Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 06 04 /15:12

Elono Musko „SpaceX“ kuriasi Lietuvoje

JAV verslininko Elono Musko kosminių technologijų įmonė „SpaceX“ įsteigė įmonę Lietuvoje, kuri teiks palydovinio interneto paslaugas. Registrų centro duomenimis, trečiadienį Lietuvoje registruota „Starlink Lithuania“. Susisiekimo ministras Marius Skuodis tai vadina gera žinia Lietuvai ir tikina, kad šalis pataikė į „Starlink“ plėtros strategiją. Vienas iš bendrovę ir Lietuvos Vyriausybę suvedusių asmenų buvo verslininkas Vladas Lašas, prieš keletą metų mėginęs į Lietuvą privilioti kitą E.Musko bendrovę „Tesla“, jos baterijų gamyklos „Gigafactory“ statyboms.
Elonas Muskas
Elonas Muskas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Apie tai, kad E.Musko įmonė kuriasi Lietuvoje, pirmoji pranešė naujienų agentūra BNS.

Registrų centro duomenimis, įmonės vadove paskirta Lauren Ashley Dreyer, kuri nurodoma kaip „SpaceX“ žmogiškųjų išteklių vadovė. Įmonę registravo Nyderlanduose įsikūrusi „Starlink Holdings Netherlands“.

BNS skelbia, kad susisiekimo ministras Marius Skuodis vasarį su „SpaceX“ atstovais aptarė palydovinio interneto technologijų plėtros galimybes Lietuvoje ir Baltijos regione. Tuomet M.Skuodis sakė, kad Lietuva galėtų būti tiltu palydovinio interneto plėtrai Baltijos šalių ir viso regiono rinkose.

Ministerija tuomet skelbė, kad palydovinė ryšio plėtra Lietuvai leistų ne tik pasivyti, bet ir gerokai greičiau įgyvendinti ES tikslą, kad iki 2025 metų visiems gyventojams būtų suteikta galimybė naudotis ne mažesnės kaip 100 mbps spartos internetu.

M.Skuodis: gera žinia Lietuvai

Susisiekimo ministras Marius Skuodis sako, kad Elono Musko technologijų įmonės „Space X“ atėjimas į Lietuvą yra labai gera žinia Lietuvai.

„Džiaugiuosi, kad mums su komanda pavyko per 3,5 mėnesio pasiekti šį rezultatą. Laiku ir vietoje pataikėme į kompanijos „Space X“ plačiajuosčio interneto ryšio sistemos „Starlink“ plėtros strategiją. Parodėme politinį dėmesį, tai suveikė teigiamai, kad kūrimosi Lietuvoje veiksmai pradėtų vykti operatyviai“, - pranešime spaudai cituojamas ministras.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Marius Skuodis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Marius Skuodis

Ministerijos teigimu, jog vasario mėnesį ministro iniciatyva su „Space X“ atstovais vyko nuotolinis susitikimas, kurio metu kompanija buvo pakviesta į Lietuvą.

Pasak ministro, dar tuomet aptarti veiksmai, kad „Space X“ Lietuvoje kuo greičiau pradėtų teikti plačiajuosčio palydovinio interneto paslaugas. JAV kompanija buvo supažindinta su žingsniais ir veiksmais, kuriuos reikia padaryti, kad atėjimo į Lietuvą procesas būtų greitesnis ir sklandesnis. Ministerija ir kompanija palaiko nuolatinį ryšį.

„Starlink“ sistemos diegimas Lietuvoje reiškia inovatyvesnias interneto paslaugas. Mūsų interesas labai paprastas – kad Lietuvos vartotojai turėtų kuo platesnį spektrą paslaugų įvairovės ir turėtų kuo didesnę galimybę rinktis. Norėtume, kad tokios palydovinio interneto paslaugos Lietuvoje atsirastų kuo anksčiau“, - komentuoja M.Skuodis.

Teigiama, kad palydovinio ryšio plėtra Lietuvai leistų ne tik pasivyti, bet ir gerokai greičiau įgyvendinti 2025 metų tikslą, kad visiems gyventojams būtų suteikta galimybė naudotis ne mažesnės kaip 100 mbps spartos internetu.

S.Skuodžio nuomone, Lietuva galėtų būti tiltu palydovinio interneto plėtrai Baltijos šalių ir viso regiono rinkose.

Ministras viliasi, kad ateityje iš „SpaceX“ Lietuvoje „galima tikėtis kažko daugiau“.

V.Lašas: tai suteiks daugiau galimybių Lietuvos verslui

Vienas iš pirminių „Starlink“ įsikūrimo Lietuvoje iniciatorių buvo verslininkas Vladas Lašas. Jis teigia, kad jau užsisakė ir „Starlink“ palydovinio interneto paslaugą.

„„Esu užsisakęs „Starlink“ kosminio interneto servisą, manau, kad Lietuvoje yra ir daugiau užsisakiusių. Mes atlikome pilietinę iniciatyvą suvesti ir sudominti „SpaceX“, „Starlink“ motininę kompaniją, kad jie ateitų įsikurti Lietuvoje. Vyriausybė labai pozityviai į tai pasižiūrėjo, Susisiekimo ministerija ėmėsi iniciatyvos ir pristatė jiems Lietuvą. Mano žiniomis, centrinėje ir Šiaurės Europoje, ko gero, esame pirmi, kur įsisteigė „Starlink“. Tai džiugu, nes ši gero, kokybiško, greito ryšio alterntyva yra labai svarbi ir Lietuvos verslui, ir visai valstybei“, – 15min komentavo jis.

Tomo Kapočiaus nuotr./Vladas Lašas
Tomo Kapočiaus nuotr./Vladas Lašas

Verslininkas pabrėžė, kad tai nebuvo vieno žmogaus pastangos, prie inicatyvos ženkliai prisidėjo ir tarptautinis tinklas „Young Presidents' Organisation“. Pats V.Lašas anksčiau yra lankęsis „SpaceX“ gamykloje.

„Tai yra geras žingsnis į priekį. Kaip ta iniciatyva plėsis, priklausys nuo mūsų, nes su mūsų galimybėmis mes galime prisidėti ne tik kaip vartotojai, bet ir kaip kūrėjai, tiek suteikdami galimybes Lietuvos talentams dirbti „Starlink“, tiek kurdami startuolius, kurie naudotų ypatingo kosminio „Starlink“ interneto paslaugas“, – komentavo jis.

Verslininkas, kuris taip pat yra Lietuvos Verslo angelų tinklo valdybos pirmininkas, pridūrė, kad „Starlink“ įsikūrimo išjudinta startuolių ekosistema suteiks verslui dar daugiau galimybių investuoti į inovatyvias idėjas.

V.Lašas buvo vienas iniciatorių 2016 m. į Lietuvą viliojant kitą E.Musko įmonę „Tesla“, kuri tuo metu Europoje ieškojo vietos savo baterijų gamyklos „Gigafactory“ statybai. Gamykla galiausiai įsikūrė Vokietijoje.

Gamintojo nuotr./„Gigafactory 4“ gamykla Berlyne
Gamintojo nuotr./„Gigafactory 4“ gamykla Berlyne

Pašnekovas teigia, kad tiesiogiai ši istorija galbūt ir neturėjo įtakos „Starlink“ sprendimui, tačiau tuomet užmegzti ryšiai liko. „Visada bendras įdirbis, kontaktai ir pastebėjimas prisideda prie šalies reputacijos, technologijų bendruomenės reputacijos. Tada atsiranda dėmesys – neatėjo „Tesla“, atėjo „Continental“, kuri plečia gamybą ir gamina kai kuriuos elektronikos komponentus tai pačiai „Teslai“, – sakė V.Lašas.

Tūkstančiai palydovų tieks interneto ryšį

Palydovinis plačiajuostis ryšys, kurį teikia „Starlink“ technologija, ypač vertingas regionuose, kur nepakanka antžeminės infrastruktūros.

E.Musko „Starlink“ yra astronautikos bendrovės „SpaceX“ dirbtinių žemės palydovų projektas, kuriuo norima sukurti pigų aukštos kokybės palydovinio interneto ryšio kanalą.

Skelbta, kad iš viso sėkmingai buvo paleistos 29 misijos, kurių kiekviena į orbitą išleido po 60 mažųjų palydovų. Šiuo metu Žemės orbitoje yra daugiau kaip 1,1 tūkst. „Starlink“ palydovų.

Kosmoso ekspertas, buvęs Lietuvos aerokosmoso asociacijos direktorius Vidmantas Tomkus 15min teigė, kad tiesiogiai tokioms šalims kaip Lietuva „Starlink“ palydovinis internetas nėra itin aktualus.

„Mano supratimu, tai daugiau skirta didelėms, mažai apgyvendintoms teritorijoms. JAV ar Kanada turi tokių teritorijų, kur neveikia mobilus ryšys, tokių vietų galima rasti ir, pavyzdžiui, Vokietijoje ar kitur Europoje. Bet Lietuva iš tiesų yra pakankamai gerai padengta, išskyrus nuošalesnes vietas, pavyzdžiui, nacionaliniai Dzūkijos ar Aukštaitijos parkai, bet ten atitinkamai gyvena mažiau žmonių. Vietose, nutolusiose nuo rajono centrų ir autostradų, tai turėtų tam tikrą prasmę ir tą ryšį pagerintų, bet ar tai pakeis Lietuvos vaizdą – turbūt ne“, – sakė jis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Vidmantas Tomkus
Luko Balandžio / 15min nuotr./Vidmantas Tomkus

Vis dėlto V.Tomkus amerikiečių bendrovės padalinio įsteigime mūsų šalyje privalumų irgi mato.

„Visuomet smagu pasakyti, kad tokia kompanija, tegul ir dukterinė, kaip E.Musko „Starlink“ ateina į Lietuvą. Tai yra labai gerai. Galbūt iš to galima sukurti kokią nors simbiozę, prisidėti technologiškai. Tai tikrai būtų smagu. Visada yra gerai kada tokie vardai ateina į Lietuvą“, – sakė kosminių technologijų ekspertas.

„Starlink“ planuoja iki 2026 metų iškelti apie 12 tūkst. aplink Žemę besisukančių palydovų. Vienu metu Lietuvą dengtų apie pusantro palydovo.

„SpaceX“ yra viena didžiausių privačių inovacijų kūrėjų pasaulyje. Gegužę bendrovės kuriamo erdvėlaivio „Starship“ prototipas buvo pirmąkart sėkmingai nutupdytas bazėje Teksase, po nesėkmingų trijų ankstesnių bandymų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius