Dabar populiaru
Publikuota: 2017 sausio 26d. 12:11

Kaimus be skyrių paliekantis Lietuvos paštas paramai ištaškė pusę milijono eurų

„Lietuvos paštas“
LP nuotr. / Lietuvos paštas

Regbio federacijai, pavieniams menininkams, viešosioms įstaigoms, automobilių sporto klubams – dešimtys tūkstančių Lietuvos pašto eurų. Skyrius kaimuose dėl taupumo uždarinėjantis Lietuvos paštas pastaraisiais metais dosniai žarstydavo paramą privatiems asmenims ir organizacijomis. Valstybei priklausanti bendrovė atsisako paviešinti paramos gavėjų sąrašą net ir po susisiekimo ministro Roko Masiulio raginimo.

Paštas šią savaitę paskelbė, kai kaimuose esančių skyrių dienos suskaičiuotos. Bus uždaryta per 300 skyrių, kuriuos išlaikyti per didelė našta. Juos esą turėtų pakeisti ateities laiškininkai. Tačiau valstybei priklausanti bendrovė po konfidencialumo skraiste dosniai dalina paramą su paštu nesusijusioms organizacijoms.

Paramos gavėjai – įslaptinti

15min skaičiavimu, per 2012-2015 metus Lietuvos paštas tokiai paramai skyrė daugiau nei pusę milijono eurų. Vien tik Lietuvos regbio federacijai paštas kasmet skiria po 30-40 tūkstančių eurų.

2015 metais Lietuvos paštas paramai išleido 140 tūkstančių eurų, panašiai tiek ir 2014-aisiais. O štai 2012 metais – apie 180 tūkstančių eurų.

15min gavo sąrašą paramos gavėjų, kuriems Lietuvos paštas skyrė tūkstančius eurų. Dokumentas pažymėtas grifu Konfidencialu. Lietuvos pašto atstovas spaudai Tomas Bašarovas atskleidė, kad „dvišalėse paramos sutartyse yra numatyta, kad jose esanti informacija yra konfidenciali“.

Lietuvos paštas remia ir skulptūrų bei monumentų statybas. Pavyzdžiui, įvairiai vertinamo menininko Tado Gutausko projektui „Lietuvos skydas“ skirta 4 tūkstančiai eurų, 14 tūkstančių eurų parama skirta skulptūros „Lozoriau, kelkis“ pastatymui. Jos atidengime šalia Santariškių klinikų dalyvavo ir šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė. Beje, paštas ne kartą rėmė įvairias prezidentės inicijuotas programas. Šalies vadovė nėra kėlusi Lietuvos pašto vadovų atsakomybės klausimo.

Prezidento kanceliarijos nuotraukos/ Robertas Dačkus/D.Grybauskaitė dalyvauja Stanislovo Kuzmos skulptūrų kompozicijos „Lozoriau, kelkis“ atidengimo ceremonijoje
Prezidento kanceliarijos nuotraukos/ Robertas Dačkus/D.Grybauskaitė dalyvauja Stanislovo Kuzmos skulptūrų kompozicijos „Lozoriau, kelkis“ atidengimo ceremonijoje

Nuo Nacionalinio diktanto iki mokinių klubo

Nacionalinis diktantas – brangus malonumas. Toks įspūdis susidaro matant, kiek Lietuvos paštas skyrė paramos VšĮ Pilietinės minties institutui už Nacionalinio diktanto konkurso organizavimą.

Martyno Siruso/adfoto.lt nuotr./Lietuva rašė nacionalinį diktantą.
Martyno Siruso/adfoto.lt nuotr./Lietuva rašė nacionalinį diktantą.

Vien tik praėjusiais metais tam Lietuvos paštas skyrė 35 tūkstančius eurų. 2015 metais tam skirta 21 tūkstantis eurų.

Apskritai, praėjusiais metais Lietuvos paštas ženklią paramą skyrė įvairioms viešosioms įstaigoms. Pavyzdžiu, džiazo atlikėjo Kęstučio Vaiginio įstaigai „Intellectual Art“ skirta 10 tūkstančių eurų, 12 tūkstančių eurų paremtas VšĮ „Tarptautinis maratonas“, 14 tūkstančių eurų skirta Lietuvių kino akademijai.

Labdaros ir paramos fondas „VU profesoriaus Algimanto Marcinkevičiaus mokinių klubas“ per 14 tūkstančių eurų gavo už „Lietuvos ir Lenkijos gerų santykių plėtojimą“.

Vienas didžiausių regbio rėmėjų

Nežinia, ką turi bendra Lietuvos paštas ir regbis, tačiau šios sporto šakos rėmėjas Lietuvoje yra būtent valstybei priklausanti bendrovė. Paremtų projektų sąraše dažnai kartojasi eilutė „Regbio populiarinimui Lietuvoje“.

Tokiu būdu remta Lietuvos regbio federacija. Pavyzdžiui, 2013 metais paštas federacijai skyrė per 40 tūkstančių eurų.

Baltrex-Šiaulių nuotr./Regbis
Baltrex-Šiaulių nuotr./Regbis

Panaši parama buvo suteikta ir 2014-aisiais, ir 2015 metais, ir 2016 metais. Šalia suteiktos paramos paaiškinama, kad pinigai skirti „regbio populiarinimui Lietuvoje, įtraukiant bendruomenes“.

Lojalusis B.Vanago rėmėjas

Be Lietuvos pašto paramos neapsiėjo ir automobilių sportas. Žiemos lenktynėms „Halls Winter Rally“, kurias organizuoja Benedikto Vanago Nacionalinis automobilių klubas, vien tik 2013 metais skirta 26 tūkstančiai eurų.

Lietuvos paštas kasmet po 14 tūkstančių eurų paremia ir Benedikto Vanago dalyvavimą Dakaro lenktynėse. Žinomas lenktynininkas dažnai dalyvauja Lietuvos pašto oficialiuose renginiuose, pavyzdžiui, Logistikos centro atidaryme.

Edgaro Buiko nuotr./Benediktas Vanagas
Edgaro Buiko nuotr./Benediktas Vanagas

Tačiau parama kitiems Dakare dalyvaujantiems lietuvių lenktynininkams neskiriama.

Beje, 2013 metais paštas skyrė 14 tūkstančių eurų ir skandalingam paramos projektui „Pirk dramblį“, kurį tebetiria teisėsauga, įtarianti, kad šis projektas buvo skirtas partijai „Tvarka ir teisingumas“ bei jos tuomečiam lyderiui Rolandui Paksui išreklamuoti, o jį rengiant buvo naudojamos korupcinės schemos.

Paramos gavėjų paviešinti kol kas negali

Paremtųjų sąraše – ir daugiau privačių asmenų ir organizacijų. Tačiau Lietuvos paštas atsisako viešinti šį sąrašą, kaip tai padarė „Lietuvos geležinkeliai“.

„Šiuo metu konkretizuoti paramos gavėjams skirtą paramą negalime dėl prisiimtų įsipareigojimų paramos gavėjų atžvilgiu. Dvišalėse paramos/ bendradarbiavimo sutartyse yra numatyta, kad jose esanti informacija yra konfidenciali, kas reiškia, kad ji negali būti atskleista tretiesiems asmenims, išskyrus teisės aktų numatytas išimtis", – teigiama 15min atsiųstame Lietuvos pašto atstovo spaudai Tomo Bašarovo komentare.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Lietuvos pašto bendrovės vadovė Lina Minderienė ir susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius apžvelgė eurų keitimo klausimus.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Lietuvos pašto bendrovės vadovė Lina Minderienė ir susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius apžvelgė eurų keitimo klausimus.

Tiesa, teigiama, kad paštas kreipėsi į paramos gavėjus, prašydamas sutikimo paviešinti gavėjus ir jiems skirtą paramą. „Ši informacija artimiausiu metu bus paviešinta visuomenei“, – teigiama komentare.

Beje, susisiekimo ministras Rokas Masiulis trečiadienį savo feisbuko paskyroje pasidžiaugė „Lietuvos geležinkelių“ atvirumu ir teigė tikįs, kad tuo pačiu paseks ir kitos įmonės. Lietuvos paštas patenka į Susisiekimo ministerijos globą.

„Ministrui pakaktų pareikalauti, kad rėmėjų sąrašas būtų paviešintas“, – pastebėjo Seimo Audito komiteto pirmininkė Ingrida Šimonytė.

Ministras per savo patarėją Vytautę Šmaižytę perdavė: „Lietuvos paštas patikino, kad pateiks viešai savo paramos gavėjus, kai tik gaus pastarųjų sutikimą dėl informacijos apie jiems skirtą paramą paviešinimo“.

Lietuvos paštas nedetalizuoja, kokiais kriterijai skirsto paramą. Tačiau bendrovės Korporatyvinių reikalų departamento direktorė Rasa Kruopaitė-Lalienė Susisiekimo ministeriją ir Seimo Audito komitetą laiške patikino, kad "vertinant prašymus teikti finansinę paramą, vadovaujamasi Bendrovės strategija, jos puoselėjamu įvaizdžiu ir reputacija bei vykdoma veikla".

Paramą skirstė neskaidriai

Valstybės įmonės 2011-2016 metais paramą skirstė neskaidriai, trečiadienį pareiškė Seimo Audito komitetas. Jo manymu, įmonės turėtų nesidangstyti konfidencialumo skraiste ir paviešinti, kiek ir kam skyrė lėšų.

Komiteto vadovė konservatorė I.Šimonytė, be kita ko, atkreipė dėmesį, kad suteiktą paramą slepia ne visos valstybės įmonės, o tik kelios.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė

Pasak jos, komitetas turi informacijos, kad kai kurios įmonės paramą skyrė, nors dirbo nuostolingai, o kitos tam nukreipė 30-70 proc. pelno.

„Tada kyla klausimas, kas mokės į biudžetą dividendus?“ – komiteto posėdyje piktinosi I.Šimonytė.

Siūloma, kad valstybei priklausančios įmonės ir bendrovės paramą skirtų per specialiai tam įkurtą bendrą fondą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Itin reta liga sergančiam Deimantui būtina kepenų transplantacija: šeima laukia žinių – priims lenkai ar vokiečiai

Sportas

„Sevilla“ treneris įvertino LFF stadioną ir Vilniaus „Žalgirio“ lygį

Interviu Kultūra

Iliustruotoja Aušra Kiudulaitė: „Laimė yra kai ne nelaimė“

Aktualu

Dėl viaduko katastrofos Italijos premjeras skelbia nepaprastąją padėtį, vis dar skaičiuojamos aukos

Vardai

Ieva Zasimauskaitė – apie planuojamą antrą vestuvių šventę ir nelengvas santuokos pamokas

LT 100 Aktualu

Kenčiantys beržai ir į darbą neinantys Jonai: kaip lietuviai vasaros šventes seniau šventė

Sportas

„Žalgirio“ trenerį prieš mūšį su „Sevilla“ nustebino diskusijos apie varžovų sudėtį

Vardai

Natalijos Bunkės sūnus per Žolinę atšventė 7-ąjį gimtadienį: šventė pajūryje subūrė visą šeimą

Aktualu

Kelią Vilnius–Pabradė užblokavo nuvirtęs vilkikas

24sek

Jono Valančiūno gudrus dėjimas – antras tarp gražiausių „Raptors“ sezono epizodų

Aktualu

Stumbras LDK: aukščiausio lygmens, valdovo vertas trofėjus

Pasaulis kišenėje

Palangos simbolis poilsiautojus vilioja ir per kaitrą, ir per liūtį

24sek

Naujajame Dainiaus Adomaičio trenerių štabe „Ryte“ – pokyčiai

Maistas

Kosminiai desertai: talentingas konditeris kuria fantastiškas skulptūras iš šokolado

Pasaulis kišenėje

Savaitė pietų Norvegijoje: ką galima spėti pamatyti?

24sek

Broliai Kuzminskai valdys Molėtų krepšinio klubą

Vardai

Rūtos Elžbietos Mazurevičiūtės mergvakaris: „Tiek įspūdžių per pusę gyvenimo nebuvau patyrusi“

15min iš Talino Sportas

Per 300 metrų Talino centre apgyvendinti „Real“ ir „Atletico“ galanda ginklus

Sportas

A lyga: Kauno „Žalgiris“ palaužė Klaipėdos „Atlantą“

Sportas

UEFA Supertaurė – pirmas „Real“ iššūkis be Cristiano Ronaldo

Naujienos

Gyvenimas

Itin reta liga sergančiam Deimantui būtina kepenų transplantacija: šeima laukia žinių – priims lenkai ar vokiečiai

Sportas

„Sevilla“ treneris įvertino LFF stadioną ir Vilniaus „Žalgirio“ lygį

Interviu Kultūra

Iliustruotoja Aušra Kiudulaitė: „Laimė yra kai ne nelaimė“

Aktualu

Dėl viaduko katastrofos Italijos premjeras skelbia nepaprastąją padėtį, vis dar skaičiuojamos aukos

Vardai

Ieva Zasimauskaitė – apie planuojamą antrą vestuvių šventę ir nelengvas santuokos pamokas

LT 100 Aktualu

Kenčiantys beržai ir į darbą neinantys Jonai: kaip lietuviai vasaros šventes seniau šventė

Sportas

„Žalgirio“ trenerį prieš mūšį su „Sevilla“ nustebino diskusijos apie varžovų sudėtį

Vardai

Natalijos Bunkės sūnus per Žolinę atšventė 7-ąjį gimtadienį: šventė pajūryje subūrė visą šeimą

Aktualu

Kelią Vilnius–Pabradė užblokavo nuvirtęs vilkikas

24sek

Jono Valančiūno gudrus dėjimas – antras tarp gražiausių „Raptors“ sezono epizodų

Aktualu

Stumbras LDK: aukščiausio lygmens, valdovo vertas trofėjus

Pasaulis kišenėje

Palangos simbolis poilsiautojus vilioja ir per kaitrą, ir per liūtį

24sek

Naujajame Dainiaus Adomaičio trenerių štabe „Ryte“ – pokyčiai

Maistas

Kosminiai desertai: talentingas konditeris kuria fantastiškas skulptūras iš šokolado

Pasaulis kišenėje

Savaitė pietų Norvegijoje: ką galima spėti pamatyti?

24sek

Broliai Kuzminskai valdys Molėtų krepšinio klubą

Vardai

Rūtos Elžbietos Mazurevičiūtės mergvakaris: „Tiek įspūdžių per pusę gyvenimo nebuvau patyrusi“

15min iš Talino Sportas

Per 300 metrų Talino centre apgyvendinti „Real“ ir „Atletico“ galanda ginklus

Sportas

A lyga: Kauno „Žalgiris“ palaužė Klaipėdos „Atlantą“

Sportas

UEFA Supertaurė – pirmas „Real“ iššūkis be Cristiano Ronaldo

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką