Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2015 rugsėjo 22d. 05:58

Kino teatrai įsivėlė į karą dėl nuolaidų bilietams į filmus

„Kino pavasario“ atidarymo ceremonijos akimirka
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr. / Kino teatras
Konkurencijos taryba jau kelerius metus tiria galimus nesąžiningus susitarimus tarp kino filmus rodančių įmonių. UAB „Forum Cinemas“ kaltinamas dėl galimo piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi. Kino teatrai „Multikino“ ir „Cinamon“ kaltina didžiausią Lietuvoje kino filmų platintoją ir demonstruotoją darius spaudimą netaikyti nuolaidų. „Forum Cinemas“ kol kas susilaiko nuo komentarų.

Susitarimas – netaikyti nuolaidų

Konkurencijos taryba tyrimą pradėjo dar 2012-ųjų metų gegužės mėnesio pabaigoje. Šiek tiek anksčiau buvo gauti pranešimai iš susitarimo dalyvių UAB „Multikino Lietuva“ bei UAB „Cinamon Operations“. Šios dvi įmonės Konkurencijos tarybai pateikė informacijos apie galimus draudžiamus susitarimus tarp UAB „Forum Cinemas“ ir UAB „Multikino Lietuva“ bei UAB „Forum Cinemas“ ir UAB „Cinamon Operations“.

UAB „Forum Cinemas“ yra didžiausias Lietuvoje filmų platintojas bei demonstruotojas, kuris užima apie 70 proc. rinkos. Konkurencijos tarybai pateiktuose pranešimuose UAB „Multikino Lietuva“ ir UAB „Cinamon operations“ praneša, kad UAB „Forum Cinemas“, esą piktnaudžiaudamas dominuojančio rinkos nario padėtimi, darė spaudimą kitiems kino teatrams netaikyti nuolaidų į kino seansus.

2015-ųjų balandžio pradžioje tyrimas dėl trijų kino filmų demonstruotojų neteisėto susitarimo buvo baigtas, tačiau Konkurencijos tarybos išvados iki šiol nėra paskelbtos.

Kol kas aišku tik tiek, kad Konkurencijos taryba nustatė vertikalųjį susitarimą dėl UAB „Forum Cinemas“ ir UAB „Multikino Lietuva“ bei UAB „Forum Cinemas“ ir UAB „Cinamon Operations“ padarytų sutarčių. Šių įmonių vertikaliojo susitarimo esmė buvo perdavimo kainų fiksavimas, susitariant dėl nuolaidų netaikymo.

Susitarimas netaikyti nuolaidų galėjo padėti išlaikyti aukštesnes kainas susitarimuose dalyvavusių įmonių kino teatruose. Tokie susitarimai pažeidžia Konkurencijos įstatymo 5 straipsnio reikalavimus.

Susitarimas netaikyti nuolaidų galėjo padėti išlaikyti aukštesnes kainas susitarimuose dalyvavusių įmonių kino teatruose. Tokie susitarimai pažeidžia Konkurencijos įstatymo 5 straipsnio reikalavimus.

„Daugumai vartotojų nuolaidos yra svarbios ir būtent dėl nuolaidų klausimas yra  keliamas Konkurencijos taryboje, – 15min.lt sakė kino teatro „Multikino“ rinkodaros vadovas Raimundas Bilinskas. – „Forum Cinemas“ yra ne tik kino teatras, bet ir filmų platintojas. Jis gali suteikti vieno ar kito filmo kopiją, bet jis ir pats tuos filmus demonstruoja. Jis yra suinteresuotas, kad kuo mažiau nuolaidų būtų daroma tam tikru momentu su tam tikrais filmais, kuriuos pats platina.“

Kaip filmų platintojas ir demonstruotojas UAB „Forum Cinemas“ sprendžia ne tik kada, bet ir kokie filmai yra rodomi Lietuvos kino teatruose. Pasak UAB „Multikino Lietuva“ atstovų, UAB „Forum Cinemas“, kaip filmų platintojas, sudarinėja ir filmų rodymo tinklelius kitiems kino teatrams. „Be abejo, didžiosios premjeros rodomos savo laiku, tačiau kitus filmus sudėlioja rodyti taip, kad jiems netrukdytų“, – pasakojo R.Bilinskas.  

Nusižengta buvo ir anksčiau

Tai nėra pirmas kartas, kai kino filmų platintojas ir demonstruotojas UAB „Forum Cinemas“ yra apkaltinamas nesąžininga konkurencija. 2010-aisiais Konkurencijos taryba priėmė nutarimą dėl „Forum Cinemas“ galimo piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi.

Tada atlikto tyrimo metu buvo nustatyta atvejų, kai buvo galima įtarti, jog buvo daromas spaudimas kitiems platintojams dėl kino filmų kopijų nuomos apribojimo ar atsisakymo išnuomoti tam tikrų filmų kopijas kai kuriems kino teatrams.

Po 2010-aisiais vykusio tyrimo UAB „Forum Cinemas“ įsipareigojo neskatinti ir nereikalauti iš kitų filmus platinančių bendrovių išskirtinių teisių dėl filmų rodymo tik jos kino teatruose. UAB „Forum Cinemas“ taip pat įsipareigojo suteikti papildomą premjerinių filmų kopiją, jei kita įmonė sutinka padengti licencijų ir kitus mokesčius, bei suteikti turimų nepremjerinių filmų kopijas bet kuriam to pageidaujančiam kino teatrui.

Komentuoti atsisakė

Paprašytas pakomentuoti susidariusią situaciją UAB „Forum Cinemas“ projektų vadovas Gintaras Plytnikas nuo komentarų susilaikė. Anot jo, kai bus paskelbtos tyrimo išvados, tada ir bus galima kalbėti apie tai, kas įvyko.

Situacijos, dėl šiuo metu renkamos ir analizuojamos informacijos bei užsitęsusio tyrimo nekomentuoja ir Konkurencijos taryba.

Laimėtojų nebus

Jei Konkurencijos taryba pripažins buvus nesąžiningus susitarimus tarp UAB „Forum Cinemas“ ir UAB „Multikino Lietuva“ bei UAB „Forum Cinemas“ bei UAB „Cinamon Operations“, visos trys įmonės bus nubaustos, kaip Konkurencijos įstatymą pažeidžiančio susitarimo dalyvės.

Tokiu atveju UAB „Forum Cinemas“, UAB „Multikino Lietuva“ ir UAB „Cinamon Operations“ turės sumokėti pinigines baudas – tam tikrą procentinę dalį savo metinių pajamų.

Pranešimus Konkurencijos tarybai padavusios įmonės UAB „Multikino Lietuva“ ir UAB „Cinamon Operations“ prašo, kad būtų atleistos nuo baudos. Tačiau ar taip nutiks, bus aišku tik Konkurencijos tarybai paskelbus savo išvadas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Video

08:08
20:36
01:37

Adventur 2022

Maistas

URBAN˙/

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką