Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ar žinai, kaip matuojama oro tarša?

Štai tokiose oro kokybės stebėsenos stotyse oro tarša matuojama 24 valandas per parą. AAA nuotr.
Štai tokiose oro kokybės stebėsenos stotyse oro tarša matuojama 24 valandas per parą. AAA nuotr.
Šaltinis: Partnerio turinys
Projekto partnerio inicijuotas ir parengtas turinys, turinio kontrolė – partnerio rankose
0
A A

Oro taršos matavimai Lietuvoje atliekami nuo 1978 metų. Tačiau tuomet tai buvo paprasti, cheminiai metodai. Paimtas cheminis mėginys buvo apdorojamas cheminėje laboratorijoje ir kitą dieną jau buvo gaunami taršos rezultatai.

Oras matuojamas visą parą

Lietuvoje oro kokybės tyrimai yra vykdomi automatizuotose oro kokybės monitoringo stotyse analizuojant gaunamus duomenis. Šiandien technika yra pasiekusi tokį lygį, kad pagrindinius oro teršalus galima nustatyti automatiniu būdu. Matuojant 24 valandas per parą 7 dienas per savaitę. Apie tai plačiau pasakoja Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) oro kokybės vertinimo skyriaus vyriausioji specialistė Vilma Bimbaitė.

„Oro kokybės monitoringo stotys yra automatizuotos, duomenys iš toje aplinkoje veikiančių teršalų analizatorių patenka į stoties kompiuterį, o iš jo - į pagrindinį oro kokybės duomenų serverį, esantį AAA centrinėje būstinėje, Vilniuje. Visų duomenų peržiūra ir vertinimo procesas kiekvieną darbo dieną vyksta prie kompiuterio Aplinkos apsaugos agentūroje“, - oro kokybės stebėjimo procesus įvardija AAA atstovė.

Norint atlikti aplinkos oro taršos tyrimus reikalingi stacionarūs (ne rankiniai) oro teršalų analizatoriai, atitinkantys tam tikrus nustatytus reikalavimus. Taip pat reikalinga įvairi pagalbinė įranga, oro siurbliai, paėmimo linijos, kompiuteriai, nepertraukiamo maitinimo šaltiniai, oro srauto matuokliai, dujų balionų slėgio matuokliai, kalibravimo įranga ir t.t. Reikalingos stotelės (patalpos), kuriose visa tai patalpinta, ir kad visa tai būtų apsaugota nuo vandalizmo, vagysčių, bei sudarytų tinkamas sąlygas įrangai (tam tikra patalpos temperatūra, apsauga nuo dulkių, lietaus, tiesioginių saulės spindulių).

Nepaisant technologijų, specialistas reikalingas

Tačiau, nepaisant naujų technologijų suteikiamų galimybių, į stotis vyksta ir jas prižiūri automatizuotų matavimo sistemų skyriaus specialistai, kurių tikslas yra užtikrinti, kad būtų surinkta pakankamai duomenų apie oro teršalus, kad duomenys būtų teisingi ir tikslūs. Tuo tikslu atliekama nuolatinė analizatorių ir pagalbinės įrangos priežiūra, matavimo prietaisų rodmenų tikrinimas.

Kadangi vienu metu Lietuvos oro stebėjimo tinkle veikia apie šimtą analizatorių (o pagalbinės įrangos dar daugiau), tai reikalauja nuolatinės priežiūros (kalibravimas, techninis aptarnavimas, gedimų šalinimas). Dalį darbų galima atlikti nuotoliniu būdu, tačiau didžioji dalis atliekama fiziškai vykstant į stoteles. Todėl stočių prižiūrėtojai į jas vyksta beveik kiekvieną savaitę.

Duomenys prieinami kiekvienam gyventojui

Lietuvoje šiuo metu veikia 17 oro kokybės monitoringo (stebėsenos) stočių, kurios įsigytos finansuojant Europos regioninės plėtros fondui pagal 2007–2013 m. Sanglaudos skatinimo veiksmų programą. Galima pasidžiaugti kad didžioji dalis įrangos yra pakankamai moderni, gaunami duomenys tikslūs ir kokybiški. Visą tai leidžia nuolatos stebėti oro užterštumo lygį, gautus duomenis pateikti ne tik atsakingoms institucijoms (savivaldybėms, sveikatos specialistams), bet ir kiekvienam šalies gyventojui.

Interneto tinklalapyje www.gamta.lt beveik realiu laiku pagal pasirinktą tyrimų stotį ir laiką pateikiamos valandinės aplinkos ore matuojamų teršalų koncentracijos. Taip pat tinklalapyje galima rasti pagrindinių teršalų, kietųjų dalelių, azoto dioksido, sieros dioksido ir anglies monoksido sklaidos žemėlapius devyniuose šalies miestuose. Be to, kiekvieną darbo dieną atnaujinamos praėjusios paros oro kokybės tyrimų duomenų lentelės, kuriose apskaičiuoti rodikliai (pvz. vidutinė paros koncentracija, didžiausia paros koncentracija), palyginami su galiojančiomis oro kokybės normomis bei pateikiami platesni komentarai apie oro užterštumo priežastis (jei buvo viršytos normos), o taip pat numatyta aplinkos oro kokybės prognozė artimiausioms dviems paroms.

Aplinkos ministerija: www.am.lt ES struktūrinė parama: www.esparama.lt

 
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką