Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kompensacijos dėl chemikalų susirgusių „Samsung“ darbuotojų gali ir nepasiekti

„Samsung Electronics“, pasaulio kompiuterinių lustų ir išmaniųjų telefonų sektorių lyderė, yra didžiausia Pietų Korėjos įmonė, turinti apie 100 tūkst. darbuotojų. Tuo tarpu agentūros „Associated Press“ atliktas tyrimas atskleidė, kad Pietų Korėjos valdžia „Samsung“ leido nuo susirgusių darbuotojų ir jų šeimų nuslėpti svarbią informaciją apie chemikalus, kurie jiems daro poveikį įmonės kompiuterinių lustų ir skystakristalių vaizduoklių gamyklose.
Samsung Galaxy S6
Samsung Galaxy S6 / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.
Temos: 2 Chemija Samsung

Susirgę darbuotojai turėtų turėti galimybę gauti tokius duomenis, kad galėtų prašyti kompensacijos iš valstybės. Nesant tokių duomenų, vyriausybės pareigūnai jų prašymus paprastai atmeta.

Kodėl gi nuslepiama ši informacija? Mažiausiai šešiais atvejais, susijusiais su 10 darbuotojų, tai buvo komercinės paslaptys.

Teismo dokumentai ir pokalbiai su vyriausybės pareigūnais, darbuotojų advokatais ir jų šeimomis rodo, kad „Samsung“ dažnai mini būtinybę saugoti komercines paslaptis, kai prašo vyriausybės pareigūnų neskelbti tokių duomenų.

„Mums dažnai tenka kovoti su komercinėmis paslaptimis. Visi duomenys, kurie gali būti nenaudingi „Samsung“, tiesiog ištrinami kaip komercinės paslaptys“, – pareiškė Limas Jae-woonas, 15 susirgusių „Samsung“ darbuotojų atstovavęs teisininkas.

Pagal Pietų Korėjos įstatymus vyriausybei ir valstybinėms agentūroms draudžiama nuslėpti verslo informaciją, kuri reikalinga asmenų „gyvybei, fizinei saugai ir sveikatai apsaugoti“, remiantis komercinių paslapčių sumetimais.

Jo klientams nepavyko susipažinti su išsamiomis patikrinimų gamyklose ataskaitomis, kurias pagal Pietų Korėjos įstatymus rengia trečiosios šalys, tačiau kurios tebėra „Samsung“ nuosavybė. Pasak teisininko, kai kuriuose teismo sprendimuose galima rasti tik kai kurių nepriklausomų patikrinimų ataskaitų ištraukų.

Pagal Pietų Korėjos įstatymus vyriausybei ir valstybinėms agentūroms draudžiama nuslėpti verslo informaciją, kuri reikalinga asmenų „gyvybei, fizinei saugai ir sveikatai apsaugoti“, remiantis komercinių paslapčių sumetimais. Tačiau nenumatyta jokių nuobaudų už pažeidimus. Pagal įstatymą dėl kompensacijų profesinių ligų atveju „Samsung“ taip pat privalo darbuotojams pateikti duomenis, kurių jiems reikia ieškiniui pareikšti.

Tuo tarpu vyriausybės pareigūnai atvirai sako, kad svarbesni yra verslo interesai, kad įvertinti teiginius apie galimą žalą komercinėms paslaptims yra sudėtinga ir kad jie bijo, jog gali patys atsidurti teisme, jeigu atskleis duomenis prieš įmonės valią.

„Samsung“ agentūrai AP atsiųstame elektroniniame laiške pareiškė, jog niekada „sąmoningai“ netrukdė darbuotojams gauti informacijos. Įmonė taip pat tikina, jog neslepia jokios informacijos apie chemikalus, kurią privalo atskleisti, ir aiškina, kad nebuvo nė vieno atvejo, kuomet buvo „neteisėtai sutrukdyta“ atskleisti informaciją.

Tačiau teismų ir darbo ministerijos dokumentai rodo, kad kaip tik pernai „Samsung“ prašė vyriausybės neatskleisti išsamios informacijos apie cheminių medžiagų poveikio lygius ir kitus patikrinimus – net darbuotojų ieškinius dėl kompensacijos nagrinėjusių teisėjų prašymu.

Laiške reguliavimo institucijoms, kurį pasirašė generalinis direktorius, „Samsung“ pareiškė, kad darbuotojų kompensacijos byloje atskleidus išsamius gamybos duomenis, įskaitant duomenis apie „cheminių medžiagų rūšis ir kiekius“, „galėtų sumažėti mūsų technologijų atotrūkis nuo vidaus ir užsienio konkurentų, taigi sumažėtų mūsų įmonės konkurencingumas. Dėl tos priežasties šie duomenys yra komercinės paslaptys, kurias mes griežtai saugome ir prašome jų neatskleisti.“

Darbuotojų saugos grupė „Banolim“, anglų kalba vadinama SHARPS, yra užregistravusi daugiau kaip 200 sunkių ligų, įskaitant leukemiją, vilkligę, limfomą ir išsėtinę sklerozę, atvejų tarp buvusių „Samsung“ puslaidininkių ir skystakristalių vaizduoklių darbininkų. Septyniasdešimt šeši buvę darbuotojai mirė, daugumai jų buvo vos 20–40 metų.

Nuo 2008 metų kompensacijos dėl profesinės ligos iš vyriausybės paprašė 56 darbuotojai. Ją iki šiol pavyko gauti tik dešimčiai iš jų ir tai dažniausiai po kelerius metus trukusių kovų teisme. Iš likusių 46 prašymų pusė buvo atmesti, o likusieji tebesvarstomi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius