Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 08 17, 10:30

„Ignitis grupė“ teigia nesiūlanti rekordinių kainų elektros biržoje

Energetikos ministrui paprašius rinkos reguliuotojo ištirti, ar elektros biržos algoritmas nėra dar viena aukštų elektros kainų Lietuvoje priežastis, energetikos grupė „Ignitis grupė“ pareiškė nesiūlanti rekordinių kainų biržos aukcionuose – anot grupės, didelės kainos formuojasi ne dėl jos valdomų elektrinių.
Elektros kaina
Elektros kaina / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Ignitis grupė“ teigia, kad rekordines elektros kainas rinkoje lemia ne tik itin išaugusios gamtinių dujų kainos, bet ir biržos algoritmai. Dėl pastarųjų kur kas pigesnę elektrą siūlantys įrenginiai nelaimi aukcionų ir negali gaminti elektros, taip sumažinant didmeninę jos kainą.

„Dėl paradoksalaus pasiūlymų atmetimo „Ignitis grupė“ ne kartą kreipėsi į „Nord Pool“ biržą, siekdama išsiaiškinti, ar neįvyko klaida, kai daug pigesni pasiūlymai yra atmetami. Tačiau iki šiol gauti atsakymai, kad algoritmas veikia teisingai. Dėl to „Ignitis grupė“ palaiko Energetikos ministerijos siekį ištirti, ar kainų Lietuvos prekybos zonoje nelemia mūsų rinkai ne visai tinkamas algoritmo taikymas“, – rašoma grupės BNS atsiųstame komentare.

Pavyzdžiui, „Ignitis gamybos“ valdomos Lietuvos elektrinės 9-asis blokas trečiadieniui teikė net 24 skirtingus pasiūlymus, kurių kainos buvo gerokai mažesnės negu susiformavusios „Nord Pool“ kainos. Nepaisant to, pigesni pasiūlymai buvo atmesti pritaikius vadinamąjį „paradoksalų atmetimą“.

Pasak „Ignitis grupės“, trečiadienį aukcione gaminti energiją laimėjo Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė (HAE). Tačiau įvertinus susiklosčiusią situaciją ir siekiant elektrinės baseine turėti aukštesnį vandens lygį, kad būtų galima toliau teikti pasiūlymus, užtikrinančius žemesnę elektros kainą biržoje bei šalies energetinį saugumą, „Ignitis gamyba“ nusprendė vietoj Kruonio HAE įjungti Elektrėnų bloką.

„Visgi, mūsų vertinimu, biržos aukcioną dėl pasiūlytų žemesnių negu rinkos kainų laimėti turėjo abi elektrinės“, – teigia „Ignitis grupė“.

Energetikos ministras Dainius Kreivys antradienį paprašė Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) ištirti, ar biržos kainos apskaičiavimo algoritmas nėra dar viena aukštų elektros kainų Lietuvoje priežastis.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką