Dabar populiaru
Publikuota: 2014 sausio 29d. 11:22

Baltijos valstybių įmonės tikisi apyvartos augimo: pelną atnešti turėtų vietinės rinkos, ne eksportas

Baltijos valstybės
Edija Pālens BFL/F64 nuotr. / Baltijos valstybių įmonės tikisi apyvartos augimo: pelną atnešti turėtų vietinės rinkos, ne eksportas

Lietuvos, Latvijos ir Estijos mažos ir vidutinės įmonės tikisi, kad jų apyvarta šiemet augs. Optimistiškiausiai nusiteikę yra estai, pesimistiškiausi – latviai, parodė pirmą kartą SEB banko atlikta mažų ir vidutinių įmonių apžvalga.

„Mes matome pozityvių ženklų. Įmonės yra gerai nusiteikusios, bet metai nebus puikūs. Reikia pastebėti, kad yra skirtumų tarp valstybių. Estijoje viena iš keturių kompanijų yra nusiteikusi optimistiškai, tačiau Lietuvoje taip mano tik kas penkta įmonė, o Latvijoje optimistų – dar mažiau“, – sakė Virginijus Doveika, SEB banko prezidento pavaduotojas.

Lietuvos įmonės tikisi, kad šiemet jų apyvarta augs 10 proc. Latviai tikisi 5 proc. augimo.

Į eksportą įmonės vilčių daug nebededa. Verslas tikisi, kad apyvarta augs dėl augančios vidaus paklausos. Todėl ir dėmesio daugiau ketinama skirti vidaus rinkoms.

Augančios išlaidos energijai ir darbo jėgai mažins lietuviškų prekių konkurencingumą.

Po 69 proc. Lietuvos ir Estijos įmonių ir 74 proc. Latvijos įmonių visą dėmesį skirs vietinėms rinkoms. Tuo metu plėtrą užsienyje planuoja tik mažiau nei trečdalis Baltijos valstybių įmonių.

Daugiausia darbo vietų įmonės ketina šiemet sukurti Estijoje. Samdyti naujų darbuotojų planuoja kas ketvirta Estijos įmonė. Kiek rečiau naujų darbuotojų ieškos Lietuvos smulkusis verslas (22 proc. įmonių samdys darbuotojų). Tuo metu Latvijoje darbo vietos bus kuriamos dar lėčiau – tą darys tik 14 proc. mažų ir vidutinių įmonių.

Pasak Latvijos SEB makroekonomikos analitiko Dainio Gašpuičio, darbdaviai pradės dar aršiau konkuruoti dėl geriausių darbuotojų, nes darbo jėga Baltijos valstybėse senka. Dėl to teks konkuruoti siūlant geresnę algą. Tačiau, ekonomisto teigimu, darbuotojai vis tiek greičiausiai liks nepatenkinti, nes įmonės nebegali siūlyti tokių algų, kokias siūlė prieš krizę.

Nusilpusi Rusija

Pasak analitikų, verslas tikisi apyvartos augimo dėl augančios vidaus paklausos. Be to, pagrindinės Baltijos valstybių partnerės yra kiek nusilpusios.

Rusija, kuri yra pagrindinė užsienio prekybos partnerė, auga lėtai ir neužtikrintai.

Be to, pasak SEB prezidento patarėjo Gitano Nausėdos, visada išlieka Rusijos politikos keliama grėsmė ekonomikoms, pavyzdžiui, tam tikrų produktų embargas.

Gitanas Nausėda
Gitanas Nausėda

„Vis tik Rusijos rinkoje pelno marža yra didesnė nei Vakarų valstybėse. Augimas Vokietijoje, Estijoje ir Lenkijoje turėtų padvigubėti šiemet, palyginti su praėjusiais metais, todėl Lietuvos produktų paklausa rinkose išaugs. Tarp pagrindinių rizikų eksporto augimui bus statistinė bazė ir produktyvumo augimo sulėtėjimas, kai atlyginimai auga neįprastai greitai“, – sakė G.Nausėda.

Šie metai daugiausia iššūkių iškels eksportuojančios, ypač gamybos, įmonėms.

„Augančios išlaidos energijai ir darbo jėgai mažins lietuviškų prekių konkurencingumą, papildoma problema bus darbo jėgos trūkumas“, – sakė G.Nausėda.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką