Dabar populiaru
Publikuota: 2015 kovo 31d. 15:46

Ar esate tikri, kad jūsų biuro baldai yra saugūs ir nepakenks sveikatai?

Darbas prie kompiuterio
„Shutterstock“ nuotr. / Darbas prie kompiuterio

Patogiai įsitaisę biure, kėdėje prie rašomojo stalo nė nesusimąstome, jog šie baldai turi atitikti nustatytus saugos ir ergonomikos reikalavimus. Jeigu renkamės baldus gamintojo, kuris niekuomet neatliko šių saugos testų, rizikuojame, jog ilgainiui baldas gali kelti diskomfortą ar paprasčiausiai sulūžti. Standartus atitinkančius baldus nepaprastai svarbu rinktis ne tik biuruose, bet ir mokymo įstaigose: „Mokymo įstaigų baldai, kuriuose sėdi bręstantys, augantys moksleiviai, turi būti nepriekaištingi, saugūs, ergonomiški“, – atkreipia dėmesį baldų sertifikavimo ekspertai. Kokius reikalavimus atitinka sertifikuoti baldai? Ar dauguma Lietuvos įmonių veža savo baldus bandymams?

15min.lt kalbina vienintelės įstaigos Lietuvoje ir Baltijos regione, atliekančios baldų ir baldų medžiagų bandymus, produktų saugos ekspertizes, produktų sertifikavimo, įmonių išorinės kontrolės paslaugas – VŠĮ „Furnitest“ – direktorę Jadvygą Mickienę.

Jadvyga Mickienė / VŠĮ „Furnitest“ direktorė / Asmeninio archyvo nuotr.
Jadvyga Mickienė / VŠĮ „Furnitest“ direktorė / Asmeninio archyvo nuotr.

– Kokiam tikslui yra sertifikuojami baldai? Kokia to nauda?

– Sertifikuotas produktas reiškia, jog jis atitinka nustatytus saugos reikalavimus.

Žiūrint paprasto pirkėjo akimis, produkto sertifikavimas garantuoja, jog gaminys yra saugus, patikimas, ergonomiškas.

– Pagal kokius kriterijus yra sertifikuojami produktai?

– Visi produktai, mūsų atvejų, baldai – korpusiniai, sėdimieji, gulimieji, kėdės, stalai, lauko baldai turi atitikti Europos Sąjungos standartų reikalavimus.

Juose nurodyti rodikliai, kuriuos turi atitikti kiekvienas baldas. Tarkime, įstaigų darbo ir rašomieji stalai turi atitikti LST EN 527-1:2011 ir LST EN 527-2:2003 ir LST EN 527-3:2003 standartų reikalavimus.

produkto sertifikavimas garantuoja, jog gaminys yra saugus, patikimas, ergonomiškas

Pirmoje dalyje apibrėžiami įstaigų darbo ir rašomųjų stalų funkciniai matmenys (aukščio, gylio, pločio, stalo kojų vietos bei kitų rodiklių dydžiai), antroje dalyje – saugos reikalavimai, o trečioje – bandymo metodai, kuriuos mūsų laboratorija taiko nustatant, ar baldas atitinka tuos saugos reikalavimus.

Paprastai tariant, standartuose parašyta, ko negali atsitikti bandymų metu, kad tas gaminys būtų laikomas saugiu. Tai reiškia, kad bandymų metu baldai neturi lūžti, virsti, neturi būti didelių deformacijų, baldas turi atlikti savo funkcijas, matmenys turi atitikti nustatytus standarte ergonominius matmenis.

LST EN 527-1:2011 darbo stalai yra suskirstyti į 4 tipus A, B C D. Rašomieji stalai C tipo yra  pastovaus aukščio, visi kiti yra reguliuojamo aukščio. Reguliuojamo aukščio stalai biure (valdomi elektra, mechaniniu būdu ar kt.) tampa vis labiau aktualūs, todėl manau, kad jų dalis rinkoje tik augs. 

– Ar Lietuvos baldų gamintojai noriai veža savo produkciją sertifikavimui?

Turime tikrai pavyzdingų įmonių, kurios iš tiesų skiria daug dėmesio savo produkto saugai, patikimumui bei kokybei. Pavyzdžiui, „Narbutas“ įmonių grupė, bendrovės „JS Baltic“, „Baldeka“, „Ergolain baldai“, „Šiaulių Gilija“ ir daugybė kitų, kurios tik pagaminusios prototipus veža savo produktus bandymams bei sertifikavimui.

Reguliuojamo aukščio stalai biure (valdomi elektra, mechaniniu būdu ar kt.) tampa vis labiau aktualūs, todėl manau, kad jų dalis rinkoje tik augs

Kita vertus, jeigu įmonė nori pakliūti į Vakarų rinką, be bandymo rezultatų neturi jokių šansų. Ten dažniausiai tiesiog tokių produktų nepriima.

Labai didelę įtaką turi ir viešieji pirkimai, kuriuose vis dažniau keliamas papildomas reikalavimas – jog gaminys būtų išbandytas ir sertifikuotas.

Žinoma, gal kas ir piktinasi, kad tenka turėti papildomų sąnaudų. Tačiau, kam reikia pirkti tas „kates maiše“? Juk jeigu atsitiktų nelaimingas atsitikimas (sulūžtų kėdė, kas užgriūtų), atsakyti turėtų visi, pagal įstatymus.

– Kokiu mastu yra pripažįstamas Jūsų suteikiamas baldų sertifikatas?

– Visos Europos Sąjungos valstybės pripažįsta mūsų centro bandymo rezultatus. Mes esame akredituota įstaiga, dirbame pagal tuos pačius standartus.

– Ar sertifikavimas yra privalomas, ar rekomendacinio pobūdžio?

– Baldų sertifikavimas neprivalomas – tai savanoriškai įmonės prisiimami įsipareigojimai. Ir tai daryti skatina visokiausi veiksniai: noras būti konkurencingiems, klientų ir partnerių reikalavimai, rinkos sąlygos ir kitos priežastys.

Atlikusios savo produktų sertifikavimą įmonės įgyja konkurencinį pranašumą, tampa patrauklesnės pirkėjams bei kuria socialiai atsakingą verslą

Atlikusios savo produktų sertifikavimą įmonės įgyja konkurencinį pranašumą, tampa patrauklesnės pirkėjams bei kuria socialiai atsakingą verslą.

Dažnai gamintojai būna įsitikinę, kad apie savo gaminamą produktą žino viską, tačiau atlikus realius saugos bandymus, šis įsitikinimas pasikeičia.

Pavyzdžiui, dar nėra pasitaikę atvejo, kad mokymų įstaigų baldai (stalai ir kėdės), kuriuos bandymams bei sertifikavimui atveža naujai į rinką atėjęs gamintojas, atitiktų standartų reikalavimus.

Paprastai nauji gamintojai iš karto gauna krūvą pastabų, kurias turi įvertinti, ištaisyti konstrukcines ir gamybines klaidas.

Tokie patys griežti reikalavimai keliami ir biuro baldams. Jeigu rinksitės įstaigų darbo kėdę pas tokį gamintoją, kuris niekada savo produkto nebandė, nesertifikavo – nežinia, ką įsigysite. Niekas negarantuos, kad sėdėsite saugiai ir nepakenksite savo sveikatai.

Net ir mes laboratorijoje ne kartą esame apvirtę. Iš pažiūros, atrodo, kad kėdė tinkama, bet atlikus matavimus (o jų yra labai daug) su specialia įranga bei išbandžius, rezultatai ne visada būna teigiami.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

00:34
00:16
00:05

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką