Advokatė panagrinėjo hipotetinę situaciją. Darbe pasirodžius Vytautui, kolegos netrukus pastebėjo, kad jis elgiasi keistai – jo judesiai nekoordinuoti, kalba nerišli, o iš burnos sklinda alkoholio kvapas. Supratę, kad jis gali būti neblaivus, jie apie tai informavo darbdavį. Pastarajam teko nuspręsti, ką daryti.
Kaip teisingai turi pasielgti darbdavys tokiais atvejais?
Pasak E.Kiznės, darbdavys negali remtis tik darbuotojo elgesio stebėjimu – jam reikalingi konkretūs įrodymai, jei darbuotojas iš tiesų yra neblaivus.
„Jei įmonė turi metrologiškai patikrintą alkotesterį, darbdavys gali atlikti patikrinimą vietoje. Tačiau jei tokios galimybės nėra arba darbuotojas tikrintis atsisako, jis turi būti siunčiamas medicininei apžiūrai. Tokiu atveju darbdavys pats pasirūpina, kad darbuotojas būtų pristatytas į sveikatos priežiūros įstaigą“, – aiškino advokatė.
Pasak jos, jei patikrinimo metu patvirtinama, kad Vytautas yra neblaivus, darbdavys privalo jį nedelsiant nušalinti nuo darbo.
„Tai reiškia, kad jis negali tęsti darbo tą dieną ir darbo užmokestis už ją nėra mokamas. Nušalinimui pasibaigus, darbuotojas gali būti grąžinamas į darbą arba atleidžiamas. Darbo teisėje nenustatytas leistinas alkoholio kiekis kraujyje, darbuotojas darbe privalo būti visiškai blaivus“, – teigė E.Kiznė.
Pasak advokatės, Vytautas gali ir nesutikti su patikrinimo rezultatais.
Tokiu atveju, anot jos, jis ne vėliau kaip per vieną valandą po atsisakymo tikrintis arba medicininės apžiūros ar po atlikto tikrinimo, gali savarankiškai kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, prašydamas atlikti medicininę apžiūrą.
Gresia baudos
Jei Vytautas iš tiesų pasirodė darbe neblaivus ar apsvaigęs nuo kitų medžiagų, pagal Administracinį nusižengimų kodeksą, jam gali būti skirta bauda nuo 60 iki 290 eurų. Tačiau neatsakingai pasielgęs darbdavys taip pat rizikuoja – nenušalinęs neblaivaus darbuotojo jis gali užsitraukti baudą nuo 550 iki 1500 eurų.
„Pasirodymas darbe neblaiviam laikomas šiurkščiu darbo drausmės pažeidimu. Tai reiškia, kad Vytautas gali būti atleistas be įspėjimo ir be išmokos. Išimtis būtų tik tuo atveju, jei apsvaigimas atsirado vykdant profesines pareigas, pavyzdžiui, dirbant su tam tikrais chemikalais, nuo kurių darbuotojas gali apgirsti“, – pridūrė E.Kiznė.