Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2022 sausio 14d. 08:01

Lietuvai svarstant sankcijas, trąšos brango: kiek dėl to galėjo uždirbti A.Lukašenkos režimas

„Belaruskalij“ vagonų sąstatas su trąšų kroviniu Stasylų (Šalčininkų r.) geležinkelio stotyje  Tik prenumeratoriams
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / „Belaruskalij“ vagonų sąstatas su trąšų kroviniu Stasylų (Šalčininkų r.) geležinkelio stotyje
JAV sankcijos nesustabdė „Belaruskalij“ trąšų tranzito per Lietuvą, o netikrumas dėl ateities prisidėjo prie to, kad per metus kalio trąšos pasaulinėse rinkose pabrango apie du kartus. Trumpuoju laikotarpiu tai leido išauginti pajamas Aliaksandro Lukašenkos režimui. Visgi ateitis Minskui gali būti niūresnė – tiek dėl Lietuvos, tiek dėl Norvegijos importuotojų apsisprendimo.

„Lietuvos geležinkelių“ ir kalio trąšų gamintojų Baltarusijos „Belaruskalij“ sutartis neatitinka Lietuvos nacionalinio saugumo interesų, todėl nebegalioja nuo vasario 1 dienos, trečiadienį nusprendė Vyriausybė.

Tiesa, susisiekimo ministras Marius Skuodis trečiadienį sakė, kad sutarties su „Belaruskalij“ nutraukimas yra tik viena iš daugelio detalių visoje trąšų gabenimo schemoje, o garantijos, kad nutraukus sutartį trąšos nebus gabenamos per Lietuvą kitų įmonių – nėra.

Kalio trąšos brango du kartus

Tuo tarpu kiekviena diena, kol kalio trąšos juda iš Baltarusijos per Lietuvą į pasaulį, A.Lukašenkos režimui reiškia vis didėjantį uždarbį.

Per pastaruosius metus skirtingų rūšių trąšų kainos pasaulinėse rinkose kilo nuo vieno iki trijų kartų. Pavyzdžiui, kaip praėjusių metų gruodžio 22 d. skelbė duomenų portalas DTN, besispecializuojantis žemės ūkio ir energetikos prekių rinkose, 2021 m. pradžioje tona kalio trąšų pasaulio rinkose kainavo 379 dolerius (334 eurus).

Šiuo metu ji siekia beveik dvigubai daugiau – apie 600–700 dolerių (525–613 eurų).

„Didėjančios trąšų kainos susijusios su didele Kinijos ir Brazilijos paklausa, didesniu suvartojimu ir mažomis atsargomis Indijoje bei Kinijoje. Egzistuoja ir tiekimo rizika, susijusi su galimu naujų sankcijų poveikiu „Belaruskalij“, – kodėl kilo kainos komentuoja JAV finansinių paslaugų įmonė „Fitch Group“. Tad kiek iš tokio augimo, jeigu trąšos judėtų be trukdžių, galėtų išlošti Baltarusijos įmonė?

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Komentarai: 10

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Video

08:08
20:36
01:37

Adventur 2022

Maistas

URBAN˙/

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką