Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 16d. 09:42

FinTech įmonių iššūkiai – kelio į sėkmę dalis

FinTesch renginys
FinTech renginys

Lietuva – tarp FinTech lyderių pasaulyje. Tą rodo Lietuvos banko duomenys: licencijuotų FinTech įmonių skaičius išaugo nuo 87 iki 119 2019 m. pabaigoje. Pagal elektroninių pinigų įstaigų licencijų išdavimą Lietuva Europoje nusileidžia tik Jungtinei Karalystei. FinTech veiklos mastą atspindi ir prieš gerą mėnesį vykusi konferencija „Fintech Inn 2019“, į kurią suplūdo daugiau kaip 3000 dalyvių iš 68 pasaulio šalių, o svečiai iš užsienio sudarė beveik trečdalį visų dalyvių. Vis dėlto, FinTech rinkai išgyvenant pakilimą, diskusijų taikinyje vis dažniau atsiduria ir iššūkiai, su kuriais susiduria šio sektoriaus įmonės.

Suprasti akimirksniu

  • „Fintech“ („Financial Technologies“ trumpinys) – tai elektroninės finansinės technologijos, modifikuojančios ir paprastinančios finansinius procesus.
  • Šis pavadinimas aprėpia daugybę finansinių sričių – nuo elektroninių mokėjimų platformų, atsiskaitymams naudojamų kriptovaliutų, tarpusavio skolinimo paslaugų platformų bei kitų plataus spektro internetinių paslaugų.

Turėti gerą idėją nepakanka

FinTech įmonių žvilgsniai pastaraisiais metais į Lietuvą krypsta pirmiausia dėl itin palankios reguliacinės aplinkos ir reguliatoriaus – Lietuvos banko – požiūrio į FinTech startuolius. Lietuvos banko lankstumas ir atvirumas neabejotinai paspartina FinTech įmonių atėjimą į Lietuvą. Tačiau augant FinTech rinkai, ne mažiau svarbu rasti pusiausvyrą tarp greičio bei saugumo.

Lietuvos banko lankstumas ir atvirumas neabejotinai paspartina FinTech įmonių atėjimą į Lietuvą.

Vienas didžiausių FinTech įmonių iššūkių – skirti daug dėmesio teisinio reguliavimo bei saugumo niuansams: pinigų plovimo prevencijai, klientų pažinimo procesams, teroristų finansavimo prevencijai, vartotojų duomenų apsaugai, susijusiai su antrosios Mokėjimo paslaugų direktyvos (PSD2) įgyvendinimu. Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas tikina, kad priežiūros institucijų dėmesys rizikų valdymui sulig augančiu FinTech įmonių skaičiumi bei naujų ekonominių modelių atsiradimu yra padidėjęs – pinigų plovimo, teroristų finansavimo prevencijos ir kitų rizikų valdymui Lietuvos banke buvo įkurtas atskiras skyrius, tam skiriama ir daugiau žmogiškųjų išteklių.

Rockit vadovė Šarūnė Smalakytė
Rockit vadovė Šarūnė Smalakytė

Vilniuje veikiančio finansinių technologijų bendradarbystės centro „Rockit“ vadovė Šarūnė Smalakytė atkreipia dėmesį, kad rizikų valdymo reikalavimai itin svarbūs norint pritraukti naujų vartotojų bei įgyjant vartotojų pasitikėjimą. „Kuriant finansinius produktus yra labai svarbu ne tik pritraukti naujų vartotojų, bet ir tinkamai apsaugoti jų duomenis bei užkirsti kelią finansiniams nusikaltimams. Be to, bankai FinTech įmones Lietuvoje vis dar vertina atsargiai, tačiau pamažu ieškoma bendro dialogo“, – tikina Š. Smalakytė.

Taigi akivaizdu, kad nors jaunos FinTech įmonės auginimas iš pirmo žvilgsnio niekuo nesiskiria nuo bet kokio kito startuolio, tačiau neretai pamirštama, kad bendrosios startuolių plėtros koncepcijos negali būti taikomos FinTech įmonėms, kadangi finansinė veikla yra unikali, jai taikomi specifiniai rizikos valdymo reikalavimai. Daugelis FinTech startuolių taip ir neišauga į ilgalaikį verslą, nes rinkos naujokams sunku greitai užsitarnauti vartotojų pasitikėjimą.

Rizikų valdymo reikalavimai itin svarbūs norint pritraukti naujų vartotojų bei įgyjant vartotojų pasitikėjimą.

„Problema, su kuria susiduria vystantys FinTech startuolius, nėra idėjų trūkumas, tačiau nesugebėjimas jas paversti pelningomis ir vertingomis“, - sako MITA direktorius Kęstutis Šetkus. Štai naujausias portalo „Small Biz Trends“ tyrimo duomenimis, net 60 proc. FinTech įmonių nepavyksta savo idėjų paversti vertingais verslo modeliais. FinTech startuoliai kartais pamiršta, kad yra 5 pagrindiniai startuolių aspektai, kurie lydi į sėkmę: klientų, rinkos supratimas, produkto koncepcijos sukūrimas, komandos ir finansų sutelkimas.

Bendradarbiaujant galima pasiekti daugiau

Finansinių technologijų sektoriuje tinkamos partnerystės yra vienas iš FinTech įmonių sėkmės rodiklių. „Bendradarbiavimas su kitomis FinTech įmonėmis sustiprina pačios įmonės veiklą, atveria naujas galimybes bei leidžia klientams pasiūlyti platesnį paslaugų spektrą“, - mano „Rockit“ vadovė.

Dauguma FinTech ekspertų, apžvelgdami 2020 m. FinTech raidos tendencijas taip pat nurodo, kad FinTech įmonių konsolidacija, bendradarbiavimas su kitomis FinTech įmonėmis ir bankais bus viena iš pagrindinių šių metų FinTech rinkos tendencijų.

Štai MITA, siekdama skatinti Lietuvoje įsikūrusių įmonių bendradarbiavimą bei dalijimąsi patirtimi, šiemet organizuoja švietėjiško pobūdžio renginių ciklą visuomenei apie FinTech, o rudenį Lietuvos ir užsienio FinTech rinkos žaidėjus ketinama pasitikti su jau penktąja konferencija „Fintech Inn 2020“.

MITA direktorius Kęstutis Šetkus
MITA direktorius Kęstutis Šetkus

„FinTech sektoriaus įmonių bendradarbiavimas – vienas iš mūsų prioritetų. Renginiu „Fintech įmonių išmoktos pamokos – kaip klaidos iššaukia pokyčius versle“ („Learning From Fintech – How Mistakes Provoke a Change“), kuris šiandien vyks „Rockit“ centre, norime skatinti pastebėti spragas plėtojant verslus, viešas diskusijas, kurios padėtų aptarti idėjas ir išgryninti efektyvius sprendimus nesėkmių atveju“, - teigia MITA direktorius K. Šetkus.

Jis priduria, kad dalijimasis patirtimi suteikia galimybes geriau numatyti besikeičiančią verslo aplinką, pasiūlyti klientams kokybiškesnius sprendimus ir kartu kurti patraukliausią FinTech verslo aplinką Europoje. Minėtu renginiu siekiama parodyti, kad klaidos dažnai yra būdas mokytis ir galimybė tobulėti.

Š. Smalakytė atkreipia dėmesį, kad Lietuva bendradarbiavimo bei mokymosi vieniems iš kitų pavyzdžiu daugeliui pasaulio valstybių yra jau dabar – čia ypač jaučiamas bendras ir kryptingas skirtingų FinTech ekosistemos dalyvių veikimas. „Iš aktyvios bendruomenės veiklos vis gimsta naujos iniciatyvos, tarptautinės partnerystės, o kuriama reguliacinė ir politinė aplinka pritraukia naujas investicijas į Lietuvą“, - tikina Š. Smalakytė.

Šiuos teiginius patvirtina ir faktai: praėjusį gruodį Jungtinės Karalystės bendrovės „Findexable“ paskelbtame tarptautiniame finansinių technologijų reitinge Lietuvai šiemet atiteko ketvirta vieta. Reitingas apima 65 valstybes ir net 250 miestų. Palyginus su 2018 m., Lietuva palypėjo net 14 pozicijų aukštyn. „Lietuva išsiskiria savo pajėgumais ir augimo greičiu palyginti su kitomis valstybėmis. Drąsiai galime teigti, kad FinTech sektorius tapo šalies vizitine kortele“, - įsitikinęs K. Šetkus.

Lietuva išsiskiria savo pajėgumais ir augimo greičiu palyginti su kitomis valstybėmis.

Šiandien „Rockit“ erdvėje vyksiantis renginys „Fintech įmonių išmoktos pamokos – kaip klaidos iššaukia pokyčius versle“ („Learning From Fintech – How Mistakes Provoke a Change“) organizuojamas pagal MITA vykdomą projektą „FinTech LT“, kurio tikslas – didinti finansinių technologijų inovacijų ir šioje srityje veikiančių įmonių skaičių Lietuvoje, taip pat informuoti verslą ir verslui imlią visuomenę apie finansinių technologijų inovacijų diegimo naudą, kurti Lietuvos kaip FinTech industrijos centro Baltijos regione įvaizdį.

Partnerio turinys
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

21:34
06:33
01:02

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką