Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

„Judex“ advokatas: „Ta laboratorija net neturėjo teisės tirti koldūnų“

Skandalas dėl „Judex“ koldūnų, kuriuose rasta pavojingų bakterių, įsisiūbuoja vis labiau. Bendrovės „Judex“, kuri priversta nutraukti gamybą, advokatas Linas Šarkys sako, kad Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija net neturėjo teisės tirti maisto gaminių. Todėl koldūnų gamintojai turi ketinimų kreiptis į užsienyje veikiančią nepriklausomą laboratoriją.
Teisėsauga atliko procesinius veiksmus ir bendrovėje „Judex“, įmonės vadovų darbo vietose
Teisėsauga atliko procesinius veiksmus ir bendrovėje „Judex“, įmonės vadovų darbo vietose / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

– Kaip suprantu, turite nemažai pretenzijų Nacionalinei laboratorijai, kuri pirmoji rado pavojingų bakterijų „Judex“ koldūnuose. Kodėl?

Ar gi STT darbas domėtis, kas yra koldūnuose? Ji turi tirti korupcinius nusikaltimus, o ne maistą, – sakė L.Šarkys

– Aš nesakau, kad ši Nacionalinė laboratorija yra nekompentetinga atlikti tyrimų. Tačiau tai, ką ji gali tirti, parašyta teisės aktuose, veiklos aprašuose. O ten parašyta, kad ji netiria maisto produktų. Vadinasi jie net neturėjo teisės tirti koldūnų. Yra aiškiai parašyta, kad tokius mėginius gali tirti tik Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT). Tačiau STT pradėjo daryti kratas būtent pagal Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos pateiktus duomenis.

– Bet greičiausiai VMVT rezultatais nepasitikėta, nes jos vadovui pateikti įtarimai. Ar nėra logiška valstybei tokiu atveju kreiptis į kitą tarnybą, turinčią laboratoriją, kaip ir buvo padaryta?

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./STT kratos Maisto ir veterinarijos tarnyboje
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./STT kratos Maisto ir veterinarijos tarnyboje

– Kiekviename koldūne galima rasti pažeidimų. Apskritai, visoje šioje byloje tiriami metų senumo įvykiai, o koldūnai tikrinami šiandien, ką tik pagaminti. Jei jau buvo abejojama dėl jų, tai reikėjo tada tirti.

Be to, nepamirškite, kad Nacionalinė laboratorija nėra nepriklausoma. Ji taip pat yra valstybinė įstaiga, priklausanti ministerijai.

– Norite pasakyti, kad rezultatai šioje laboratorijoje buvo kažkaip paveikti? Galbūt „Judex“ kreipsis į nepriklausomus tyrėjus?

Projekto partnerio nuotr./Laboratorija
Laboratorija

– Kiek žinau, mėginiai bus siunčiami į užsienyje esančią nepriklausomą laboratoriją. Kada? Negaliu pasakyti, nes dabar svarbiausias tikslas – gauti leidimą toliau vykdyti bendrovės veiklą. Nedirba šimtas žmonių, o jei niekas nepasikeis, jie visi liks bedarbiai. Norima pradėti viską iš pradžių, pašalinti visus trūkumus, dezinfekuoti patalpas, ir vėl viską pradėti iš pradžių. Svarbiausia, kad įmonė toliau dirbtų.

– Grįžkime prie pirmojo koldūnų tyrimo. Manote, kad STT turėjo kažkokių tikslų?

– STT pati kreipėsi į Nacionalinę laboratoriją su prašymu ištirti mėginius. Ši taip ir padarė. Ar gi STT darbas domėtis, kas yra koldūnuose? Ji turi tirti korupcinius nusikaltimus, o ne maistą. Be to, jei buvo įtarimų, tai kodėl anksčiau to nepadarė? Manau, kad STT žaidžia kažkokius žaidimus ir su J.Miliaus vadovaujama VMVT, ir su „Judex“. Ko prašė STT – tą ir rado. Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija peržengė visas kompetencijos ribas.

15min nuotr./„Judex“ koldūnai išimami iš prekybos tinklų
15min nuotr./„Judex“ koldūnai išimami iš prekybos tinklų

Jei buvo daromi nusikaltimai, bendrovę galėjo seniai uždaryti – kam jie taip ilgai delsė? Įmonė buvo šokiruota, kai sužinojo rezultatus.

– Bet juk „Judex“ koldūnuose bakterijų rado ir VMVT.

– Galiu pasakyti, kad viskas jau išvežta iš „Judex“. Ir dabar galima viską pradėti iš naujo. Žinoma, salmoneles kažkas galėjo įnešti, vadinasi, bus tikrinami visi darbuotojai. Gal tikrai kažkas iš jų yra kaltas. Vadinasi, kažkas bus ir nubaustas. „Judex“ nėra suinteresuota teisminiams ginčams, bendrovei svarbiausia – veiklos atkūrimas. Veiklos trūkumai pašalinti, todėl kreipsimės, kad būtų suteiktas leidimas vėl bendrovei dirbti. Manau, kad ilgai taip tęstis negali ir leidimas turi būti išduotas.

– Gal „Judex“ kreipsis dėl žalos atlyginimo?

– Žala jau yra padaryta. Bet dabar svarbiausia, kaip jau minėjau, normali bendrovės veikla. O kai susipažinsime su bylos medžiaga, tada galėsime daugiau pasakyti apie savo būsimus veiksmus.

Atlieka įvairius tyrimus

Valstybės biudžetinė įstaiga Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija valstybės institucijų, savivaldybių, privačių ir viešųjų juridinių bei fizinių asmenų, gyventojų užsakymu atliekami gyvenamosios ir darbo aplinkos oro, nuotekų, maudyklų ir geriamojo vandens, maisto, ne maisto, kosmetikos ir asmens higienos gaminių, medžiagų ir gaminių, skirtų liestis su maistu, biocidų, ploviklių, buitinės chemijos gaminių ir kiti asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriniai tyrimai.

Taip pat atlieka asmens ir visuomenės sveikatos priežiūrai reikalingus mikrobiologinius, virusologinius, parazitologinius, imunologinius, imunofermentinius, serologinius, hematologinius, cheminius, toksikologinius, fizikinius, molekulinius, bendraklinikinius ir kitus aplinkos bei klinikinius-diagnostinius laboratorinius tyrimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius