Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 gegužės 5d. 05:59

Galimybių paso laukia ir barai, ir „Žalgiris“: prašo nebetaikyti jokių ribojimų jį turintiems

Kauno „Žalgirio“ fanai
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Kauno „Žalgirio“ fanai

Vyriausybė trečiadienį ketina apsispręsti dėl Galimybių paso įvedimo. Turintiesiems šį dokumentą valdžia leistų daugiau veiklų, nepaisant dėl COVID-19 pandemijos tebesitęsiančio karantino. Veiklos prošvaisčių laukiantys nuo pandemijos labiausiai nukentėję verslai sako besitikintys, kad Galimybių paso teikiamų privilegijų apimtis bus didelė, pats dokumentas bus paprastas naudoti, o žmonės galės elgtis laisvai.

Galimybių pasas bus prieinamas pasiskiepijusiems nuo COVID-19, persirgusiems šia liga ir turintiems neigiamą koronaviruso testo rezultatą.

Tai būtų virtualus dokumentas, asmeniui suteikiant QR kodą, kurį nuskanavus būtų galima įsitikinti žmogaus turimu imunitetu. Esant reikalui, dokumentą būtų galima ir atsispausdinti.

Vyriausybė kelias savaites laužė galvą, kaip šalyje išplėsti testavimo pajėgumus, kad COVID-19 tyrimas norintiesiems naudotis paso galimybėmis būtų nemokamas ir nesunkiai prieinamas. Konkretesnės detalės, kaip tai bus įgyvendinama, taip pat gali paaiškėti trečiadienį.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Keleivių COVID-19 testavimo paslaugos
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Keleivių COVID-19 testavimo paslaugos

Ministrai taip pat turėtų apsispręsti, kokios veiklos bus prieinamos paso turėtojams.

Anksčiau Ekonomikos ir inovacijų ministerija skelbė, kad toks pasas leistų teikti maitinimo paslaugas viduje, rengti didesnius renginius viduje ir lauke, taip pat atvertų sporto klubus didesniam žmonių skaičiui bei leistų didesnes asmenines šventes.

Šis sąrašas dar gali plėstis, nes ministerijos pastaruoju metu teikė ir kitus siūlymus, kokias teises įgytų turintieji Galimybių pasą.

Prašo nebetaikyti ribojimų

Dalis verslininkų su nerimu stebėjo politikų diskusijas, ar tokio paso iš tikrųjų reikia.

Papildomą erzelį savaitės pradžioje sukėlė Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen pareiškimas, kad Lietuvai nebėra tikslo skubėti su dokumentu, nes bendras Europos Sąjungos žaliasis sertifikatas turėtų startuoti birželį.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen

Reaguodami į tai, Lietuvos barų ir kavinių asociacijos vadovas Raimondas Pranka ir Vilniaus naktinio aljanso pirmininkas Markas Adamas Haroldas viešu laišku kreipėsi į parlamento vadovę, pareiškę, kad Galimybių paso priemonė yra „reikalinga valstybei, o mūsų sektoriui – gyvybiškai svarbi“.

Prieš kelias savaites tik lauke atsivėrusios kavinės laukia Galimybių paso, nes tai leistų įsileisti klientus į vidų ir po maždaug pusmečio pertraukos dirbti pilnu pajėgumu.

R.Pranka 15min sakė, kad sektorius norėtų, jog dokumento idėja būtų kuo paprasčiau įgyvendinama.

Tiesiai šviesiai tariant, norėtume, kad būtų nuimti visi tie karantininiai ribojimai. Mes taip suprantame Galimybių pasą.

Anot jo, svarbu, kad barų, kavinių ar restoranų apsauginiai arba kiti darbuotojai galėtų nesunkiai patikrinti, ar žmogus iš tikrųjų turi pasą.

Sektoriaus atstovo teigimu, turintiesiems Galimybių pasą nereikėtų taikyti epidemiologinių ribojimų įstaigų viduje.

Pasak jo, turint omenyje, kad dokumentą turintys žmonės laikomi saugiais, reikalavimai, pavyzdžiui, dėl atstumų tarp staliukų, tampa pertekliniai.

„Tiesiai šviesiai tariant, norėtume, kad būtų nuimti visi tie karantininiai ribojimai. Mes taip suprantame Galimybių pasą“, –kalbėjo R.Pranka.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Lauko kavinės
Arno Strumilos / 15min nuotr./Lauko kavinės

„Motyvacija greičiau skiepytis“

Kauno „Žalgirio“ vadovybė irgi tikisi, įvedus Galimybių pasą asmenims su šiuo leidimu nebebus taikomi ribojimai renginių metu.

Šiuo metu dėl karantino ribojimų apie 15 tūkst. žiūrovų talpinančioje Kauno „Žalgirio“ arenoje vykstančiuose renginiuose gali lankytis 150 žmonių.

„Jie ir vėl turėtų turėti pilną teisę mėgautis renginiais visa apimtimi – tai yra galėdami juose lankytis su draugais, galėdami valgyti ir atsigerti ar galėdami šėlti su minia“, – 15min perduotame komentare sakė krepšinio klubo ir pačios „Žalgirio“ arenos direktorius Paulius Motiejūnas.

Pasak jo, analogiški bandymai jau buvo atlikti užsienyje organizuojant eksperimentinius renginius ir jų rezultatai yra labai palankūs.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Paulius Motiejūnas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Paulius Motiejūnas

„Tai būtų ir motyvacija likusiai populiacijos daliai greičiau skiepytis, kai tik įsivažiuos masinis skiepijimas“, – tvirtino P.Motiejūnas.

Klubo vadovas sakė, kad pasas suteiks galimybę sulaukti žiūrovų palaikymo ne tik krepšininkams, bet ir pandemijos išvargintiems žmonėms vėl grįžti į socialinį gyvenimą, patirti emocijas ne tik sporto rungtynėse, bet ir koncertuose, spektakliuose ir kituose kultūriniuose renginiuose.

P.Motiejūnas taip pat tikino, kad klubas bei arena yra pasiruošę bendradarbiauti ir eksperimentuoti, ieškant geriausių ir greičiausių testavimo norintiesiems patekti į renginius variantų.

Vis dėlto, anot jo, dabartinė finansinė situacija neleistų prisiimti testavimo kaštų, o pačiam testavimui būtų greičiausiai reikalinga ir profesionali medicinos specialistų komanda.

„Kitaip tariant – sprendimų reikia ieškoti bendrai, taigi esame pasiruošę bendradarbiauti šiais klausimais ir padėti institucijoms kiek tik leidžia mūsų patogi infrastruktūra ir žmogiškieji resursai“, – sakė P.Motiejūnas.

Laukimo stadijoje

Renginių organizatorės „Live Nation Lietuva“ vadovas Aleksandras Karablikovas sako nekantriai laukiantis politinių diskusijų dėl Galimybių paso pabaigos, nes kol kas pokalbiuose su ministerijų atstovais nematė tikslios vizijos.

„Dabar esame laukimo stadijoje ir žiūrime, ar artimiausiu metu sulauksime staigių teigiamų permainų“, – 15min sakė A.Karablikovas.

Turime planų, bet kol kas jie yra su tokiu pauzės mygtuku, nes kol kas per daug pavojinga tai planuoti ir turime sulaukti Vyriausybės sprendimo.

Jis tvirtino puoselėjantis viltis jau šią vasarą suorganizuoti renginių, nors tai paprastai užtrunka nuo pusmečio iki metų.

„Live Nation Lietuva“ direktorius sakė, kad tariasi dėl galimų koncertų su Lietuvos atlikėjais, ketina organizuoti mažesnės apimties vasaros festivalių, sporto renginių.

„Turime planų, bet kol kas jie yra su tokiu pauzės mygtuku, nes kol kas per daug pavojinga tai planuoti ir turime sulaukti Vyriausybės sprendimo. Priedo dar turint omenyje, kad jis gali keistis pagal epidemiologinę situaciją“, – kalbėjo renginių vadybininkas.

Jis taip pat pabrėžė, kad valstybė turėtų užtikrinti koronaviruso testų finansavimą renginių dalyviams, nes organizatoriai to nepajėgtų daryti savo kaštais.

Verslininkas skaičiuoja, kad 10 tūkst. žmonių renginys „Žalgirio“ arenoje, jeigu testas kainuoja 10 eurų, atsieitų šimtą tūkstančių eurų.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Akimirka iš Monikos Linkytės koncerto Vilniuje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Akimirka iš Monikos Linkytės koncerto Vilniuje

„Verslas ir taip ilgiau nei metus stovi surakintas ir tokio lygio papildomų išlaidų nepakeltų“, – tvirtino A.Karablikovas.

Norėtų retesnio testavimo

Lietuvos turizmo rūmų vadovė Žydrė Gavelienė tikisi, kad galimybių pasas leis teikti kuo daugiau paslaugų viešbučiams ir visam turizmo sektoriui.

„Viešbutis nėra tik lova, – 15min sakė ji. – Žmonės turi turėti galimybę ir saugiai naudotis baseinu, ir masažais, ir pietauti“.

„Žmonės turi turėti galimybe važiuoti į grupines ekskursijas, vaikščioti po gamtą ar muziejus“, – pridūrė Ž.Gavelienė.

Ji tvirtina, kad pandemijos metu keliaujantieji, ko gero, yra epidemiologiškai saugiausi žmonės, nes reguliariai testuojasi. Vis dėlto, pasak jos, testuotis kas kelias dienas, norint naudotis Galimybių paso privalumais, yra perteklinis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Žydrė Gavelienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Žydrė Gavelienė

„Jeigu bus užkrauta tokia našta, Galimybių pasas bus neveiksnus. Remiantis pavyzdžiais užsienyje, prevenciškai testuotis kartą per savaitę ar dvi savaites yra pakankamai gerai. Suteikime galimybę žmogui gauti testą tą pačią dieną, kai tik jis pajunta simptomus“, – tvirtino Lietuvos turizmo rūmų vadovė.

Pasak jos, efektyvus imuniteto pasas būtų patraukli žinia užsieniečiams turistams, o jų ypač trūksta, nes jie keliaudami palieka daugiau pinigų, nei vietiniai.

Vyriausybė Galimybių paso įvedimą svarstys trečiadienį popiet, 13 valandą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Komentarai: 10

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką