Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Investuotojai abejoja Lietuvos teismų skaidrumu

Tadas Vizgirda: „Lietuviškus pieno produktus žino Rusijoje ir Europoje, todėl ten yra lengviau juos parduoti. Gerokai sudėtingiau rasti jiems pirkėjų JAV ir Azijoje, tačiau tikrai įmanoma.“
Tomo Lukšio/BFL nuotr. / Tadas Vizgirda.
Šaltinis: Žinių radijas
0
A A

Kompanijos, svarstančios investuoti Lietuvoje, atsižvelgia ir į korupcijos lygį šalyje, sako Amerikos prekybos rūmų valdybos pirmininkas Tadas Vizgirda . Anot jo, galimi investuotojai, be kitų veiksnių, abejoja Lietuvos teismų skaidrumu ir baiminasi korupcijos viešuosiuose pirkimuose.

– Remiantis Jūsų patirtimi, į kokias aplinkybes kompanijos labiausiai atsižvelgia, kai renkasi, kur investuoti ir kokiose valstybėse kurti verslą?

Reikia, kad būtų daug profesionalių darbuotojų, iš kurių galima rinktis.

– Kai matome, kas vyksta Ukrainoje, kas vyksta Rusijoje, politinis stabilumas yra vienas iš svarbiausių kriterijų. Koalicijų stabilumas daug ką pasako. Svarbu, kad valdžia vykdytų planą visus keturis metus.

Antroje vietoje užsienio investitoriams yra teisinė sistema, mokesčių sistema – taip pat. Jeigu mokesčiai nuolat keičiasi, jei jie didėja arba yra įvedami nauji, tai tikrai atbaido investitorius. Korupcijos lygis – vienas iš svarbiausių kriterijų. 

Taip pat reikia, kad būtų daug profesionalių darbuotojų, iš kurių galima rinktis. Geras pavyzdys – informacinės technologijos. Labai daug kompanijų atvyko į Lietuvą, bet turime labai mažai IT specialistų. Dėl to tikėtina, kad mažiau naujų IT kompanijų ateis į Lietuvą. Svarbu, kiek kainuoja darbuotojai. Ir, aišku, geografinė vieta, kuri svarbi dėl logistikos. Šioje srityje Lietuva yra labai patraukli. Investuotojai  atsižvelgia ir į pasiekiamumą lėktuvu – šiuo atveju Lietuva šiek tiek atsilieka.

– Minėjote korupciją, ir kad tai yra vienas iš veiksnių, į ką investuotojai atkreipia dėmesį. Ar kalbate apie bendrą korupcijos lygį šalyje, ar tam tikras korupcines praktikas konkrečiai?

Maždaug trečdalis Lietuvos gyventojų prisipažįsta, kad praeitais metais yra mokėję kyšį.

– Vienas iš pirmųjų rodiklių, kurį tikrina investuotojai, yra bendras korupcijos lygis. Kaip galimas investuotojas, žiūrėčiau į žmones, kiek Lietuvos gyventojai yra linkę mokėti kyšių. Maždaug trečdalis Lietuvos gyventojų prisipažįsta, kad praeitais metais yra mokėję kyšį. Lyginant su Vakarų šalimis, tai yra labai didelis skaičius.

Antras rodiklis, kaip minėjau, yra mūsų teisinė sistema. Kiek esu girdėjęs per Amerikos verslo rūmus, kalbama, kad mūsų teismai yra neskaidrūs. Bijoma, kad jeigu, sakykim, Lietuvos kompanija patrauktų į teismą amerikiečių kompaniją, būtų tikimybė, kad Lietuvos kompanija laimės, nes galbūt bus sumokėjusi kyšį, arba turi ryšių.

Ne viskas vyksta pagal sutartį. Iš savo narių labai dažnai girdžiu, kad viešųjų pirkimų laimėtojai ne visada būna tie, kurie pateikia geriausią pasiūlymą, kad viskas gali būti sutarta iš anksto. Į tokius dalykus investuotojai tikrai žiūri. Ir trečioje vietoje, sakyčiau, yra mūsų žiniasklaida. Mūsų žiniasklaida tarp užsieniečių turi blogą reputaciją, kad galima papirkinėti žurnalistus, kad jie teigiamai atsilieptų straipsnyje. Žinoma, kalbu ne apie visus.

– Kiek JAV kompanijų šiuo metu veikia Lietuvoje?

– Mūsų duomenimis, Lietuvoje dirba maždaug 150 kompanijų, kurios turi virš 50 proc. amerikiečių kapitalo, ir dar 350 kompanijų, kurios turi mažiau negu 50 proc. Iš viso maždaug  500 kompanijų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Laisvės statula JAV
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Laisvės statula JAV

– Kaip manote, tai yra daug ar mažai?

– Sakyčiau, kad mažai. JAV – didžiausia pasaulio ekonomika ir turi tik 150 kompanijų, kurios viršija 50 proc. amerikiečių kapitalo. Tai yra mažai.

– Ar būtų galima sakyti, kad tam skaičiui didėti trukdo priežastys, kurias jūs įvardinote: tiek bendras kyšininkavimo lygis, tiek teismų skaidrumas, viešieji pirkimai?

– Jos sudaro didelę dalį, tačiau negalima sakyti, kad priežastys tik šios. Reikia stipriau ir aktyviau užsiimti rinkodara, reikia daugiau verslo misijų, kaip pritraukti verslo kompanijas į Lietuvą. Dabar, kai Amerikoje yra kalbama apie Lietuvą, mažai kas supranta, kas ta Lietuva yra.

– Jungtinės Karalystės kompanijos, dirbančios kitose šalyse, turi laikytis vadinamojo UK Bribery Act, o JAV kompanijos – Foreign Corrupt Practices Act. Ką šie konkretūs įstatymai reiškia Lietuvoje veikiančioms užsienio bendrovėms?  Ar jie kaip nors apsunkina, jei taip galima sakyti, jų veiklą Lietuvoje?

Amerikos įstatymai yra kaip peilis, paaštrintas iš dviejų pusių.

– Šie įstatymai  Amerikos ar Anglijos kompanijoms galioja tiek Lietuvoje, tiek Turkijoje, tiek bet kurioje valstybėje. Jei kurioje nors šalyje yra reikalaujama sumokėti kyšį, kad kompanija galėtų sėkmingai vykdyti savo verslą, tai, be abejo, šie įstatymai jų veiklą apsunkina.

Jei kompanijoms iš kitų šalių nereikia laikytis tokių įstatymų, tada jiems yra lengviau ir jie galbūt susigundys sumokėti. Amerikos įstatymai yra kaip peilis, paaštrintas iš dviejų pusių. Tai reiškia, kad, duodamas kyšį, rizikuoji ne tik vietinės teisėsaugos bauda, bet ir JAV. Anglijos valdžia baudžia lygiai taip pat. Manau, kad rimti investuotojai net negalvotų apie kyšio variantą.

– Tiems, kurie galbūt nėra susipažinę su minėtais aktais, gal galėtumėt pasakyti jų esmę?

– Įstatymas tiesiog pasako, kad jeigu sumoki kyšį užsienyje, atsakomybė nėra tiktai pagal Lietuvos įstatymus. Bet ir pagal JAV. Tai tas pats, kaip duoti kyšį Amerikoje. Įstatymas pritaikytas ne tik Amerikos korporacijoms, bet ir fiziniams asmenims.

– Ar pastebite kokių iniciatyvų, kuomet pats verslas bando arba prisideda prie skaidrumo didinimo šalyje?

– Geras pavyzdys yra eiti ir kalbėti, pranešti mūsų specialiosioms tarnyboms. Jeigu tylim, paprasčiausiai lauks kito kandidato, kuris duos kyšį. O nueiti ir atvirai pasakyti, kad iš manęs reikalavo, arba kad iš mūsų kompanijos reikalavo, yra labai svarbu.  Ir jei kyla bent koks nors įtarimas dėl viešųjų pirkimų, kad kažkas buvo daroma ne taip, reikia pasakyti, negalima tylėti. Kitaip situacijos nepagerinsime. Mano nuomone, baudžiamoji atsakomybė už kyšio davimą turėtų būti žymiai griežtesnė. Girdime, kaip kelių policijai yra duodami kyšiai, tačiau norėtųsi pamatyti, kad ir už aukštesnio lygio kyšius būtų baudžiama.

Visą „Transparency International“ Lietuvos skyriaus ir „Žinių radijo“ laidos „Skaidrumo linija“ įrašą klausykite čia.

Žinių radijas
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką