Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 liepos 20d. 10:54

Kaip įeiti į atostogų režimą ir išmokti kokybiškai ilsėtis?

Poilsiautojai Palangoje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Poilsiautojai Palangoje
Kaip pasiruošti atostogoms ir suplanuoti kokybišką poilsį? Kokius namų darbus kiekvienam reikėtų atlikti iki atostogų? Ir kodėl negalima stačia galvą šokti į darbus vos sugrįžus į biurą?

JAV programavimo paslaugų įmonės „Devbridge“ žmonių ir organizacijos vystymo direktorės dr. Raimondos Alonderienės teigimu, Olandijos mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad atostogų laukiantys žmonės yra laimingesni, lyginant su tais, kurie atostogų nėra suplanavę. Norint sveikai ir tinkamai funkcionuoti, kelis kartus per metus yra būtina persikrauti kiekvienam žmogui. Atostogauti yra privalu, o visą pasiruošimą praskaidrinti gali ir malonios atostogų laukimo mintys.

Įmonės nuotr./JAV programavimo paslaugų įmonės „Devbridge“ žmonių ir organizacijos vystymo direktorė dr. Raimonda Alonderienė
Įmonės nuotr./JAV programavimo paslaugų įmonės „Devbridge“ žmonių ir organizacijos vystymo direktorė dr. Raimonda Alonderienė

„Atostogoms, kaip ir bet kokioms kitoms veikloms, reikia ruoštis iš anksto. Tikriausiai įprasta pagalvoti apie atostogų laiką, vietą, susiderinimą su šeima ir pan. Tačiau darbe taip pat reikia tam pasiruošti. Daugelį įrenginių, kurie pradeda lėtai veikti, strigti ir tinkamai funkcionuoti, mes juk skubame perkrauti. Kaip perkrauname kompiuterį ar telefoną, taip ir žmogui yra svarbu tinkamai persikrauti. Tam kelių dienų per metus kartais net ir neužtenka. Darbo kodekse apibrėžta, kad „bent viena iš kasmetinių atostogų dalių negali būti trumpesnė kaip dešimt darbo dienų”. O vasara persikrovimui, neabejotinai, gali puikiai pasitarnauti“, – pranešime spaudai teigia vadovė.

Pasirinkite tinkamą laiką

R.Alonderienės teigimu, kartais darbuotojui yra baisu išeiti atostogauti, kai jis žino, kad grįžęs turės dirbti dvigubai daugiau. Tokiu atveju verta planuoti, kurią darbų krūvio dalį galima padaryti iki atostogų, kad vėliau, jau sugrįžus, jų liktų mažiau.

„Natūralu, kad ir mūsų daugeliui darbuotojų rūpi – tai, kaip čia darbai vyks be manęs. Sutarkite, kokios „žaidimo taisyklės“ bus atostogų metu. Ar darbai lauks, kol jūs grįšite? Ar jūsų darbus perims kitas komandos narys? Apmokyti žmogų dieną prieš atostogas yra per vėlu. Vadovams rekomenduojama turėti „leitenantą“, kuris būtų iš anksto apmokytas atlikti pagrindines vadovo veiklas šiam išvykus. Taip pat verta pasirinkti tinkamą atostogų laiką. Jei atostogaujate prieš pat svarbaus projekto terminą, kažin ar pavyks atitrūkti, o grįžus į darbą stresas gali sunaikinti ir visą poilsio naudą“, – atkreipia dėmesį direktorė.

Išmeskite mintis apie darbą

R.Alonderienė pabrėžia, kad kokybiškos atostogos neįmanomos be visiško „atsijungimo“, o tai reiškia išeiti iš būsenos „darbas“ į būseną „ne darbas“.

„Svarbiausi dalykai, kaip galite atsijungti. Pirmiausia, išjungti ir jokiu būdu per visas atostogas neįsijungti darbinio el. pašto, vidinių komunikacijos kanalų tokių, kaip Slack. Galite su komanda sutarti, kad jums skambintų, jei tikrai labai reikia ir netrukdytų, jei darbai gali palaukti. Ne kiekvienas iš mūsų gebame pereiti į „ne darbo režimą“ per naktį. Jei atostogos trumpos, gali nutikti, jog tik pradėjus atsipalaiduoti, matysite, kad rytoj jau ir atostogų pabaiga“, – dalijosi vadovė.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Graikijos paplūdimys
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Graikijos paplūdimys

Ji pataria suplanuoti veiklas, kurios nutolusios nuo darbo: po ranka neturėtų būti darbo užrašų knygelės, skaityti kuo mažiau darbinės literatūros. Net jei atostogaujate su bendradarbiais, sutarkite apie darbą visiškai nekalbėti.

„Man atitrūkti labiausiai padeda kelionės – kitos šalies kalba, kultūra, žmonės, maistas, tradicijos ir t.t. , tai tarsi perkelia į kitą dimensiją“, – teigia R.Alonderienė vadovė.

Sugrįžkite į darbus ramiai

Pasak R.Alonderienės, malonus atostogų poveikis džiugins ilgiau, jeigu iš karto nepulsite prie užduočių, o darbus pradėsite ramiai ir su pozityviu nusiteikimu.

„Smulkmena, tačiau verta kalendoriuje rezervuoti asmeninio laiko intarpus bent keletą dienų po atostogų, kad neatsirastų netikėtų susitikimų, o galėtumėte pamažu vėl įsivažiuoti į darbus. Žmonės patiria streso, planuodami, atostogaudami ir grįžę iš atostogų. Nereikia nustebti, kad jūsų lauks daugiau darbų nei įprastai, pavyzdžiui keli šimtai neatsakytų el. laiškų“, – pataria direktorė.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Vidurdienis Palangos pliaže
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Vidurdienis Palangos pliaže

Ji rekomenduoja iš atostogų kelionių sugrįžti bent kiek anksčiau nei darbo dienos išvakarėse. Tokiu būdu skirsite dieną ir daiktų pakavimo, namų ruošos darbams, ir galėsite mintimis sugrįžti į darbą.

„Na, o jei labai maga, galima pradėti skaityti tuos kelis šimtus el. laiškų. Jei atlikote namų darbus, besiruošdami atostogoms, tikėtina, kad grįžti bus lengviau ir rasite būdų, kaip persikrovimo nuotaiką išlaikyti ilgiau, tačiau derėtų nepamiršti puoselėti gerą emocinę būseną visus metus“, – sako R.Alonderienė.

Atostogos nėra panacėja

R. Alonderienė pabrėžia, kad atostogos, nors ir gali padėti ištrūkti iš rutinos ir į darbus vėliau pažiūrėti kitu kampu. Kita vertus, jei žmogus yra pervargęs ar perdegęs darbe dėl pernelyg didelio darbo krūvio, vargu, ar mėnesio atostogos padės išsigelbėti.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Grožio programa 360°

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Video

49:36
01:16:19
04:11

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Tausokime maistą kartu

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką