Dabar populiaru
Publikuota: 2013 kovo 13d. 14:39

Kaip pasikeitė aludarystės verslas per 160 metų?

„Volfas Engelman“ Rinktinis
„Volfas Engelman“ nuotr. / „Volfas Engelman“ Rinktinis

Per pastaruosius 160 metų pasaulis smarkiai keitėsi – buvo išrasti kompiuteriai ir internetas, gimė kinas, dienos šviesą išvydo elektroninis muzikos stilius. Per šį laikotarpį buvo įkurta ir tūkstančiai verslo korporacijų, tačiau ne visoms pavyko pasiekti, kad jų vardas vartotojams išliktų pažįstamas ir iki šių dienų.

Volfas Engelman nuotr./Volfas Engelman daryklos senojo pastato fragmentas
„Volfas Engelman“ nuotr./
Žemės ūkio ir pramonės parodos paviljonas

1853 m. verslo pasaulis išgyveno tikrą sprogimą – įvairiose šalyse pradėjo veikti beveik pusė šimto stambių, vėliau tarptautiniu mastu išgarsėjusių bendrovių. Tarp šių vardų – „amžinais“ tituluojamų šveicariškų laikrodžių kompanija „Tissot“ bei džinsų klasikai „Levi Strauss & Co“. Taip pat – tarptautinis liftų gamybos lyderis „Otis“ bei švedų įkurta didžiausia Skandinavijos kavos tiekėja „Gevalia“.

Per visą bravoro gyvavimo istoriją išvirta daugiau nei 1 mlrd. litrų produkcijos. Tiek vandens prireiktų norint užtvindyti dvigubai didesnį plotą nei Vingio parkas arba 41 Žalgirio areną.

Tais pačiais 1853-aisiais Lietuvoje pradėjo veikti ir bravoras „Volfas Engelman“. Tai viena iš garbingiausio amžiaus įmonių mūsų šalyje, šiemet aludarystės versle skaičiuojanti 160-uosius metus. Retas iš šiuolaikinių alaus mėgėjų žino, kad „Volfas Engelman“ kūrėsi tuomet, kai Europos pramonėje vyko perversmas, o aludarystė patyrė lūžį, kuris visam laikui pakeitė suvokimą apie alaus gamybą ir jo kokybę.

Volfas Engelman nuotr./Volfo bravoras XIX a.
„Volfas Engelman“ nuotr./
„Volfas Engelman“ bravoro fasadas XIX a.

 Kas sieja geležinkelį ir alų?

Būtent tuomet, kai Europoje buvo padėti pramoninės aludarystės pamatai, prasidėjo ir bravoro „Volfas Engelman“ istorija. Iš pradžių verslininkas Rafailas Volfas Kaune įsteigė alaus daryklą, kurią vėliau perėmė jo sūnus Iseras Beras Volfas. Pastarojo vardą ir gavo bravoras. Taip Kaune pradėjo veikti viena pirmųjų ne tik Lietuvoje, bet ir Rytiniame Baltijos jūros regione pramoninių alaus daryklų.

Volfas Engelman nuotr./Volfas Engelman bravoro naujojo fasado fragmentas
„Volfas Engelman“ nuotr./„Volfas Engelman“ bravoro naujojo fasado fragmentas

Dabar atrodo natūralu, kad mūsų aludarių sukurtus gėrimus ragauja ir kitų šalių atstovai. Tačiau iki XIX a. alus Lietuvoje paprastai buvo gaminamas tik vietiniams poreikiams. O vienu iš svarbiausių veiksnių, atvėrusių lietuviškam alui platesnes rinkas, tapo geležinkelis. Atsiradus jam, alų jau buvo galima gabenti greičiau ir patogiau tolimesniais atstumais.

Per 160 metų „Volfas Engelman“ aludariai sukūrė daugiau nei 100 skirtingų alaus rūšių pavadinimų. Būtent tiek metrų sudaro bėgimo rungtis, kurią per trumpiausią laiko tarpą olimpinėse žaidynėse įveikęs sportininkas laikomas greičiausiu pasaulio žmogumi.

Kaune duris atvėrusi „Engelman“ daryklos pirmtakė  kaip tik veikė patogioje strateginėje vietoje – šalia geležinkelio. Daryklos pavadinimas išliko nepakitęs, net ir ją įsigijus bravoro „I. B. Volfas“ savininkams. Kurį laiką abu bravorai veikė atskirai, tačiau jų aludariai pelnė pripažinimą ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Jau 1872 m. „I. B. Volfo“ alus buvo apdovanotas aukso medaliu Mintaujos (dabartinė Jelgava, Latvija) o vėliau ir Paryžiaus parodoje.

Volfas Engelman nuotr./Iseras Beras Volfas
„Volfas Engelman“ nuotr./Iseras Beras Volfas

Tiesa, geležinkeliu buvo gabenamas ne tik daryklose išvirtas alus, bet ir atkeliaudavo specialiai bravoro gėrimams užsienyje pagaminta tara. Tuometiniai Lietuvos stiklo fabrikai daugiausia aptarnaudavo šalies spirito monopolio įmones, galbūt todėl dalies bravorų atstovai, ieškodami išskirtinių butelių, kreipėsi į užsienio stiklo meistrus. Pavyzdžiui, kiekvieną „I. B. Volfas“ butelį puošė reljefinis alaus daryklos ženklas su jos pavadinimu bei papildomas įrašas, jog butelis yra „bravoro nuosavybė ir neparduodamas“.

Volfas Engelman nuotr./Tarpukario laikotarpio alaus buteliai
„Volfas Engelman“ nuotr./Tarpukario laikotarpio alaus buteliai

Be to, mokslininkų perprastas fermentacijos procesas jau tuo metu leido kokybišką alų gaminti didesniais kiekiais. Tikras perversmas minėtame amžiuje įvyko ir kalbant apie alaus įvairovę. Šiais laikais pagal pasaulinę klasifikaciją priskaičiuojam net apie 10 000-15 000 skirtingų alaus rūšių. O štai iki XIX a. šio gėrimo mėgėjus pasiekdavo tik tamsios ar raudonai rudos spalvos alus. Iki tol, kol tuometinės Austrijos-Vengrijos imperijoje buvo atrastas šviesus, auksinio atspalvio, skaidrus pilzeno alus, atvėręs kelius alaus rūšių įvairovei.

Volfas Engelman nuotr./Per 160 metų Volfas Engelman sukūrė daugiau nei 100 alaus rūaių
„Volfas Engelman“ nuotr./Per 160 metų „Volfas Engelman“ sukūrė daugiau nei 100 alaus rūšių
Volfas Engelman nuotr./Tarpukario Volfas Engelman ženklas
„Volfas Engelman“ nuotr./Tarpukario „Volfas Engelman“ ženklas

Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, „I. B. Volfas“ ir „Engelman“ savininkai buvo privesti pasitraukti iš Lietuvos, tačiau aludarystės verslo neatsisakė ir, šalyje paskelbus nepriklausomybę, grižo atgal, bei vėl pateko į stambiausių ir garbingiausių šalies alaus daryklų sąrašą.

Bravoro komanda per 160 metų vienijo daugiau nei 50 000  tūkst. darbuotojų – maždaug tiek žmonių gyvena Alytuje.

1927 m. du bravorai susijungė ir taip gimė bendrovė „I. B. Volfas-Engelman“, kuri tapo stambiausia alaus gamintoja A. Smetonos valdomoje Lietuvoje ir užėmė apie 40 proc. tuometinės alaus rinkos. Ir tais laikais bravorui buvo svarbu išsiskirti rinkoje. Tad „Volfas Engelman“ alaus buteliai ir medinės statinės buvo žymimi unikaliu prekės ženklu, kuriame pavaizduoti statinę laikantis liūtas ir vilkas. Jie atspindi alaus daryklos įkūrėjų giminės simboliką.

Volfas Engelman nuotr./2011 m. Volfas Engelman susigrąžino istorinį vardą
„Volfas Engelman“ nuotr./2011 m. „Volfas Engelman“ susigrąžino istorinį vardą

Kartu su naujovėmis

Didžiausia tarpukario alaus darykla „I. B. Volfas-Engelman“ nuo pat įkūrimo žengė kartu su technologijos naujovėmis bei garsėjo modernumu. Bravoras pirmasis Lietuvoje pradėjo naudoti dirbtinį šaldymą. Be to, jame alų išpilstydavo automatiniu būdu, o salyklo skyrius buvo įrengtas pagal pažangiausius to meto standartus.

Volfas Engelman nuotr./Volfas Engelman alaus virimo skyrius XX a.
„Volfas Engelman“ nuotr./„Volfas Engelman“ alaus virimo skyrius
XXa. 3-čias dešimtmetis

1940 m. Lietuvą okupavus Sovietų Sąjungai, alaus darykla buvo nacionalizuota ir jų įkūrėjų pavardės išnyko iš pavadinimo. Vėliau keitėsi ne tik daryklos pavadinimai, bet ir savininkai, tačiau, nepaisant sudėtingų sąlygų, bravore buvo puoselėjamos aludarystės tradicijos. Septintajame dešimtmetyje darykla gavo „Ragučio“ vardą.

Tik 2011 m. atkurtas istorinis teisingumas – bravorui sugrąžintas jo ankstesnis vardas. Beje, „Volfas Engelman“ tebėra vienintelė Lietuvos darykla, kurios pavadinimą sudaro jos įkūrėjų pavardės. Šiuo metu įmonė yra tarp garbingiausių savo amžiumi verslo įmonių šalyje ir patenka į didžiausių šalies aludarių trejetuką.

Volfas Engelman nuotr./Dabartinis virimo skyrius
„Volfas Engelman“ nuotr./Dabartinis virimo skyrius

„Šiemet minime savo bravoro 160 metų jubiliejų. Tai laikas, kai ne tik kuriame ateities planus, bet ir trumpam atsigręžiame atgal. Didžiuojamės būdami tarp garbingiausio amžiaus Lietuvos įmonių ir patekdami į vieną sąrašą kartu su tais pačiais metais įsikūrusiomis garsiomis pasaulinėmis korporacijomis“, – sakė bravoro „Volfas Engelman“ generalinis direktorius Marius Horbačauskas.

Tačiau, net ir prabėgus tiek metų, bravoro aludariai išliko ištikimi savo siekiui ne tik išlaikyti geriausias tradicijas, bet ir diegti naujoves.  Ir šiais laikais bravoras šalyje garsėja inovatyviu požiūriu. „Volfas Engelman“ pirmasis Lietuvoje pradėjo alų pilstyti į pintos talpos skardines ir butelius. Taip į rinką sugrąžintas šimtmečius Europoje naudotas alaus matavimo vienetas, kuris sudaro 0,568 litro arba pusketvirto gurkšnio daugiau negu yra pusės litro talpoje.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Daugiabučio statytojai Vilniaus Žvėryne susidūrė su netikėta kliūtimi: kaimynai „gulasi“ skersai kelio

Verslas

Tyrimas dėl „Snoro“ baigtas, tačiau R.Baranauską Maskvoje saugo pabėgėlio statusas

Aktualu

Kuršių nerijos kopas audros ardo, o Palangos – ne: kodėl?

Gazas

Paskutinis Dakaro etapas: diena, kai pralošti galima daugiau nei laimėti

24sek

Įdomaus įvertinimo sulaukusio 18-mečio talento neblaško NBA svečių dėmesys

Mokslas.IT

„Facebook“ ištrynė šimtus paskyrų, kurias slapta kontroliavo „Sputnik“ darbuotojai

Mokslas.IT

„Linkomanija“ neveikia net ir neblokuojama: atsirado kitų kibernetinių priešų

Aktualu

VRK panaikino rinkimų komiteto „Piliečių jėga ir teisingumas“ registraciją

„Eurolygos diena“: ar tritaškiai turi traukti „Žalgirį“ iš duobės? (1/4)

Vardai

Nėščią Meghan Markle sutikusi moteris pavadino ją stora: hercogienės reakciją užfiksavo kameros

Gazas

Šiurpiausias įvykis, lietuviams nutikęs Dakare: ar dar prisimenate?

Aktualu

Seimo pirmininko STT vadovui perduota informacija – dėl viešųjų pirkimų

Aktualu

Žodžių žaismas: kaip R.Karbauskio pataisų kritikai nejučia tampa bendraautoriais?

Pasaulis kišenėje

Italijos miestelyje Sicilijoje namai pardavinėjami po 1 eurą

Aktualu

Kokios permainos laukia renovacijos traukinio su 500 vagonų per metus?

Sportas

Pasaulio taurei – „ne“: ledo ritulyje geriausi negali žaisti prieš geriausius

15min tema Verslas

„Huawei“ atstovas J.Kelly: suprantame vyriausybių rūpestį dėl nacionalinio saugumo

Gyvenimas

Rafas Simonsas – palikęs „Calvin Klein“, nepaliko savo idėjų ir fantazijos

Gazas

Kodėl pavežėjais dirba „klevo lapai“?

24sek

Luka Dončičiaus šou nesibaigia: pakartojo beveik dešimtmetį nematytą pasiekimą

Vardai

K.Meschino apie erotinį video: „Negalvojau, kad galima tiek verkti – tikriausiai išverkiau viską“

Sportas

Tragiškas sutapimas lėmė 22 metų raitelės žūtį

Maistas

Metas išbandyti: 3 nesudėtingi pikantiškai paskaninto sviesto receptai

Sveiko gyvenimo iššūkis. 3 būdai save motyvuoti gyventi sveikiau

Gyvenimas

2019-ųjų interjero tendencijos: minimalizmą keičia sodrios spalvos

Naujienos

Aktualu

Anekdotas: A.Kupčinskas sutaršė „Metropolio“ fasado pokyčius, kurie palaiminti jo meravimo laikais

Verslas

Tyrimas dėl „Snoro“ baigtas, tačiau R.Baranauską Maskvoje saugo pabėgėlio statusas

Aktualu

Kuršių nerijos kopas audros ardo, o Palangos – ne: kodėl?

Tiesiogiai Gazas

Atvirkštine tvarka surikiuoti motociklininkai pradėjo paskutinį Dakaro etapą

Gazas

Paskutinis Dakaro etapas: diena, kai pralošti galima daugiau nei laimėti

Verslas

Europos Parlamentas pritarė siūlymui trečdaliu didinti IAE finansavimą

24sek

Įdomaus įvertinimo sulaukusio 18-mečio talento neblaško NBA svečių dėmesys

Mokslas.IT

„Linkomanija“ neveikia net ir neblokuojama: atsirado kitų kibernetinių priešų

Verslas

Daugiabučio statytojai Vilniaus Žvėryne susidūrė su netikėta kliūtimi: kaimynai „gulasi“ skersai kelio

„Eurolygos diena“: ar tritaškiai turi traukti „Žalgirį“ iš duobės? (1/4)

Vardai

Indrei Burlinskaitei sužadėtinis patarė atsisakyti priauginamų plaukų: „Tai buvo kvailystė“

Mokslas.IT

„Facebook“ ištrynė šimtus paskyrų, kurias slapta kontroliavo „Sputnik“ darbuotojai

Aktualu

Netoli Vilniaus centro užsidegė gyvenamasis namas, nukentėjo žmogus

Aktualu

VRK panaikino rinkimų komiteto „Piliečių jėga ir teisingumas“ registraciją

Gazas

Šiurpiausias įvykis, lietuviams nutikęs Dakare: ar dar prisimenate?

Aktualu

Seimo pirmininko STT vadovui perduota informacija – dėl viešųjų pirkimų

Aktualu

Dramatiškas rytas Rumšiškių seniūnijoje: žuvo ir šuo, ir jo šeimininkas

Gyvenimas

Lady Gagos vizažo meistrė – apie tai, kas atlikėjai padeda išlaikyti spindinčią odą

Pasaulis kišenėje

Italijos miestelyje Sicilijoje namai pardavinėjami po 1 eurą

Vardai

Nėščią Meghan Markle sutikusi moteris pavadino ją stora: hercogienės reakciją užfiksavo kameros

Sportas

Pasaulio taurei – „ne“: ledo ritulyje geriausi negali žaisti prieš geriausius

Vardai

K.Meschino apie erotinį video: „Negalvojau, kad galima tiek verkti – tikriausiai išverkiau viską“

Gyvenimas

Rafas Simonsas – palikęs „Calvin Klein“, nepaliko savo idėjų ir fantazijos

Vardai

Kino filmo „Pasmerkti. Kauno romanas“ garso takelyje judės Kevinas Durantas

Kultūra

Užsienio svečiai Vilniaus knygų mugėje: garsiausi vardai ir vis dar laukiami veidai

Vardai

Gera keliauti kartu

Video

00:18
01:16
29:04

Praktiški patarimai

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką