Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kremlius nubaus dar vieną oligarchą – purena dirvą „Bašneft“ nacionalizacijai

„Bašneft“ naftos perdirbimo gamykla Ufoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / „Bašneft“ naftos perdirbimo gamykla Ufoje
Šaltinis: 15min
0
A A

Rusijos generalinė prokuratūra reikalauja naftos kompanijos „Bašneft“ nacionalizacijos, kadangi mano, kad 2009 m. įvykusioje bendrovės privatizacijoje būta pažeidimų. Ekspertai teigia, kad žinant privatizacijos specifiką Rusijoje, įtarimai dėl pažeidimų gali būti pateikti beveik kiekvienai įmonei, rašo naujienų svetainė gazeta.ru.

Generalinė prokuratūra jau anksčiau pateikė prašymą Maskvos apygardos teismui, kuriame išdėstė reikalavimą areštuoti korporacijai „Sistema“ ir bendrovei „Sistema – Invest“ priklausančias „Bašneft“ akcijas. Šis prašymas penktadienį buvo patenkintas

Šaltiniai gazeta.ru žurnalistus perspėjo, kad „Bašneft“ gali greitai pereiti į valstybės rankas, o vėliau būti nupirkta kurio nors stambaus Rusijos naftos rinkos žaidėjo.

Generalinės prokuratūros atstovė Marina Grindeva teigė, jog buvo pažeisti įstatymai, vykdant bendrovės privatizaciją, dėl to yra būtinas bendrovės akcijų areštas.

Šaltiniai gazeta.ru žurnalistus perspėjo, kad „Bašneft“ gali greitai pereiti į valstybės rankas, o vėliau būti nupirkta kurio nors stambaus Rusijos naftos rinkos žaidėjo. „Bašneft“ įeina į didžiausių Rusijos naftos bendrovių penketuką.

Anksčiau buvo skelbiama, kad „Bašneft“ itin domina Rusijos valstybinį naftos gigantą „Rosneft“, kuriam vadovauja prezidento Vladimiro Putino senas draugas Igoris Sečinas.

Pirmojo 2014 m. pusmečio duomenimis, bendrovės pajamos išaugo iki 309,844 mlrd. rublių (apie 6,2 mlrd. eurų) ir buvo 18,9 proc. didesnės negu tuo pačiu laikotarpiu 2013 m. Be to, 2014 m. „Bašneft“ grynasis pelnas išaugo 18,5 proc. ir sudarė 29,8124 mlrd. rublių (apie 585 mln. eurų). Naftos gavyba išaugo 9,3 proc. ir sudarė 8,489 mln. tonų.

Pačios „Sistema“ atstovai susidariusios situacijos nekomentuoja.

Rusijos advokatų tarybos vadovo Igorio Trunovo teigimu, neteisėtos „Bašneft“ privatizacijos bylos ateitis priklausys nuo to, kokie pažeidimai bus išaiškinti.

„Tačiau jeigu remtumėmės praktika, beveik visos privatizacijos Rusijoje buvo „pilkos“. Įstatyminė bazė turi spragų, ji aiškiai nereglamentuota. Taigi, norint galima įrodyti bet kurios įmonės privatizacijos nelegalumą“, – mano I.Trunovas.

„Sistema“ įsigijo beveik 80 proc „Bašneft“ akcijų, kurių vertė siekė apie 2 mlrd. dolerių, 2009 m. Verta pažymėti tai, jog šias lėšas „Sistema“ koncernui paskolino valstybinis bankas „VTB“.

„Tai rodo, kad dėl šio sandėrio buvo sutarta aukščiausiame lygyje. Todėl, tikėtina, kad artimiausiu metu mes galime tapti turto perskirstymo liudininkais“, – tikino finansų bendrovės Rye, Man & Gor Securities analitikas Sergejus Pigarevas.

„Bašneft“ privatizavimo tyrimas pradėtas skambiai – po kratos buvo sulaikytas kompanijos savininkas vienas turtingiausių Rusijos žmonių Vladimiras Jevtušenkovas.

Jo areštas sukėlė nerimą kitiems stambiems Rusijos verslininkams. Rusijos pramonininkų ir verslininkų sąjunga Rusijos prezidentui V.Putinui išsiuntė laišką, kuriame išreiškė paramą „Sistema“ vadovui. Sąjungos vadovas Aleksandras Šokinas palygino „Bašneft“ privatizavimo tyrimą su „Jukos“ byla.

Ekspertai teigia, kad „Bašneft“ istorija dar kartą iliustruoja, kad Rusijoje investuoti į privačias kompanijas yra itin rizkinga.

Banko „Sberbank“ vadovas ir buvęs Rusijos finansų ministras Germanas Grefas bei bendrovės „Rosnano“ vadovas Anatoijus Čiubaisas paskelbė, kad V.Jevtušenkovo areštas neigiamai paveiks investicinį klimatą šalyje. G.Grefas net pareiškė, kad V.Jevtušenkovo areštas jam prilygsta asmeninei tragedijai.

Ekspertai teigia, kad „Bašneft“ istorija dar kartą iliustruoja, kad Rusijoje investuoti į privačias kompanijas yra itin rizikinga

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką