Dabar populiaru
Publikuota: 2020 liepos 1d. 10:37

„Alstom“ kyšių byla gaivinama Seime: kodėl davėjai sėdi Anglijoje, o ėmėjai Lietuvoje – ne

Lietuvos elektrinės 9-asis blokas
Luko Balandžio nuotr. / Lietuvos elektrinės 9-asis blokas

Skandalingoji kyšių istorija, kai liko nubausti tik jos davėjai, bet ne gavėjai, reanimuojama Seime. Nors Anglijos kalėjime sėdi kyšius Lietuvoje davę buvę energetikos kompanijos „Alstom“ atstovai, Generalinė prokuratūra neseniai nutraukė tyrimą pritrūkusi įrodymų. Be to, kyšių gavėjus išgelbėjo senatis. Seimo Antikorupcijos komisija trečiadienį pasikvietė prokuratūros atstovus paaiškinti, kaip tai įvyko.

15min anksčiau rašė, kad garsūs Lietuvoje politikai, tuomečiai ministrai ir energetikai, galėjo gauti kyšius, kurių bendra suma siekė 5 mln. eurų. Už tai tarptautinei kompanijai „Alstom“ leista laimėti konkursus Lietuvos elektrinėje.

„15min“/Jurgitos Lapienytės nuotr./Lietuvos elektrinės 9 blokas bus užkurtas dar šį rudenį
„15min“/Jurgitos Lapienytės nuotr./Lietuvos elektrinės 9 blokas bus užkurtas dar šį rudenį

Tai išaiškino Didžiosios Britanijos sunkių korupcinių nusikaltimų tyrimų biuras.

Iš „Alstom“ vadovų kyšių 2005–2010 m. ėmimu įtarti Lietuvos valdžios pareigūnai ir energetikai išvengė realios bausmės dėl senaties, nes didžiausios sumos į jų sąskaitas galėjo plaukti daugiau nei prieš dešimt metų.

Kai byla buvo atimta iš prokuroro Sauliaus Versecko, tada ir tapo aišku, kad ji bus numarinta. Taip ir atsitiko, – teigė liudininko statusą turintis P.Jurgutis.

Stebėjosi prokurorų aiškinimu

Seimas jau baigė pavasario sesiją, tačiau trečiadienį Antikorupcijos komisija, sudaryta iš valdančiųjų ir opozicijos, pakvietė prokurorus paaiškinti, kaip čia nutiko, kad „Alstom“ kyšių istorijoje nubausti tik davėjai, o ne gavėjai.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Grynieji eurai
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Grynieji eurai

Susitikimas buvo uždaras, todėl žurnalistai negalėjo jame dalyvauti. Nors tyrimas nutrauktas, tačiau prokurorai slaptumo prašė dėl tyrimo medžiagos jautrumo. Kai kurie britų įvardyti asmenys šiuo metu aktyviai dalyvauja Lietuvos politiniame gyvenime.

Prokurorai Seimo narius informavo, kad tyrimas nutrauktas ir dėl senaties, ir dėl įrodymų trūkumo, ir nesant nusikaltimo požymių. Tiesa, komisijos nariai panoro susipažinti su ikiteisminio tyrimo medžiaga, todėl rudenį žada pratęsti diskusijas.

„Prokurorai minėjo britų ir Lietuvos teisinius skirtumus, kad britai iš medžiagos gali pareikšti kaltinimus. Bet akivaizdu, kad tai rodo, jog Lietuvoje klesti nebaudžiamumas“, – po posėdžio sakė komisijos narė Agnė Bilotaitė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Agnė Bilotaitė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Agnė Bilotaitė

Pasak jos, subliuškusi „Alstom“ kyšių byla parodė, kad Lietuvoje yra bėdų vykdant teisingumą. „Keistai atrodo, kad kitose šalyse už kyšius Lietuvoje žmonės nubaudžiami realia laisvės atėmimo bausme, o Lietuvoje pritrūksta įrodymų“, – stebėjosi parlamentarė.

Kitam komisijos nariui Nagliui Puteikiui susidarė įspūdis, kad posėdyje dalyvavę prokurorai elgiasi lyg „Alstom“ advokatai. „Todėl aš jiems pasiūliau, kad Lietuva grąžintų tą kompensaciją, kurią „Alstom“ pervedė į biudžetą. Juk pati tarptautinė kompanija prisipažino, kad jos vadovai dalino kyšius Lietuvoje“, – 15min po posėdžio teigė N.Puteikis.

Klausimą ketinama svarstyti jau kitoje Seimo sesijoje rudenį. Parlamentarai mano, kad prokurorai turėtų tęsti tyrimą.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Naglis Puteikis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Naglis Puteikis

Britai įvardijo konkrečias pavardes ir sumas

Britų sunkaus sukčiavimo tyrimų biuras įvardijo ir pavardes žmonių, kurie Lietuvoje galėjo gauti pinigus, tačiau sankcijų sulaukė tik kyšių davėjai. 2008 metų gruodžio 20 dieną Didžiosios Britanijos teismas pripažino kaltais tuometį „Alstom Power“ verslo plėtros direktorių, lietuvių kilmės Johną Venskų ir buvusį šios bendrovės Švedijos padalinio regiono pardavimų direktorių Goraną Wikstromą.

J.Venskui skirta 3,5 metų laisvės atėmimo bausmė, o G.Wikstromas turės kalėti dvejus metus ir septynis mėnesius.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Alstom“
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Alstom“

Britų tyrėjai išsiaiškino, kad kyšiai buvo mokami nuo 2002 m. vasario 14 d. iki 2010 m. kovo 31 dienos. Tarnyba netgi buvo sukūrusi trumpą filmą apie bylos esmę.

https://publish.twitter.com/?query=https%3A%2F%2Ftwitter.com%2FUKSFO%2Fstatus%2F1076122297851879429&widget=Tweet

„Alstom“ kompanija buvo įpareigota pervesti 11 mln. eurų kompensaciją į Lietuvos biudžetą – tas ir buvo padaryta.

Lietuvoje prokurorams pritrūko duomenų

Nors britai konkrečiai ir su detalėmis įvardijo, kam ir kaip buvo duoti kyšiai Lietuvoje, Generalinė prokuratūra nutraukė tyrimą.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra

„Atlikus visus būtinus ikiteisminio tyrimo veiksmus bei išnaudojus visas galimybes surinkti tyrimui reikšmingus duomenis, nebuvo gauta pakankamai duomenų įtariamojo kaltei dėl galimo kyšininkavimo pagrįsti bei pareikšti įtarimus kitiems asmenims“, – balandžio 20 dieną paskelbė Prokuratūra.

Generalinė prokuratūra taip pat turėjo britų surinktą medžiagą, pagal kurią buvo nuteisti kyšių davėjai.

Beje, Prokuratūra atsisakė 15min suteikti procesinius dokumentus dėl tyrimo nutraukimo, buvo paskelbtas tik pranešimas spaudai.

STT medžiagoje – konkrečios vietos

Vienintelis asmuo, kuriam spėta paskelbti įtarimus, – tuometis „Lietuvos energijos“ vadovas Rymantas Juozaitis – visą laiką neigė kaip nors dalyvavęs korupcinėje schemoje. Kiti aukšti politikai ir energetikai Lietuvoje buvo tik apklausti.

O Didžiojoje Britanijoje realias laisvės atėmimo bausmes gavo kyšių davėjai.

15min matė STT surinktą medžiagą, kuria buvo dalytasi ir su britų tyrėjais. Medžiagoje pateikti įrodymai, kaip ir kur buvo nešami kyšiai. Pavyzdžiui, viena iš vietų buvo tuometė „Lietuvos energijos“ poilsio bazė ant Asvejos ežero kranto.

Informacijos teikėjas – nustebęs

Britų tyrimui svarbios informacijos suteikė verslininkas Pranciškus Jurgutis, kuris 15min yra prisipažinęs, jog buvo tarpininkas tarp kyšio davėjų ir aukščiausio rango ėmėjų Lietuvoje.

Jis ne kartą vyko į Londoną, kur birtų tyrėjams pateikė detales, kaip buvo nešami pinigai ir kokiems tikslams. Britų specialistai taip pat buvo atvykę į Lietuvą.

P.Jurgutis 15min teigė, kad jį irgi nustebino prokurorų sprendimas nutraukti tyrimą. „Kai byla buvo atimta iš prokuroro Sauliaus Versecko, tada ir tapo aišku, kad ji bus numarinta. Taip ir atsitiko“, – teigė P.Jurgutis. Jis lankėsi Generalinėje prokuratūroje kelis kartus. „Man priekaištavo, kad visus duomenis suteikiau britams, kad esu pats kaltas, jog byla taip ilgai trunka. Manau, kad bylos numarinimas buvo suplanuotas iš anksto“, – įsitikinęs jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

30 geriausių restoranų

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką