Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 15d. 15:02

Dvi istorijos iš Ignalinos: susikūrė darbo vietas sau ir dar įdarbino kaimynus

Sulčių spaudyklos „Obuolių bazė“ įkūrėja Erika Žilėnaitė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Sulčių spaudyklos „Obuolių bazė“ įkūrėja Erika Žilėnaitė

Ignalinoje gyvenanti jauna mergina nesitenkina buhalterės darbu – Erika Žilėnaitė nusprendė imtis verslo, apie kurį šeimoje galvota ne vienerius metus. Gavusi paramą ji atidarė sulčių spaudyklą. O kita ignaliniečių šeima jau 8 metus klientus pasitinka nuosavoje krautuvėlėje. Nors šalia vienam didžiųjų tinklų priklausanti parduotuvė, jie sako nekonkuruojantys, nes turi savų pirkėjų.

Erika Žilėnaitė svečius pasitinka kiek suplukusi. Nieko keista, nes vos kelias savaites dirbančioje sulčių spaudykloje „Obuolių bazė“ darbo dienos vidurdienį – pats darbymetis. Taip čia šiuo metu yra nuo ryto iki vakaro, šypsosi Erika.

Tiek darbo nesitikėjo

„Nesitikėjom, kad tiek bus darbo. Tikėjomės, kad jo bus, nes obuolių šiemet daug, sezonas geras, pataikėme pačiu metu, bet kad tiek daug iš karto puls – nesitikėjom, – juokiasi E.Žilėnaitė. – Spėjam kol kas. Žinoma, žmonėms tos eilutės nepatinka, tenka ir dvi dienas palaukti.“

Šis sezonas pirmasis Erikai ir „Obuolių bazei“, tad jauna moteris neslepia, jog vis dar tenka stengtis perprasti visus šio darbo ypatumus. Dirba ji čia kartu su mama, kitais šeimos nariais, taip pat samdosi pagalbininkų, nes tiesiog nespėtų. Norėtų dirbti visą parą, bet tam trūksta darbuotojų.

Patalpas jaunoji verslininkė nuomojasi, bet jos buvo pritaikytos jos poreikiams, tad beliko sienas papuošti tinkamu piešiniu – obelimi. Ir, žinoma, įsigyti įrangą, kas tikrai kainavo. Čia labai padėjo Ignalinos savivaldybės parama. E.Žilėnaitė dalyvavo Ignalinos rajono vietos veiklos grupės administruojamame projekte, kuris finansuotas įgyvendinant „Dvisektorę Ignalinos rajono kaimo ir žuvininkystės plėtros strategiją 2014-2020 m.“, ir gavo paramą – 37 tūkst. eurų. Tiek verslo pradžiai neužteko, reikėjo papildomai turėti dar trečdalį šios sumos, tad skolinosi.

Projektas finansuojamas Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšomis (Leader programa: Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai lėšos ir Lietuvos valstybės lėšos).

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Sulčių spaudykla „Obuolių bazė“
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Sulčių spaudykla „Obuolių bazė“

„Nuo seno jau tėtis supirkinėjo obuolius ir mūsų šeima galvodavo, kad reiktų sultis spausti, vis kalbėdavom ir pasitaikė puikus momentas, kai rėmė šitą veiklą, nusprendėme sudalyvauti“, – sakė Erika.

Prie spaudyklos tvarkingai rikiuojasi krūvos obuolių maišų, ant jų galima pamatyti ir morkų, vynuogių, moliūgų. Per dieną šioje spaudykloje išspaudžiamos apie trys tonos sulčių. Trijų litrų maišelis išspaustų sulčių kainuoja 2 eurus, penkių – 2,5 euro.

Sezonas trumpas

Jaunoji verslininkė sako dar tik bandanti perprasti šio verslo subtilybes, konsultavosi su įrangos padavėjais, vis dėlto jau turi patarimų sulčių žiemai norintiems žmonėms. Visų pirma, nepersistengti maišant įvairių rūšių vaisius ir daržoves: „Siūlome ne daugiau 30 proc. visų priedų, kad vėliau tos sultys nesurūgtų, nes skiriasi kiekvieno produkto pasterizacijos temperatūra, todėl didžioji dalis turi būti obuoliai.“

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Sulčių spaudykla „Obuolių bazė“
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Sulčių spaudykla „Obuolių bazė“

Sezonas šiame versle – trumpas, vos apie du mėnesiai per metus, o ir ne kiekvienais metais tas derlius toks gausus. Tad kol kas Erika neatsisakė ir savo nuolatinio darbo, dirba buhaltere, tik darbdavys geranoriškai išleido ją šiems keliems mėnesiams atostogų. Vis dėlto E.Žilėnaitė neslepia galvojanti, kad reikėtų ką nors daryti ir kitu metų laiku. Tarkim, gaminti savo produkciją, bet tam kol kas nėra pasiruošusi.

Erika gimė ir užaugo Ignalinoje, mokėsi, tiesa, ir Vilniuje, bet po studijų grįžo: „Visada norėjau grįžti, man čia labai patinka. Galvojau iš pradžių, kad bus sunku susirasti darbą. Ir buvo gan sunku, bet kai susiradau, džiaugiuosi ir nenoriu iš čia išvažiuoti. Visada norėjau kažką savo sukurti, tokia idėja visą laiką buvo ir pasitaikius progai padarėme.“

Ji turi seserį ir brolį, bet nė vienas iš jų bent kol kas grįžti į gimtąją Ignaliną neketina. Erika prisipažįsta, kad jai irgi šio bei to gimtajame mieste trūksta, tarkim, veiklos po darbų, vakarais. Ypač žiemą.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Sulčių spaudykla „Obuolių bazė“
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Sulčių spaudykla „Obuolių bazė“

Paklausta apie konkurenciją šiame versle, Erika neslėpė, kad sulčių spaudyklų Ignalinos rajone yra bent kelios, bet kovoti dėl klientų bent kol kas nereikia. Ir obuolių šiemet daug, ir naują įrangą turintys naujokai vilioja.

Voveraitės – iš Ignalinos rajono

Pačiame Ignalinos centre, šalia vienam didžiųjų prekybos tinklų priklausančios parduotuvės, įsikūrusi „Mūsų krautuvėlė“. Joje kasdien sutiksi bent vieną iš savininkų – Vilmą arba Kęstutį Žemaičius. Pardavinėja jie daugiausia maisto produktus, vaisius, daržoves, grybus, riešutus. Ir neslepia, kad dalis jų – vietiniai produktai, kiti atkeliauja ir iš tos pačios Lenkijos.

„Mes nekonkuruojame su „Maxima“, – nusijuokia V.Žemaitienė, paklausta, ar tokia kaimynystė neslegia. – Pradėjome 2010 m., su vyru sumąstėme, kad norime dirbti sau. Ir gimė tokia mintis.“

Abu jie vietiniai. Dalį produkcijos superka iš vietinių Ignalinos ir gretimų rajonų ūkininkų, grybautojų, pardavinėja vietos gamintojų konditerijos gaminius, taip pat rūkytus, sūdytus mėsos produktus. Sako, kad norėtų vietinių produktų turėti daugiau, tik nėra taip lengva – maži ūkiai tiesiog negali taip paprastai savo užaugintų daržovių parduoti parduotuvei.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilma Žemaitienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilma Žemaitienė

„Veterinariniai reikalavimai, sąskaitų išrašymas. Negalime mes ateiti ir paimti iš žmogaus, jeigu jis užaugino daugiau agurkų ar kažko kito. Gal ir labai gerai augina, labai skanūs, bet reikalavimai varžo. Gaila, norėtųsi, kad savos produkcijos būtų daugiau“, – kalbėjo Vilma.

Todėl ant prekystalių yra nemažai iš kitų šalių atsivežtų daržovių ir vaisių, krautuvėlės savininkai jų kilmės neslepia, matosi, kad, tarkim, riešutai atvežti iš Lenkijos.

Per aštuonerius metus jau užaugo nuolatinių pirkėjų ratas, kai kurie ateina kasdien, turi mėgstamus produktus. „Kiti pasikalbėti paprasčiausiai ateina, nebūtinai ir ką nors pirkti. Juk yra vienišų, pagyvenusių žmonių. Mes galime dėmesio skirti kiekvienam žmogui, pasišnekėti labai draugiškai. Kitose parduotuvėse, prekybos centruose to gal nėra, visi lekiam, skubam, konvejeriu prekės skanuojamos ir tiek“, – tikino V.Žemaitienė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./„Mūsų krautuvėlė“ Ignalinoje
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./„Mūsų krautuvėlė“ Ignalinoje

Asortimentas parduotuvėje priklauso nuo metų laiko, sezoninių daržovių, vaisių būna, bet mėsos, konditerijos gaminiai jau laiko patikrinti, pirkėjų pamėgti. Nėra čia ir alkoholio bei tabako.

Klausiama, ar šis šeimos verslas leidžia jiems išgyventi, Vilma neslepia: užtenka duonai ir sviestui, taip pat dar trims darbuotojams išlaikyti, o ir miesto renginiams paramos negailima.

Temos: 1 Ignalina

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Patikrinta 15min Verslas

Tiesa ar melas? A.Zuokas: šilumos kaina Vilniuje padidėjo 20 proc. pasibaigus nuomos sutarčiai

Aktualu

Turkmėnijos Stalinas savo šalį pavertė Šiaurės Korėja su pingvinais dykumoje

Aktualu

V.Šapoka priešinsis bet kokiam pinigų mokytojams didinimui

24sek

Tritaškių palaidotas „Raptors“ Jonui Valančiūnui daug pasireikšti neleido

Aktualu

Kėdainių rajono gyventojai skambina pavojaus varpais: kaimuose – tušti šuliniai

Gyvenimas

Pasitikrinkite, ar neturite slaptos alergijos: tarp simptomų ir pilvo pūtimas, ir augantis svoris

Vitaminai sielai. J.Arlauskaitė-Jazzu atvirai apie skaudžiausias pamokas, moteriškumą ir meilę

Verslas

2 tūkstančių eurų alga Vilniaus įmonėje – dar ne viskas: pirtis, robotas ir hobiai

24sek

Neskani pergalė: Šaras – apie konfliktą, neatleistinus dalykus ir neraminančias traumas

Aktualu

S.Skvernelis nepanoro LVŽS frakcijos narių priimti į vyriausybę

Aktualu

Savo bloge apie mitingą ir valdžią prabilusiam Varėnos mokytojui E.Nasevičiui – policijos įspėjimas

Sportas

Audringas „Copa Libertadores“ finalas baigėsi „River Plate“ triumfu

Gyvenimas

Naujagimis ant Rūtos krūtinės liovėsi kvėpuoti: moteris niekada nepamirš gydytojos žodžių

Gazas

Kodėl automobilių gamintojai vengia išskirtinių durelių, primenančių lėktuvų gaubtus?

Interviu 24sek

Konflikto epicentre atsidūręs E.Ulanovas: „Tai juk „Rytas“ ir „Žalgiris“

Vardai

Jolitos Vaitkutės namuose sutvisko eglutė... iš 24 kg silkių: vėliau jų neišmetė – skyrė kilniam tikslui

Vardai

Aktorė Severija Janušauskaitė Vokietijos GQ apdovanojimuose nuskynė Metų dainos laurus

Vardai

Eglė Malinauskaitė antrąkart išsiskyrė su Pauliumi Aršausku: „Noriu greičiau viską pamiršti“

Aktualu

Apžvalgininkas R.Bogdanas: premjeras nesuvokia, kad jis nėra Venesuelos policijos generolas

Aktualu

Vilniuje vyko masinis protestas „Paskutinis skambutis“: reikalavo pagarbos ir atšaukti etatinį apmokėjimą

Naujienos

Vardai

Rihannos madų šou žvaigždė Slick Woods gimdyti išvažiavo vos nulipusi nuo podiumo

Gazas

„Formulės 1“ Singapūre: po kvalifikacijos – nerimo šešėlis S.Vettelio veide

24sek

„Juventus“ peržiūroje dalyvavęs C.Burchfieldas pripažino: LKL lygis jam per aukštas

„Vieni vartai“: nepamatuota kritika Lietuvos rinktinei ir didžiosios futbolo įdomybės

Aktualu

Suimti du buvusio Egipto prezidento H.Mubarako sūnūs

Gazas

Rekonstruota Kalvarijos gatvė Kaune pagerins susisiekimą su „Via Baltica“

Mokslas.IT

NASA į kosmosą paleido palydovą, stebėsiantį ledo sluoksnių pokyčius

Aktualu

Taifūno Filipinuose aukų skaičius pasiekė 12

Vardai

„69 danguje“ narė I.Martinkėnaitė mini jubiliejų: „Dabar mano brandos laikas, tai teikia malonumą“

Verslas

Helsinkyje atidarytas privatus požeminis muziejus

Aktualu

Gvatemaloje rastas senovinis majų altorius atskleidžia dinastijos „sostų karus“

Sportas

F.Mayweatheris pareiškė grįžtantis į ringą: dar kartą susikaus su Filipinų žvaigžde?

Aktualu

E.Gentvilas siūlo Seimo darbotvarkėje nustatyti kvotą opozicijos projektams

Aktualu

Sicilijoje popiežius pasmerkė „šventvagišką“ mafiją

Sportas

Buksuojantis „Atletico“ tik paskutinėmis akimirkomis išsigelbėjo nuo pralaimėjimo

Aktualu

Rygoje įvyko demonstracija prieš ugdymą latvių kalba rusiškose mokyklose

Aktualu

Gydytojas: misti saulės energija žmogus galėtų, jei pažaliuotų

15min iš Osijeko 24sek

Rinktinės rezultatas, pritildęs kritikus

Aktualu

Mokslininkai – už nuolatinį vasaros laiką Lietuvoje

Aktualu

Alfredas Bumblauskas: „Istorikai kolaboruoja su istoriografijos ūsuotais bebrais“

Vardai

Ypatingos

07:15
07:03

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką