Sportas gyvai

Į pirmąją Lietuvoje ekologišką kavinę galima užsukti su augintiniais

Vilniuje, Pašilaičių mikrorajone duris atvėrė ekologiška parduotuvė ir kavinė „Žaliuomenė“. Keletas ekologiškų parduotuvių Lietuvoje jau veikia, tačiau ekologiškos kavinės kol kas nebuvo – ši yra pirmoji. „Apie panašų verslą su žmona galvojome jau kurį laiką, tačiau įgyvendinti svajonę pavyko tik šiemet“, – džiaugėsi „Žaliuomenės“ įkūrėjas Konstantinas Aleksandrovičius.
Aleksandrovičių šeima
Aleksandrovičių šeima / Viktorijos Fedirko nuotr.

Parduotuvėje ir kavinėje siūlomos tik veganiškos prekės. Parduotuvėje galima įsigyti įvairių kruopų, miltų, ankštinių, riešutų, sėklų, prieskonių, aliejaus, taip pat – šviežių daržovių, vaisių ir uogų, kosmetikos, švaros, skalbimo priemonių. Kavinėje galima išgerti kavos, arbatos, kakavos, kombučios, paskanauti žaliavalgiškų ir veganiškų desertų, užkandžių, nusipirkti vietoje gaminamų riešutų ir sėklų sūrių, humuso. „Mums svarbu, kad maistas būtų ne tik sveikas, bet ir skanus. Patys kartais valgome labai paprastai. Tačiau kavinėje gaminame taip, kad būtų skanu visiems“, – šypsojosi vyras. Kol kas valgiaraštis – neilgas, tačiau ateityje jis plėsis.

„Žaliuomenės“ vadovui artimos „Zero Waste“ (gyvenimo be atliekų) idėjos, tad didžioji dalis produkcijos yra nesupakuota. Pirkėjai kviečiami atsinešti savo tarą ir už tai netgi gauna 5% nuolaidą. Kitiems produktai pakuojami į popierinius maišelius arba stiklainius. „Daug stiklainių buvome sukaupę patys, dabar kviečiame vilniečius atnešti jiems nereikalingus, – sakė K. Aleksandrovičius. – Ieškome ir kitų pakavimo alternatyvų. Esame griežtai nusprendę, kad plastiko nenaudosime. Neturime ir jokių vienkartinių indų ar įrankių – net kavą išsinešti pilame tik į atsineštą tarą, arba galime pasiūlyti depozitinius „CupCup” puodelius. Taip pat parduodame daugkartinius puodelius.“

Parduotuvė ir kavinė yra draugiška augintiniams. „Norėjome, kad mūsų vieta būtų atvira visiems, o atmosfera joje – jauki ir neformali“, – paaiškino vyras.

Viktorijos Fedirko nuotr./„Žaliuomenė“
Viktorijos Fedirko nuotr./„Žaliuomenė“

K.Aleksandrovičius yra ir vienos santechnikos įrangą gaminančios įmonės bendraturtis. „Visgi, jau kurį laiką galvojome apie papildomą verslą, kuris būtų skirtas populiarinti sveiką, tvarų gyvenimo būdą, kuris mums yra labai svarbus“, – sakė jis. Kartu su žmona Darya, kuri pagal išsilavinimą yra teisininkė, jau keletą metų svarstė įvairias idėjas, ir galiausiai apsisprendė atidaryti ekologišką parduotuvę bei kavinę.

„Kasmet žiemojame vis kitoje vietoje, kur šilta ir yra šviežio maisto, šiemet keletą mėnesių praleidome Kosta Rikoje. Ten atsitiktinai užklydome į vieną parduotuvę ir kavinę, prekiavusią ekologiškais gaminiais, ir viskas susidėjo į savo vietas – supratome, kad būtent tokios vietos norime ir mes“, – lemtingą vizitą prisiminė „Žaliuomenės“ įkūrėjas.

Viktorijos Fedirko nuotr./„Žaliuomenė“
Viktorijos Fedirko nuotr./„Žaliuomenė“

Vos grįžę į Lietuvą sutuoktiniai ėmė ieškoti patalpų. „Radome keletą tinkamų, visgi vienoje vietoje susitarti nepavyko – šeimininkai nenorėjo įsileisti maitinimo verslo naujokų, kitos buvo labai brangios, galiausiai apsisprendėme, kad įsikursime čia, Pašilaičiuose. Tai – tankiai gyvenamas rajonas, jau po truputį susipažįstame su kaimynais, – kalbėjo verslininkas. – Veikti tik pradėjome, tačiau jau turime ir nuolatinių klientų.“

Aleksandrovičių kelionė sveiko gyvenimo link prasidėjo prieš beveik šešerius metus, kai pradėjo planuoti kūdikį. „Nors iki tol nebuvome sveikuoliai, valgėme ir daug mėsos, ir kito nesveiko maisto, pamažu ėmėme domėtis sveiku gyvenimo būdu, iš pradžių atsisakėme cukraus, baltų miltų, o gimus dukrai – ir mėsos, pieno produktų, kiaušinių. Kai gimė antroji dukra, kurį laiką netgi maitinomės žaliavalgiškai, dabar – veganiškai“, – pasakojo jis. Pakeitus mitybos įpročius netrukus tapo svarbios ir atsakingo vartojimo, šiukšlių mažinimo idėjos. Pasak vyro, judviem su žmona ne tas pats, kokį pasaulį po savęs paliks vaikams. Būtent dėl to trečdalį „Žaliuomenės“ pelno verslininkas nusprendė skirti Sengirės fondui, kurio tikslas – išsaugoti senuosius Lietuvos miškus.

Šeima maitinasi daugiausiai ekologišku maistu. „Tačiau jo, ypač be pakuotės, įsigyti sunku, prekybos centruose pasirinkimas iš viso skurdus – juose jau ir nebesilankome, o norint apsipirkti reikėdavo apvažiuoti net keletą skirtingų tiekėjų arba prekes užsisakyti internetu“, – pasakojo pašnekovas. Tai buvo dar viena priežastis, dėl kurios nusprendė atidaryti parduotuvę, kur asortimentas būtų platus, ir viską įsigyti būtų galima vienoje vietoje. Jau kitą mėnesį K.Aleksandrovičius planuoja atidaryti ir internetinę parduotuvę, produktų tiek fizininėje, tiek internetinėje parduotuvėje ateityje bus galima įsigyti ir dideliais kiekiais.

Didelę dalį produkcijos įkūrėjas perka iš Lietuvos ūkininkų, kita dalis atkeliauja iš Vokietijos, Nyderlandų, Jungtinės Karalystės. Aleksandrovičių šeima prieš trejetą metų persikėlė gyventi iš Vilniaus į Krunų ekobendruomenę, tad kai kuriuos produktus ir gaminius užsisako iš jos narių. Į ekobendruomenę jie, kaip patys sako, persikraustė taip pat dėl vaikų – nori, kad jie augtų arčiau gamtos ir ten, kur nėra vartojamas alkoholis, rūkoma, keikiamasi. Šeima gyvena pačių statytame moliniame name, augina daugiau nei 100 vaismedžių, tiesa, jie dar yra jauni ir derliaus kol kas neduoda.

„Ateityje planuojame prekiauti ne tik maistu, bet ir amatininkų dirbiniais, – atskleidė vyras. – Norime aplink save suburti bendruomenę, kuriai artimos ekologiškumo, veganizmo ir tvarumo idėjos, būtent tai simbolizuoja ir mūsų pavadinimas.“

Šeima kurį laiką galvojo, kad gyvens užsienyje, svarstė apie Prancūziją, Maltą, visgi apsisprendė likti Lietuvoje, ir sako, kad dabar – būtent čia jiems geriausia. „Tiesa, žiemos metu, kaip ir anksčiau – keliausime. Kur žiemosime šiemet, dar neapsisprendėme“, – sakė K.Aleksandrovičius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Geriausia investicija – rūpinimasis savo sveikata
Reklama
Leiskite sau pasijusti geriau
Reklama
„Huawei Watch Fit 3“ – laikrodis, skatinantis pozityvius sveikatos įpročius
Reklama
Pekla ar gyvybės pradžia? Atskleidė, kaip kiekvienas grožio entuziastas gali prisidėti prie pelkių išsaugojimo
Užsisakykite
15min naujienlaiškius