TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Ar iškils „Toksikos“ gamykla Šiauliuose?

Toksika
Toksika
Šaltinis: „Šiaulių naujienos“
0
A A

Praėjusią savaitę Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamente svarstyta UAB „Toksika“ Šiaulių filialo pavojingų atliekų sąvartyno įrengimo bei eksploatavimo ir pavojingų atliekų tvarkymo įrenginių keitimo poveikio aplinkai vertinimo (PAV) programa. Programa buvo patvirtinta, nepaisant prieš pasisakiusių specialistų ir visuomenės atstovų.

Stebina tai, kad svarbūs pokyčiai, susiję su šia programa, Aplinkos ministerijoje nebuvo protokoluoti. Bet kokia kaina bandoma prastumti nuodų gamyklą, nors ji neatitinka pirkimo sąlygų.

Patvirtino programą

Programa buvo patvirtinta nepaisant to, kad visuomenės atstovai ir aplinkosaugos specialistai pasisakė prieš tokią programą. Šiaulių miesto savivaldybės administracija pateikė išvadas, kad PAV ataskaita yra neišsami. Šiaulių rajono savivaldybė iš viso pateikė neigiamą išvadą.

Aplinkos apsaugos agentūra prie Aplinkos ministerijos balandžio 4 d. raštu patvirtino UAB „Toksika“ Šiaulių filialo pavojingų atliekų sąvartyno įrengimo bei eksploatavimo ir pavojingų atliekų tvarkymo įrenginių keitimo poveikio aplinkai vertinimo programą. Agentūros direktoriaus Raimondo Sakalausko pasirašytame rašte teigiama, kad buvo atsižvelgta į suinteresuotų subjektų išvadas ir suinteresuotos visuomenės pateiktus pasiūlymus.

Programa buvo patvirtinta nepaisant to, kad visuomenės atstovai ir aplinkosaugos specialistai pasisakė prieš tokią programą. Šiaulių miesto savivaldybės administracija pateikė išvadas, kad PAV ataskaita yra neišsami. Šiaulių rajono savivaldybė iš viso pateikė neigiamą išvadą.

Atkreiptinas dėmesys, kad šia programa turėjo būti ištirtas tik pavojingų atliekų sąvartyno poveikis aplinkai. Tačiau kaip anksčiau viešai Šiaulių miesto savivaldybės tarybos posėdžio metu yra pasisakę programos rengėjai UAB „AF-Consult“ atstovai, Aplinkos ministerija pasiūlė prie programos prijungti ir tyrimą, kokį poveikį aplinkai darytų pavojingų atliekų deginimo įrenginys, kuris, kaip žinia, yra su trūkumais ir neatitinka pirkimo sąlygų.

Protokolo nėra

Aplinkos ministro Valentino Mazuronio teigimu, aplinkosauginiai reikalavimai keičiami nebus.

Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis viešai prieinamuose interviu yra nedviprasmiškai pasakęs, kad šia programa nebus keičiami aplinkosauginiai reikalavimai. Pagal dabar galiojančius reikalavimus toks įrenginys veikti negali – nepriklausomi ekspertai buvo konstatavę, kad įrenginys neužtikrina minimalios deginimo temperatūros, todėl nuodingos atliekos nesudega ir į aplinką patenka toksiški teršalai, kai kurie jų gali sukelti net vėžinius susirgimus.

BFL nuotr./Valentinas Mazuronis
BFL nuotr./Valentinas Mazuronis

Tačiau buvusio UAB „Toksika“ generalinio direktoriaus Ramūno Peciulevičiaus ir kai kurių politikų nuomone, šia programa kaip tik norima pakeisti aplinkosauginius reikalavimus. Aplinkos ministerija siūlė PAV rengėjams įtraukti deginimo įrenginio keitimo vertinimą, bet pats posėdis, kuriame buvo pateiktas siūlymas, ministerijoje nebuvo protokoluotas. „Posėdžio dėl UAB „Toksika“ planuojamos ūkinės veiklos, vykusio Aplinkos ministerijoje, protokolas nebuvo surašytas“, – rašo Tatjana Dunkauskienė, Aplinkos apsaugos agentūros, Poveikio aplinkai vertinimo ir taršos prevencijos skyriaus vyriausioji specialistė.

Keičia sąlygas?

Viešųjų pirkimų tarnybos vadovo Žydrūno Plytniko pasirašytame rašte pastebima, kad už šiuos susitarimus atsakingi asmenys galimai padarė nusikalstamas veikas.

Kitaip tariant, ne tik Šiaulių rajono ir miesto gyventojams, bet ir visai šaliai svarbus sprendimas buvo priimtas tarsi draugų būrelyje, o ne ministerijoje. „Kad nėra ministerijos posėdžio protokolo, manau, rodo, kad šios istorijos veikėjai supranta, jog negerai dabar keisti aplinkosauginius reikalavimus, todėl pasiūlymo iniciatoriai slapstosi už kolegialaus pokalbio. Be to, deginimo kiekio padidinimas yra ne tik aplinkosauginio reikalavimo keitimas, tai ir pirkimo sąlygų keitimas de facto“, – mano labai gerai su pirkimo dokumentais susipažinęs R. Peciulevičius.

R.Peciulevičiaus nuomone, esminis šios istorijos momentas, apie kurį atsakingi asmenys nesusimąsto, jog negalima priimti įrenginio, šiandien neatitinkančio pirkimo sąlygų ir aplinkosauginių reikalavimų, net jei rytoj galėsi jį eksploatuoti pagal kitokius (pakeistus) technologinius parametrus ir aplinkosauginius reikalavimus.

„Pirkimo sąlygų klausimas išlieka aktualus. Jų be Viešųjų pirkimų tarnybos leidimo keisti negalima ir įrenginys priėmimo momentu privalo deginti atliekas pagal numatytas pirkimo sąlygas. Ir jokios mistinės ateities PAV programos priėmimo momentu yra ne rodiklis, jei tu galimai neproteguoji rangovo ir galimai neleidi jam priduoti tai, ko nebuvo pirkta, o galimai reikalauji pastatyti tai, už ką sumokėti ES ir valstybės biudžeto pinigai“, – mano R.Peciulevičius.

Domisi teisėsauga

VPT jau anksčiau raštu buvo konstatavusi, kad „Toksika“ ir rangovo – Italijos įmonės „Hafner Srl“ susitarimai ištaisyti trūkumus buvo padaryti pažeidžiant įstatymus. VPT vadovo Žydrūno Plytniko pasirašytame rašte netgi pastebima, kad už šiuos susitarimus atsakingi asmenys galimai padarė nusikalstamas veikas. Todėl VPT pavedė Generalinei prokuratūrai tai išsiaiškinti.

BFL/Butauto Barausko nuotr./Žydrūnas Plytnikas
BFL/Butauto Barausko nuotr./Žydrūnas Plytnikas
Kiek anksčiau prokuratūra tyrimą buvo pradėjusi ir dėl paties įrenginio statybų. Įtarta, kad buvo švaistomos lėšos, klastojami dokumentai ir daromi kiti nusikaltimai. Tyrimas, trunkantis keletą metų, niekaip nesibaigia, o aukščiausios šalies institucijos skuba atiduoti valstybinei komisijai vertinti tokį įrenginį, koks jis yra – su trūkumais.
„Šiaulių naujienos“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką