Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kas yra tausojantis maistas?

Ūkininkų produkcija sunkiai skinasi kelią į vaikų darželius ir privačias maitinimo įstaigas.
AM nuotr. / Ūkininkų produkcija sunkiai skinasi kelią į vaikų darželius ir privačias maitinimo įstaigas.
Šaltinis: 15min
0
A A

Šiandien gaminama daugiau maisto produktų nei spėjama nupirkti, o perkama daugiau nei spėjama suvartoti. Visa tai turi didžiulės įtakos mus supančiai aplinkai – daugėja atliekų ir taršos produktų, susidarančių maisto gamybos procesų metu arba tiesiog buityje, ne visos atliekos tinkamai sutvarkomos ir apdorojamos. Ar galime kaip nors sumažinti šį neigiamą poveikį gamtai? Tausojančio maisto vartojimo šalininkai įsitikinę – galime. Reikia tik pradėti keisti savo vartojimo įpročius.

Ugdyti atsakingą, sąmoningą ir aplinką saugantį vartotoją – nelengva užduotis, kuriai reikia nemažai laiko ir pastangų. Taip pat išmonės ir pačių žmonių geranoriškumo. Lietuvos vartotojų institutas, siekdamas šio tikslo, dar praėjusiais metais ėmėsi projekto „Aplinkai palankaus gyvenimo būdo skatinimas per tausojantį maisto vartojimą“. Projekto tikslas buvo informuoti žmones apie esamą situaciją ir tausojantį vartojimą, taip pat suteikti gyventojams praktinių įgūdžių, kaip atskirti ir vartoti aplinką tausojančius produktus, kitaip tariant, tuos, kurių gamybai sunaudojama kuo mažiau energijos ir kitų gamtos išteklių, nenaudojama toksinių medžiagų ir kurie daro kuo mažesnį neigiamą poveikį aplinkai per visą savo būvio ciklą.

Be šviečiamųjų leidinių, radijo laidų, straipsnių spaudoje ir kitų projekto veiklų buvo suorganizuota ir apvalaus stalo diskusija, kurios metu kalbėta apie šiuo metu sparčiai populiarėjančius ūkininkų turgelius, taip pat apie vietinės kilmės ir ekologiškų produktų vartojimą bei problemas, su kuriomis susiduria tiek gamintojai, tiek vartotojai.

Lietuvos vartotojų instituto prezidentės Zitos Čeponytės teigimu, būtina skatinti tiesioginį vartotojų ir ūkininkų bendradarbiavimą. „Ūkininkų turgeliai Lietuvoje yra viena iš tokių iniciatyvų, tačiau ūkininkų produkcija sunkiai skinasi kelią į vaikų darželius, maitinimo įstaigas valstybinėse ir privačiose institucijose. Būtina, kad asmenys, vykdantys viešuosius pirkimus, sudarytų daugiau galimybių ūkininkams pasiūlyti savo produkciją ir dažniau pirktų ekologiškus produktus“, – tvirtino pašnekovė.

Projekto „Aplinkai palankaus gyvenimo būdo skatinimas per tausojantį maisto vartojimą“ metu buvo sukurtas interneto portalas www.tausojantismaistas.lt, kuriame vartotojai gali rasti ne tik visą aktualiausią informaciją šia tema, bet ir sužinoti apie kitas projekto veiklas. Viena iš svarbesnių projekto veiklų – ekologinio ūkininkų ūkių žemėlapio sukūrimas. Vartotojams jis naudingas dvejopai: galima sužinoti, kokie ekologiški produktai yra auginami ir gaminami Lietuvoje bei pasinaudoti praktiškai – nusipirkti produktų. 

Minėtame tinklalapyje buvo organizuoti ir du konkursai jaunimui. 15-20 metų jaunuoliai piešė „(Ne)tausojančio maisto vartojimo“ plakatus, o jaunieji žurnalistai savo jėgas išbandė atlikdami daugiau kaip 30 žurnalistinių tyrimų konkursui „Kitoks požiūris į maistą: sveika tau ir aplinkai“.

Projektas pradėtas vykdyti 2011 metų gegužę ir bus baigtas kitų metų balandį. Dalis projektui reikalingų lėšų buvo skirta iš Europos regioninės plėtros fondo pagal 2007–2013 m. Sanglaudos skatinimo veiksmų programos priemonę „Visuomenės informavimo ir švietimo apie aplinką priemonių įgyvendinimas“.

Pagal minėtą priemonę, siekiant didinti šalies gyventojų aplinkosauginį sąmoningumą, Aplinkos ministerija inicijavo kelias dešimtis įvairiausių švietimo projektų. Vieni jų yra įgyvendinti, kiti dar tebevykdomi. Kadangi įvairūs tyrimai rodo, kad Europos Sąjungoje Lietuvos gyventojai yra tarp vienų mažiausiai besidominčių aplinkosaugos problemomis, nes nemano, kad jų asmeninis elgesys ir pastangos gali ką nors pakeisti, vykdomais projektai siekiama suteikti ne tik aplinkai naudingų žinių, bet ir skatinti žmones būti draugiškesniais mus supančiai aplinkai.

Aplinkos ministerija www.am.lt ir ES struktūrinė parama www.esparama.lt.

 

 

 

 

 

 

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Soja
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką