Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 4d. 14:18

„Kavos draugo“ įkūrėjas Aurimas: „Lietuva yra pati geriausia vieta kurti verslą“

Aurimas Vainauskas
Kavos draugo nuotr. / Aurimas Vainauskas

Kai Aurimas Vainauskas su bičiuliu Vytautu prieš aštuonerius metus sugalvojo kurti nuosavą verslą, aplinkiniai bandė atkalbėti nuo šios minties. Skeptiškas nusiteikimas bičiulių neįveikė ir jie įkūrė „Kavos draugą“, siūlantį rinkai viską, kas susiję su kava – nuo pupelių ir kavos aparatų iki jų priežiūros. Bičiuliai džiaugiasi, kad pavyksta žengti po žingsnį į priekį, žvalgosi į Europos rinkas ir, nepaisant pradžioje sulaukto negatyvo, Lietuvą vadina viena geriausių vietų pradėti verslą.

Senelio palikimas

Prieš pradėdamas kurti nuosavos veiklos planus, A. Vainauskas dirbo samdomu darbuotoju savo senelio įmonėje. Ten turėjo galimybę pamatyti daugiau – ne tik savo darbo vietą, bet ir visą įmonę iš vidaus. Pašnekovas svarsto, kad veikiausiai tai ir nulėmė, jog ir pats pasuko savo idėjų įgyvendinimo link.

Vis dėlto Aurimas atkreipia dėmesį, kad itin svarbią įtaką jam darė ir aplinka, kuri buvo dvejopa. „Daug buvo tokių, kurie į norą kurti savo verslą žiūrėjo itin skeptiškai. Ne tik nepalaikė, o visaip bandė atkalbėti. Tačiau buvo ir kita barikadų pusė, kurioje buvo mano klasės draugas ir artimas bičiulis Vytautas Alekna, su kuriuo kartu ir įkūrėme „Kavos Draugą“, – savo verslo partnerį pristatė pašnekovas.

Daug buvo tokių, kurie į norą kurti savo verslą žiūrėjo itin skeptiškai.

Tai, kad vaikinai pasuko į kavos verslą, viena vertus, senelio įtaka, kita vertus – atsitiktinumas. „Senelio įmonė prekiavo ir vis dar prekiauja kava. Mes su Vytautu manėme pasukti panašiu keliu ir vienoje parodoje radome filtriukų kavai. Pamanėme, kad tai super idėja Lietuvai, investavome tais laikais 30 000 Lt, kurių, galima sakyti, neturėjome. Bet tai nepasiteisino. Taigi reikėjo ieškoti naujų išeičių“, – kaip bandė „kabintis“ į verslą, pasakojo Aurimas.

Tada bičiuliai visiškai netyčia atrado kavos aparatus. Nuo idėjos iki pirmo pardavimo vaikinai užtruko 6 mėn. Pradžia buvo labai lėta, mat finansinių išteklių nebuvo, be to, teko skirti nemažai laiko ir universitetui. Vis dėlto ilgainiui „Kavos draugas“ įsisuko. „Per tuo metu „ant bangos“ buvusius nuolaidų portalus pardavėme pirmą paletę aparatų. Tada dar truputį. O pernai jau pardavėme daugiau nei 15 000 vienetų ir 120 tonų kavos“, – pasakojo verslininkas.

Konkurencija – daugiau nei malonumas

Kavos rinkoje konkurencijos tikrai netrūksta, tačiau „Kavos draugą“ įkūrę Aurimas ir Vytautas teigia dėl jos nesibaiminę. Vienintelis dalykas, ką tikrai reikia padaryti – įvertinti rinką. „Aš – buvęs tenisininkas, biliardo žaidėjas, kovotojas iš prigimties. O Vytautas šiaip ekstremalių pojūčių ieškotojas. Mums konkurencija yra daugiau nei malonumas, tad jos nė kiek nevengiame. Tačiau į ją žiūrime protingai. Jau pradėdami verslą nusprendėme į jį pasukti su dviem perspektyvomis – konkrečia niša – kava ir kavos aparatais bei Omni-channel formato prekyba, kur būtų sujungtos internetinės ir fizinės parduotuvės bei telefonai, siekiant savo klientams sukurti kuo daugiau pridėtinės vertės. Šiandien mes turime jau ir kavos aparatų servisą“, – pasakojo Aurimas.

Pašnekovas atskleidė, kad bičiulių sėkmės formulė labai paprasta – kuo pigiau nupirkti, kuo brangiau parduoti. „Viską, ką iki šiol uždirbome, suinvestavome atgal, plėtrai. Taip, sunkumų ir finansinių srautų iššūkių būna nuolat, bet nebuvo nė karto, kad vėluotume sumokėti atlyginimus“, – džiaugėsi „Kavos draugo“ įkūrėjas.

Nesustoti plėstis

Paklaustas apie didžiausius patirtus iššūkius, Aurimas gali įvardyti vos kelis. Vienas didžiausių, pripažįsta – iš pradžių lydėjusi palaikymo stoka. „Visa kita, manau, tik detalės, kurios kiekviename verslo etape vis skirtingos. Kažkur neįvertintos verslo galimybės. Kažkur, pavyzdžiui, Lenkijoje, pasirinkta ne pati geriausia geografinė starto taktika. Kažkur ne iki galo įvertinti žmogiškieji veiksniai, per didelis pasitikėjimas. Bet gal sunkiausia yra greitas augimas, kuris nuolat kelia chaosą aplink“, – atviravo Aurimas.

Sunkumų ir finansinių srautų iššūkių būna nuolat, bet nebuvo nė karto, kad vėluotume sumokėti atlyginimus.

Pasak verslininko, norint sėkmingai imtis savo veiklos, tik noro neužtenka. „Reikia labai daug noro ir pasitikėjimo savo jėgomis. Vėliau reikia daug kantrybės bei „raumenų“ atlaikyti stresines situacijas. Tačiau tai nereiškia, kad kurti verslą yra labai sunku. Manau, tai labiau priklauso nuo to, kokį verslą kokiai rinkai kursite.

Plėsdami savo verslą „Kavos draugo“ įkūrėjai pasinaudojo ne tik lengvatine Atviro kreditų fondo 2 (AKF2) paskola, UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ suteikta garantija, bet ir konsultacijų eksporto klausimais kompensavimu (red. priemonė „Expo konsultantas LT“ finansuojama Europos regioninės plėtros fondo lėšomis). „Vis didesnis noras kuo greičiau kokybiškai augti, žinių trūkumas bei patirties stoka stumia ieškoti įvairiausių sprendimų, todėl parama kokybiškiems mokymams, konsultacijoms su konkrečios srities ekspertais yra labai geras sprendimas. Planuojame ir toliau kreiptis konsultavimo paramos“, – tikino Aurimas.

Paklaustas, ar planuoja plėtrą, Aurimas juokauja, kad reikėtų atsakyti kitaip – neplanuoja sustoti plėstis, negu „planuojame plėstis“. „Mūsų augimas kasmet būdavo bent 60–70 procentų. Šiemet stipriname savo įmonę iš vidaus, vadovų komandą, procesus, tad planuojame augti apie 46 proc., o kitąmet šauti vėl. Artimiausi taškai, kaip ir minėjau, didžioji dalis Europos valstybių, juose planuojama pradėti veikti iki 2022“, – ateities planais dalijosi Aurimas.

Remiamas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

07:40
07:22

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką