Darbo rinka transformuosis
Ataskaitoje nurodoma, kad pasaulinė darbo rinka sparčiai keičiasi dėl greitos technologijų plėtros. Darbdaviai teigia, jog labiausiai jų verslus iki 2030 m. transformuos dirbtinio intelekto (DI) ir informacijos apdorojimo, robotikos ir automatizavimo, energijos gamybos, saugojimo ir paskirstymo pažanga.
Didelę įtaką daro ir ekonominiai aspektai – lėtėjanti ekonomika, augančios pragyvenimo išlaidos.
Trečiu aspektu tapo tvarumas ir prisitaikymas prie klimato kaitos. Tai skatins augti atsinaujinančios energetikos, aplinkos apsaugos, elektrinių, autonominių transporto priemonių specialistų poreikį.
Darbo rinką keičia ir du demografiniai aspektai – senėjanti visuomenė bei mažėjanti darbingo amžiaus gyventojų dalis.
Per ateinančius penkerius metus darbo rinką keis ir geoekonominis susiskaldymas bei geopolitinės įtampos.
Dėl visų šių išvardytų priežasčių artimiausiais metais 92 mln. darbo vietų išnyks, tačiau atsiras apie 170 mln. naujų.
„Norintieji išlikti aktualūs darbo rinkoje turės ir toliau investuoti į kvalifikacijos kėlimą, su technologijomis, ir ne tik jomis, susijusių įgūdžių lavinimą arba net pasiryžti profesiniams pokyčiams“, – 15min teigė Adelė Meškinytė, personalo paieškos ir atrankos agentūros „Emplonet“ atstovė spaudai.
Kokių darbuotojų reikės daugiau?
Tyrime buvo apklausti daugiau nei 1000 didžiausių pasaulio darbdavių, atstovaujančių 22 pramonėms šakų grupėms ir 14 mln. darbuotojų. Pasak apklaustųjų, labiausiai augs žemės ūkio darbuotojų, lengvųjų sunkvežimių vairuotojų ir kurjerių, programinės įrangos ir programų kūrėjų paklausa. Reikės daugiau ir maisto perdirbimo specialistų, projektų vadovų.