pernai  čia įvyko pirmasis ir vienintelis per visą Alkatraso istoriją sportinis gatvės krepšinio turnyras „Red Bull King of the Rock“. Šiais metais rugsėjo mėnesį čia vėl vienas prieš vieną susikaus stipriausi atletai iš viso pasaulio. Vienas iš jų bus lietuvis. Šis vaikinas arba mergina turės galimybę parodyti visiems, kad ne be reikalo Lietuvoje kiekvienas kiemas turi krepšinio lanką, kad ne be reikalo šis žaidimas laikomas mūsų religija ir kad ne be reikalo šalis, turinti mažiau negu 3 milijonus gyventojų, didžiuojasi savo krepšiniu.

Atrankos į „Red Bull King of the Rock“ finalą Alkatrase vyks jau šį penktadienį, rugpjūčio 26 d.  prie Vilniaus sporto rūmų. Įdomu, kas nusipelnys geriausio lietuvos gatvės krepšinio atleto vardo ir kas kovos už Lietuvos krepšinio garbę tarp saugiausio pasaulio kalėjimo sienų?

Pavadinimas

 

Komentarai
Temos Krepšinis
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką