Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Iš paramos gavėjų – tik kokybiškas maistas

Turgus
Scanpix nuotr. / Turgus
Šaltinis: 15min
0
A A

Kiekvienam iš mūsų svarbu vartoti saugų maistą: nenuodingus, neužterštus žmogui pavojingomis medžiagomis, nesugedusius maisto produktus. Užtikrinti saugių produktų tiekimą siekia ir Europos Sąjunga, savo ruožtu įpareigojanti maistą tiekiančius ūkininkus laikytis maisto saugos reikalavimų.

Saugaus maisto reikalavimai galioja daliai Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos (KPP) priemonių dalyvių bei ūkininkams, gaunantiems tiesiogines išmokas už žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus, perdirbti skirtas braškes ir avietes bei atskiras tiesiogines išmokas už baltąjį cukrų.

Skirtingos higienos normos

Reikalavimai šiek tiek skiriasi pirminės maisto gamybos subjektams (t.y. ūkininkams, gaminantiems medų, auginantiems daržoves ir grūdus, melžiantiems pieną, medžiojantiems gyvūnus ir pan.) ir didelėms įmonėms, kurios pirminius produktus toliau apdirba: šaldo, vakuumuoja ir pan.

Pirminės maisto gamybos subjektams pakanka laikytis higienos normų bei saugoti produktus nuo galimos taršos: rūpintis atliekų tvarkymu, patalpų, priemonių, transporto švara ir pan. Tuo tarpu didesnėms maisto įmonėms privaloma turėti ir įdiegtas bei įgyvendintas procedūras, pagrįstas Rizikos veiksnių analize ir svarbių valdymo taškų sistema (RVASVT). RVASVT – tai biologinių, cheminių ar fizinių veiksnių, galinčių turėti reikšmės maisto saugai, nustatymo, įvertinimo ir valdymo sistema, taikoma maisto tvarkymo vietose savikontrolės tikslais.

Maisto priežiūra visuose etapuose

Tačiau nepriklausomai nuo maisto gamintojo dydžio, jis turi užtikrinti, jog visuose maisto tvarkymo etapuose – jį gaminant, ruošiant, perdirbant, pakuojant, laikant, saugojant, gabenant, paskirstant, tiekiant, pateikiant parduoti, parduodant ir auginant maistui skirtus augalus ir gyvūnus – yra laikomasi higienos normų ir kitų priemonių, užtikrinančių, kad rinką pasieks tik saugūs produktai.

Jei visgi nutinka taip, kad nesaugus produktas patenka į rinką, reikalavimai numato, jog maisto gamintojai turi būti pasiruošę aprašytus nesaugaus maisto atšaukimo iš rinkos veiksmus. Tokie veiksmai turėtų būti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informavimas bei asmens, kuriam nesaugus produktas buvo parduotas, informavimas.

Nesaugų produktą aptikti padeda reikalavimas užtikrinti maisto ir maisto ingredientų atsekamumą visuose maisto tvarkymo etapuose. Atsekamumas – tai galimybė visais produkto tvarkymo etapais surasti maisto produktą, pašarą, gyvūną ar kenksmingą medžiagą bei asmenis, turėjusius kontaktą su gyvūnu ar tvarkomu produktu. Paprastai tariant, žinoti iš ko maistas gamintas ar pirktas ir kam parduotas.

Reikalavimas dėl maisto atsekamumo glaudžiai susijęs ir su paskutiniuoju nurodymu: ženklinti produktus pagal teisės aktų reikalavimus. Mat produkto etiketėje nurodyti duomenys (produkto gamintojas, produkto pavadinimas, jo sudedamosios dalys, galiojimo terminas) gali padėti nustatyti, kodėl produktas netinkamas.

Laikytis ir kitų reikalavimų

Maisto saugos reikalavimai – tik viena iš šiemet priimtų naujų valdymo reikalavimų grupių, kurias sudaro dar ir pašarų saugos, ūkinių gyvūnų sveikatingumo bei augalų apsaugos produktų naudojimo reikalavimai. Jų laikytis turi ūkininkai, dalyvaujantys KPP priemonėse „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“, „Išmokos ūkininkams vietovėse, kuriose yra kliūčių, išskyrus kalnuotas vietoves“, „NATURA 2000 išmokos ir su direktyva 2000/60/EB susijusios išmokos“ ir „NATURA 2000 išmokos“. Reikalavimai galioja ir miškininkams, gaunantiems paramą pagal programos priemones „Pirmas žemės ūkio paskirties žemės apželdinimas mišku“ ir „Miškų aplinkosaugos išmokos“.

logoptipasukio
logotipasukio1

 

Komentarai
Temos Higiena
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką