Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„BOEN Lietuva“ vadovas Irmantas Rajunčius: Ko gamintojai turėtų pasimokyti iš „Toyota”?

Atnaujintas „Toyota Land Cruiser“
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Atnaujintas „Toyota Land Cruiser“
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvos gamybos įmonėms būtina prisitaikyti prie rinkos poreikių ne tik tobulinant produktą, bet ir gamybos procesą – tai vienas didžiausių iššūkių gamintojams, prognozuoja didžiausios Lietuvoje parketo bei masyvo grindų gamintojos „BOEN Lietuva“ vadovas Irmantas Rajunčius.


Kietaviškėse įsikūrusi, antrai pagal dydį Europoje parketo ir kietmedžio grindų gamybos grupei Šveicarijos „Bauwerk Boen Group“ priklausanti įmonė šiemet planuoja pasiekti 450 mln. litų apyvartą ir prognozuoja, kad rinkoje laimės tie, kas greičiau išmoks prie rinkos poreikių pritaikyti ne tik savo produktą, bet ir gamybos procesą.

Ko lietuviai pasimokė iš „Toyota“?

Lietuvos gamintojams svarbu suprasti, kad svarbu ir galutinis produktas, ir gamybos procesas. Laikas dažnai nusprendžia, ar tu būsi konkurencingas ir tuo pačiu – ar būsi pelningas.

„BOEN Lietuva“ 2006 metais gamybą pradėjo tobulinti pagal Japonijos automobilių milžinės „Toyota“ pradėtą taikyti „Lean“ filosofija paremtą sinchroninę gamybos sistemą. Anot I.Rajunčiaus, tik tobulindamos gamybos procesus Lietuvos įmonės taps konkurencingos rinkoje.

„Lietuvos medienos pramonės – ir ne tik – gamintojams svarbu suprasti, kad svarbu ir galutinis produktas, ir gamybos procesas. Laikas dažnai nusprendžia, ar tu būsi konkurencingas ir tuo pačiu – ar būsi pelningas. Jūsų produktas, kad ir koks kokybiškas jis bebūtų, gali netikti klientui tik dėl to, kad daug laiko užtruks jį pagaminti. Remdamiesi gamybos tobulinimo lyderių „Toyota“ patirtimi savo veikloje taikome sistemą, kad reikia gaminti tik tai, ko reikia klientui ir tik tuomet, kai reikia – pagal filosofiją „kaip tik laiku“. Tai leidžia išvengti ir nereikalingų atsargų sandėliavimo“, – pabrėžė I.Rajunčius.

Padidino gamybą 20 proc.

Anot I.Rajunčiaus, siekdama tobulinti gamybą, jo vadovaujama bendrovė taiko principą, kuris remiasi „nuostolių“ šalinimu iš gamybos proceso.

„Kaip pavyzdys – viename cechų operatoriai patys sugalvojo, kaip pagreitinti staklių reguliavimą ir taip sumažinti jų prastovų laiką. Dabar vietoje 1,5 staklių pamainos dirba tik viena. Kiekvieną mėnesį visi – absoliučiai visi darbuotojai – renkamės į susirinkimus. Tik matydami ir fiksuodami pokyčius, galime tobulėti Išmetant nuostolius iš procesų taip pat gerėja našumas. Vien dėl procesų tobulinimo gamyba per metus pakilo 20 proc.“, – sakė I.Rajunčius.

Reikia įtraukti visus darbuotojus

I.Rajunčiaus teigimu, dažnai Lietuvos įmonei sunkiau ne imtis pokyčių, o juos įgyvendinti – dažnai tenka „perlipti per save“ norint pasiekti progreso.

„Daug kas yra girdėję ISO ir kitus standartus, tačiau nereikia apsiriboti tik vienu standartu – tobulėjimas turi vykti kiekvieną dieną. Tai filosofija: visas laikas, kada staklės arba darbuotojas stovi be darbo yra nuostoliai. Vaikščiojimas tarp sandėlio ir cecho, galvojimas, kaip pakeisti staklių reguliavimą, tinkamų įrankių ieškojimas, galiausiai laukimas – visa tai stabdo gamybą. Todėl pagrindinis darbas yra šalinti nuostolius iš proceso, pakeisti gamybos „kultūrą“ ir dėl to į šį procesą įtraukti visus darbuotojus. Kartais prireikia ir šiek tiek kontrolės – kartais reikia dviejų, trijų ar daugiau gerinimo „ciklų“, kad išgrynintume strigimų vietas – tik tuomet tapsime konkurencingesni“, – teigė I.Rajunčius.

10 patarimų, kurias savo veikloje kelia „Toyota“:

Atsisakykite nuostolių, be kurių galima apsieiti. Trumpinkite įrangos nustatymo laiką.

Paskirkite vietas visiems daiktams. Jei reikia, kiekvienam įrankiui nubraižykite jo vietą.

Nusistatykite medžiagų minimalius ir maksimalius kiekius. Nekaupkite nereikalingų atsargų.

Rašykite užsakymus ant lentos. Taip lengviau planuosite darbus.

Atsisakykite „nesusitvarkymo“ nuostolių. Patys lengviausiai išnaikinami – laukimas, ieškojimas, nežinojimas, vaikščiojimas.

Rašykite instrukcijas. Greičiau atliksite užduotis.

Skirkite resursų.Skirkite atsakingą žmogų, kuris rūpintųsi gamybos tobulinimu.

Organizuokite aptarimus. Įvertinkite, kas buvo pasiekta mažinant prastovas, atrandant „butelio kakliukus“.

Viešinkite rezultatus. Tai gali būti lentos, grafikai, kokybės pavyzdžiai.

Įtraukite darbuotojus. Palaikykite darbuotojų iniciatyvas – Jūsų darbuotojai geriausiai žino, kaip pagreitinti procesą.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką