Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Gamintojų ir prekybininkų asociacijos sieks mažinti gamtos taršą

Vanduo buteliuke
123RF nuotr. / Vanduo buteliuke
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lietuvoje šiltuoju metų sezonu akis bado prišiukšlintos pamiškės ir paežerės. Labai didelę visų šiukšlių dalį sudaro plastikiniai buteliai ir skardinės. Šiai problemai spręsti, Seimo sprendimu, nuo 2016 metų vasario 1 dienos Lietuvoje pradės veikti vienkartinių pakuočių užstato sistema.

Tokia sistema Estijoje padeda surinkti iki 90 proc. šios rūšies pakuočių. Tad remdamosi užsienio pavyzdžiais didžiausios gamintojų ir prekybininkų asociacijos penktadienį įkūrė viešąją įstaigą „Užstato sistemos administratorius“, kuri parengusi veiklos ir finansavimo planus bei švietimo programą ir rudenį gavusi Aplinkos ministerijos pritarimą, diegs vienkartinės plastiko, stiklo taros bei metalinių skardinių užstato sistemą.

Naujos užstato sistemos kūrimas reikalaus dešimčių milijonų investicijų, todėl būtina, kad organizacija galėtų prisiimti šiuos finansinius įsipareigojimus. Viešosios įstaigos „Užstato sistemos administratorius“ steigėjai atstovauja pagrindines verslo grupes, tiesiogiai susijusias su įstatymo vykdymu ir finansavimu: asociacija „Lietuvos aludarių gildija“, Lietuvos prekybos įmonių asociacija ir Lietuvos natūralaus mineralinio vandens gamintojų asociacija. Organizacijų turima patirtis Skandinavijos ir Baltijos rinkose leistų sukurti efektyvią ir tinkamai veikiančią sistemą.

Naujoji organizacija – įstatymo prievolei įgyvendinti

Penktadienį vykusiame steigiamajame susirinkime įstaigos generaliniu direktoriumi paskirtas Gintaras Varnas. Anot jo, darbai jau yra įsibėgėję.

Kuriama sistema bus pajėgi apimti visus gamintojus, importuotojus bei prekybininkus, turinčius šią įstatyminę pareigą. Absoliučiai visiems bus sudarytos ir taikomos vienodos sąlygos.

„Jau dabar yra baigiami rengti planai, kurie bus teikiami ministerijai, vyksta susitikimai su įrangos tiekėjais, ieškoma efektyviausių technologinių sprendimų, tariamasi su techninės ir programinės įrangos tiekėjais, yra aiškūs ir finansavimo šaltiniai. Ruošiantis, bendradarbiaujame su kolegomis is Estijos užstato sistemos, siekiama parimti gerąją jų patirtį. Kuriama sistema bus pajėgi apimti visus gamintojus, importuotojus bei prekybininkus, turinčius šią įstatyminę pareigą. Absoliučiai visiems bus sudarytos ir taikomos vienodos sąlygos,“ – teigia „Užstato sistemos administratorius“ generalinis direktorius G.Varnas.

Jo teigimu, labai svarbu, kad būtų užtikrintas sklandus visų žingsnių įgyvendinimas: „atrodytų, kad iki sistemos veikimo pradžios dar liko 1.5 metų, tačiau parengiamųjų darbų yra daug todėl laisvo laiko jau nėra. Labai svarbu ir tai, kad Aplinkos ministerija laiku parengtų reikalingus poįstatyminius aktus.“

AFP/„Scanpix“ nuotr./Plastikas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Plastikas

VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ valdybos pirmininkas ir vienos iš steigėjų „Lietuvos aludarių gildijos“ prezidentas Saulius Galadauskas teigia, kad taip sprendžiama gana opi problema Lietuvoje. „Per metus į rinką išleidžiama apie 700 milijonus pakuočių, kurios patenka į kuriamos sistemos rėmus. Dabartinė konteinerinė sistema nėra efektyvi. Pasižiūrėkime į pakeles, pamiškes ar stovyklas prie ežerų ir upių. Turime imtis veiksmų, kad plastiko ir skardos tara būtų atiduodama perdirbimui ar pakartotiniam naudojimui, o ne tiesiog išmetama į gamtą,“ – susirūpinimą reiškia S.Galadauskas.

Anot asociacijos prezidento, dėl efektyvesnės sistemos įvedimo produkcija galutiniam vartotojui nebrangs, nes ir dabartinė (konteinerinė sistema) jau nebėra tokia pigi ir kiekvienais metais brangsta: „Žmogus, sumokėdamas parduotuvės kasoje užstatą už plastikinį butelį ar skardinę, turės visas galimybes pinigus susigrąžinti. Todėl užstato įvedimo negalima vadinti pabrangimu. Mes tik paraginsime žmones nemėtyti taros kur papuola. Ilgainiui visi išmoksime elgtis kur kas atsakingiau.“

lakeland.co.uk nuotr. / Skardinė
lakeland.co.uk nuotr. / Skardinė

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdantysis direktorius ir naujai įsteigtos organizacijos valdybos narys Laurynas Vilimas tikina, kad prekybininkai jaučia atsakomybę ir noriai dalyvaus sprendžiant šią aplinkosaugos problemą.

„Prekybos įmonėms teks didžiausi darbai. Pirmiausia reikės prekybos centruose skirti ir įrengti taros supirkimo vietas. Tiesiogiai susidursime su vartotojais ir turėsime išaiškinti visiškai naujos šalyje užstato sistemos veikimą. Tačiau puikiai suvokiame, koks svarbus šis projektas aplinkai. Turime prisidėti prie jos apsaugojimo“.

Tiesiogiai susidursime su vartotojais ir turėsime išaiškinti visiškai naujos šalyje užstato sistemos veikimą.

Jo teigimu, tikimasi, kad užstato sistema veiks 90 proc. šalies maisto parduotuvių: „Manome, kad mažosios parduotuvės, kurių įstatymas neįpareigoja, taip pat  jungsis prie šios sistemos, nes tai joms naudinga. Vartotojams sudaryta galimybė atiduoti tarą ir susigrąžinti užstatą užtikrina parduotuvėms didesnį pirkėjų srautą.“

Tomas Čepononis, naujai įsteigtos organizacijos valdybos narys ir „Natūralaus mineralinio vandens gamintojų asociacijos“ vadovas, pastebi, kad jų asociacijos dalyvavimas „Užstato sistemos administratoriaus“ valdyme dar labiau padidins gamintojų pasitikėjimą naująja organizacija: „nors aludarių pakuotės sudaro liūto dalį užstatinių pakuočių rinkoje, tačiau mes, kaip lygiaverčiai steigėjai, užtikrinsime, kad visų rinkos dalyvių interesai būtų deramai atstovaujami“, – patikino T.Čepononis.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką