Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kad mažėtų atliekų kalnai

Kauno rajono Ringaudų pradinės mokyklos moksleiviai lankėsi „Kauno švaros“ atliekų tvarkymo centre. Asmeninio archyvo nuotr.
Kauno rajono Ringaudų pradinės mokyklos moksleiviai lankėsi „Kauno švaros“ atliekų tvarkymo centre. Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: 15min
0
A A

Daugeliui vaikų šiukšlės, atliekos – mažai dominantys dalykai. Jei namuose, artimiausioje aplinkoje tvarkinga ir švaru, jiems sunku įsivaizduoti, kad kažkur stūkso didžiuliai ir vis augantys šiukšlių kalnai. O Lietuvoje didžioji dalis atliekų – apie 85 procentus – vis dar patenka į sąvartynus. Kai Kauno rajono Ringaudų pradinės mokyklos moksleiviai kartu su mokytojomis apsilankė Lapių sąvartyne ir „Kauno švaros“ atliekų tvarkymo centre, pamatyti vaizdai ilgam įsiminė ir paveikė labiau nei dešimt aplinkosauginių pamokėlių.

„Nors sakoma, kad geriau vieną kartą pamatyti negu dešimt kartų išgirsti, kalbėtis su vaikais apie gamtos saugojimą tikrai reikia. Mūsų mokyklos 2 – 4 klasių mokiniai labai susidomėję dalyvavo projekto „Gerbiu gamtą – saugau save“ seminaruose. Jie sužinojo, kodėl atliekas reikia rūšiuoti, kaip tai daryti teisingai. Ir nors jie yra dar vaikai, buvo svarbu jiems paaiškinti, kad ir nuo jų priklauso gamtos ir žmonių sveikata – jie gali ir privalo rūšiuoti atliekas mokykloje ir namuose“, - sako Kauno rajono Ringaudų pradinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Germa Bastytė.

Sąvartynai – gamtos piktžaizdės

Mokytojos teigimu, ekskursijos į sąvartyną ir atliekų tvarkymo centrą vaikams paliko didžiausią įspūdį. Mokiniai savo akimis pamatė, kiek žmonės „prigamina“ atliekų ir kokią žalą jos daro aplinkai, suprato, kad tai rimta problema ir kiekvienas iš jų gali prisidėti mažindami atliekų kalnus. Ringaudų pradinėje mokykloje yra atliekų rūšiavimo konteineriai ir moksleiviai žino, kur kokias šiukšles reikia mesti.    

Projekto metu su moksleiviais daug diskutuota ir apie daiktų panaudojimą antrą kartą. Jie sužinojo, kaip svarbu taupyti, beatodairiškai nemesti panaudotų daiktų ir ėmė galvoti, kaip savo aplinkoje esančius daiktus prikelti „antram gyvenimui“. Gražiu tokios edukacijos rezultatu galima laikyti neseniai mokykloje organizuotą šventę „Auksinė kurpaitė“. Vaikai sugalvojo, kaip galima pritaikyti naudotus daiktus, ką iš jų naujo ir naudingo sukurti. Ir pasirodė, kad galimybių labai daug – mokiniai į šventę sunešė perdarytų daiktų – nuo žaislų iki auksinių kurpaičių.

Nauji įpročiai – visam gyvenimui

Aplinkosauginis moksleivių švietimas duoda gerų rezultatų, nes naujų įgūdžių mokomi vaikai yra imlūs, greitai mokosi, nauji įpročiai įsitvirtina ilgam laikui. Be to naujas „madas“ jie parneša ir namo, paakina nuo gyvenimo neatsilikti tėvus ir kaimynus.

Keturis mėnesius vykusiame projekte „Gerbiu gamtą – saugau save“ dalyvavo daugiau kaip 5 tūkstančiai Kauno regiono mokyklų 1 – 4 ir 5 – 8 klasių moksleivių. Bendra projekto vertė daugiau kaip 237 tūkstančiai litų. Jis įgyvendintas pasinaudojant Europos regioninės plėtros fondo finansine parama, pagal 2007–2013 m. Sanglaudos skatinimo veiksmų programos priemonę „Visuomenės informavimo ir švietimo apie aplinką priemonių įgyvendinimas“. Iš viso pagal šią aplinkosauginio švietimo priemonę šiuo metu įgyvendinami arba jau baigti vykdyti 48 projektai už daugiau kaip 13 milijonų litų.

Aplinkos ministerija www.am.lt ir ES struktūrinė parama www.esparama.lt

 
informacija
KAUNO ŠVARA, UAB
Vadovas: Dalius Tumynas Darbuotojų sk.: 491 2015m . Pajamos: 10 - 20 mln. Eur
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką