TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Knygas brangina „Alma littera“ galybė?

15-oji tarptautinė Vilniaus knygų mugė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Knygos
Šaltinis: Žinių radijas
0
A A

Stipriausias knygų verslo žaidėjas grupė „Alma littera“ (AL) rinkoje tvarkosi taip, kad daliai reikšmingų leidyklų ir premijuotų autorių nebeliko vietos knygynų tinklo „Pegasas“ lentynose. Tokią nuomonę išsakė kai kurie rašytojai ir leidyklų atstovai.

Kas nesutinka su įmonių grupės sąlygomis, teieško kitų prekybos būdų arba pūdo knygas sandėliuose. Panašiai atsitiko Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklai (LRSL), kurios išleistų kūrinių jau metai nėra viename iš dviejų didžiausių tinklinių knygynų.

Anksčiau LRSL išleistos knygos vyravo metų knygos rinkimų penketukuose ir kūrybiškiausios knygos dvyliktukuose. Tačiau pastarieji metai rodo, kad šios leidyklos svoris menksta. Pati leidykla neneigia, jog yra stumiama iš rinkos.

Jau metai – už borto

Palangiškė rašytoja Elena Karnauskaitė – viena iš tų, kurios knygų reikia gerai paieškoti, net naujausios – poezijos rinkinio „Užpustomi“. „Savo knygą radau, bet ne ten, kur tikėjausi. Paprastai žmonės jų ieško didžiausiuose prekybos centruose, didžiausiuose knygynuose, o toks Klaipėdoje yra „Pegasas“ prekybos centre „Akropolis“. Neradusi susirūpinau“, – Žinių radijo „Aktualiajai kultūrai“ sakė ji.

Poetės knygas leidžiančios LRSL direktorė Giedrė Šorienė paaiškina: „Kol kas vyksta derybos“. Jau metus.

Ko nesuskaičiuoja abi šalys? „Čia viskas suskaičiuota. Mes tariamės dėl sąlygų. Ne visos jų siūlomos sąlygos mums priimtinos, dėl to procesas užtruko“, – teigė leidyklos vadovė.

Anot AL grupės atstovės Agnės Dvarionienės, sutartį leidykloms, tarp jų ir LRSL, teko perrašyti pasikeitus už knygų platinimą atsakingam juridiniam asmeniui, kai šią funkciją pernai pavasarį iš antrinės grupės įmonės „Šviesa“ perėmė kita antrinė bendrovė „AL sprendimai“.

„Į mūsų prašymą pardavinėtiLRSL knygas kol kas turime neigiamą atsakymą“, – teigė A.Dvarionienė.

„Itin apribojama konkurencija“

Pasak E.Karnauskaitės, neradus savo knygos prekyboje, autoriui kyla nuoskauda. „O knygynai, manau, turėtų būti suinteresuoti ne tik savo pelnu, bet ir prestižu“, – įsitikinusi poetė.

Bet žinomos ekonomistės Rūtos Vainienės manymu, tokia padėtis yra natūrali. „Kas pasakė, kad tavo parduotuvėje už kampo turi būti visas asortimentas? Tai būtų absurdiškas reikalavimas. Jeigu kokiame nors Balbieriškyje apskritai nėra knygyno ir žmogus negali įsigyti jokių knygų, tai gal „Pegasas“ privalo ten ir knygyną atidaryti?“ – kalbėjo ekonomistė.

Tačiau ne viskas taip paprasta. Su „Alma littera“ ir „Pegaso“ knygynais rūpesčių turinčios Lietuvos mažų ir vidutinių leidėjų asociacijos prezidentas Sigitas Ladukas neabejoja, kad problemų kyla, nes didžiausias ir galingiausias leidėjas turi didžiulį savo knygynų tinklą.

„Tuomet konkurencinės sąlygos pasidaro tokios, kad jie automatiškai suinteresuoti pirmiausia parduoti savo knygas ir turi galimybę riboti kitų leidėjų asortimentą. Šios nelygios sąlygos veda prie to, kad galiausiai pirkėjai mokės žymiai didesnius pinigus už tas pačias knygas“, – sakė S.Ladukas.

Jo žodžius netiesiogiai patvirtina ir 2013 metų spalio 11 d. pasirodžiusi Konkurencijos tarybos išvada dėl AL ketinimų pirkti knygų prekybos bendrovę „Humanitas“. Anot dokumento, AL grupė jau yra dominuojanti. Taryba užsimena, kad AL grupei įsigijus net palyginti nedidelę bendrovę „Humanitas“ su apie 8 mln. Lt metine apyvarta, būtų „itin apribojama konkurencija šiose rinkose“.

„Nesutikčiau su tokiu teiginiu ar kaltinimu. Net jeigu „Alma littera“ ir „Pegasas“ būtų atskiros įmonės, jos vis tiek būtų lyderės savo verslo srityse“, – tikina rinkos pirmūnės atstovė A.Dvarionienė.

Žinių radijas
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką