Dabar populiaru
Publikuota: 2013 gruodžio 31d. 14:04

Ką daryti su perdegusia kalėdine girlianda?

Kalėdinės lemputės
SXC nuotr. / Kalėdinės lemputės

Šventiniu laikotarpiu neretai iškyla, atrodytų, menka problema – perdegė kalėdinė girlianda, kasmet puošusi pagrindinį švenčių simbolį – eglutę. Bet kurioje parduotuvėje nesunkiai rasite bent paprasčiausią naują girliandą, bet problema iškyla, ką daryti su senąja. Ar kaip ir visiems sugedusiems elektronikos prietaisams ieškoti specialaus surinkimo punkto, ar tiesiog išmesti kartu su kitomis buitinėmis atliekomis?

Kaip ir bet kokius sugedusius elektronikos prietaisus, perdegusią kalėdinių lempučių girliandą reikia atiduoti perdirbti. Kalėdinėse lemputėse aplinkai bei žmogaus sveikatai pavojingų medžiagų kiekis yra mažesnis nei, pavyzdžiui, sename šaldytuve, bet su netinkamai išmestomis elektronikos atliekomis į dirvožemį, ežerus ir upes gali patekti pavojingų medžiagų: gyvsidabrio, sunkiųjų metalų, chemikalų ir kt. Iš specialių konteinerių surinkti sugedę elektronikos prietaisai perdirbami, iš jų gaunamos vertingos medžiagos gali būti panaudojamos antrą kartą.

Senų, energiją taupančių lempučių tvarkymu besirūpinančios VšĮ „Ekošviesa“ vadovas Tadas Ruželė atkreipia dėmesį, kad tinkamai pasirūpinti reikia ne tik nebeveikiančia kalėdine lempučių girlianda, bet ir šiuo metu vienu iš populiariausių apšvietimui naudojamų prietaisų – taupiąja lempute: „Elektros energiją taupančiose lemputėse yra gyvsidabrio, kuris gali būti pavojingas žmogaus gyvybei. Žinoma, vienoje lemputėje gyvsidabrio kiekis minimalus ir nekeliantis didelio pavojaus sveikatai, bet grėsmė kyla tada, kai į buitinių atliekų konteinerius sumestos lemputės patenka į sąvartynus, kuriuose gali susikaupti dideli jų kiekiai. Tokiu atveju, gyvsidabrio garų plitimo mes jau negalėtume sustabdyti.“

T.Ruželė pabrėžia, kad perdegusias taupiąsias lemputes reikia atnešti į specialias dėžutes arba į bet kurį prekybos centrą, prekiaujantį elektronikos prietaisais ir lemputėmis. 

Nepamirškite tinkamai pasirūpinti ir kitomis elektroninėmis atliekomis:

Smulkią, vidutinę bei stambią elektros ir buities techniką galima nemokamai atiduoti į atliekų priėmimo aikšteles arba palikti specialiuose konteineriuose prekybos centruose.

Atsikratyti stambia buities technika galima ir išsikvietus specialistus, kurie surenka nereikalingą įrangą.

Išeikvotus nešiojamus elementus, akumuliatorius, galvaninius elementus galima atiduoti beveik visuose prekybos centruose, didesnėse technikos parduotuvėse, degalinėse, mokyklose, pašto skyriuose. 

Jau kelerius metus Lietuvoje veikia panaudotų elektros prietaisų ir elektroninių atliekų surinkimo sistema: yra įrengta daugiau nei 6 tūkst. vietų palikti panaudotas baterijas. Didelių gabaritų atliekos nemokamai priimamos 111-oje surinkimo vietų arba išvežamos tiesiai iš vartotojų namų. Taip pat 46 šalies miestuose veikia daugiau nei 150 punktų, kuriuose yra priimamos energiją taupančios lemputės.

Temos: 1 Kalėdų eglė

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Video

11:55
15:21
24:31

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką