TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuviai puolė rezervuoti vietų Naujųjų metų vakarui – kiek tai kainuos šįmet?

Naujųjų metų vakarėlis
Fotolia nuotr. / Naujųjų metų vakarėlis
Šaltinis: 15min
0
A A

Nors iki žiemos švenčių dar liko kiek mažiau nei du mėnesiai, restoranų, kaimo turizmo sodybų ir renginių organizavimo agentūrų darbuotojai jau džiaugiasi plūstančiais klientais. Darželiai ir įmonės skuba rezervuoti Kalėdų Senelius, restoranuose mažėja tuščių staliukų, o geriausių sodybų šeimininkai iš viso nesuka galvos dėl klientų – jos užsakomos vos pasibaigus Naujųjų sutikimui metams į priekį.

Restoranų verslo atstovai Naujaisiais metais džiaugtis neskuba. Jų teigimu, mitas, kad šią naktį galima daug uždirbti. Dažnai atlikėjams, darbuotojams ir kitiems dalykams išleidžiama tiek, kad net ir užpildžius visus staliukus tenka džiaugtis nepatyrus nuostolio.

Rezervuoja jau nuo rugsėjo

Kalėdų Senių sezonas prasideda nuo pirmojo sniego. Tada visi puola aktyviai skambinti, teirautis, užsakinėti, tačiau pirmieji užsakovai į agentūrą kreipėsi jau rugsėjo pabaigoje, – sakė E.Juknevičius.

Nacionalinės Kalėdų Senelių agentūros vadovas Eimantas Juknevičius 15min.lt paaiškino, kad tikrasis Kalėdų Senelių sezonas prasideda nuo pirmojo sniego: „Tada visi puola aktyviai skambinti, teirautis, užsakinėti, tačiau pirmieji užsakovai į agentūrą kreipėsi jau rugsėjo pabaigoje. Pirmiausia Kalėdų Senelius susiranda darželiai.“

Pasak pašnekovo, Lietuvoje prieš šventes Kalėdų Senelio paslaugas siūlo nemažai įmonių ir pavienių žmonių. Programos pasirinkimas taip pat platus. Užsakovai gali rinktis papildomus – Snieguolę ir zuikį. Taip pat siūlomos skirtingos pramogos vaikams ir suaugusiems.

Fotolia nuotr./Kalėdų senelis
Fotolia nuotr./Kalėdų Senelis

„Vaikų šventėse Kalėdų Seneliai kartu pašoka, padainuoja, nusifotografuoja ir išdalina dovanas. Suaugusiųjų šventėse programa būna visai kitokia. Kalėdų Senelis būna savotišku įmonės šventės vedėju. Jis organizuoja žaidimus.

Žinoma, ir čia dovanojamos dovanos. Taip pat galima užsisakyti Kalėdų Senelį pasveikinimams, kad jis tiesiog atneštų dovanas į tam tikras įmones. Ten programa būna minimali ir trunka apie 10 minučių“, – pasakojo E.Juknevičius.

Reikia pašaukimo

Nuo gruodžio vidurio yra pats pikas. Visi darželiai, kaip ir visos įmonės, švenčia tuo metu. Vienas Kalėdų Senelis gali aplankyti iki 5 vietų per dieną, todėl visur spėti sunku.

Agentūros vadovas pastebėjo, kad didžiosios bėdos kyla tik todėl, kad visi šventimai vyksta vieną ar pusantros savaitės. Nuo gruodžio vidurio yra pats pikas. Visi darželiai, kaip ir visos įmonės, švenčia tuo metu. Vienas Kalėdų Senelis gali aplankyti iki 5 vietų per dieną, todėl visur spėti sunku.

Tėvai savo vaikams Kalėdų Senelių iš anksto užsakinėti nėra linkę. „Tokie užsakymai sudaro apie 25 proc. Dažniausiai skambinama likus savaitei iki šventės ar net mažiau. Kai kurie skambina net iš vakaro“, – minėjo pašnekovas.

Paklaustas, kokie žmonės atrenkami Kalėdų Senelių darbui, jis teigė, kad bet ko šioms pareigoms pasamdyti neišeina: „Mes tiek metų dirbame su patyrusiais aktoriais. Taip pat yra žmonių, kurie tiesiog turi pašaukimą būti Kalėdų Seneliais, bet dažniausiai dirba profesionalai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kalėdų senelių bėgimas Vokietijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kalėdų senelių bėgimas Vokietijoje

Jie puikiai jaučia situaciją ir moka improvizuoti. Kalėdos suteikia stebuklingą nuotaiką, visi laukia Kalėdų Senelių. Jei einame į įmonės balius, tai žinome, kad geriau neateiti pačioje pradžioje. Tada problemų bendraujant nekyla.“

Sumokėję mažiau rizikuoja nesulaukti

Kalėdų Senelių programos kaina svyruoja nuo 100 iki 500 litų.

Paklaustas, ar ne pigiau būtų Kalėdų Senelio ieškoti skelbimų portaluose, E.Juknevičius siūlė kiekvienam spręsti pačiam.

„Daug ką lemia kaina. Yra klientų, kurie visada ieško pigiausio varianto. Kiti vadovaujasi rekomendacijomis ir nori turėti tam tikrų garantijų. Nesmagu, jei Kalėdų Senelis sugadins šventę arba į ją visai neateis. Agentūrų kainos yra šiek tiek didesnės nei skelbimų portaluose“, – nurodė jis.

Paklaustas, kiek šiais metais kainuos išsikviesti Kalėdų Senelį, agentūros vadovas atsakė, kad tai priklausys nuo daug aplinkybių: „Nuo programos, šventės dalyvių skaičiaus, miesto, laiko. Kaina svyruoja nuo 100 iki 500 litų.“

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Į Vilnių atvyko senis Kalėda
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Į Vilnių atvyko senis Kalėda

Pasak pašnekovo, sunkiausia dirbti su labai mažais vaikais. Jų grupės turi būti mažesnės. Didesnių vaikų gali būti iki 30. Suaugusiųjų kolektyve dirbti paprasčiau. E.Juknevičiaus džiaugėsi, kad pastaruosius kelerius metus užsakymų skaičius didėjo.

Dirbs tik trečdalis restoranų

Vietų nelieka, nes Naujametinę naktį apie 70 proc. tipinių restoranų užsidaro, – teigė G.Balnis.

Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos viceprezidentas ir bendrovės „Amber Food“ valdybos pirmininkas Gediminas Balnis 15min.lt nurodė, kad vietų Naujųjų šventimui rezervacija jau vyksta aktyviai. Vietomis skubama pasirūpinti iš anksto, nes kiekvienais metais Naujųjų naktį tuščią stalą rasti būna labai sunku.

„Vietų nelieka, nes Naujametę naktį apie 70 proc. tipinių restoranų užsidaro. Restoranai prekybos centruose nedirba. Yra restoranų, kuriuose nebus specialios programos, todėl ten taip anksti vietų rezervuotis nereikia. Taip pat yra specifinių vietų – pavyzdžiui, Vilniaus senamiestis.

Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Gediminas Balnis
Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Gediminas Balnis

Jame esančiuose restoranuose svečius aptarnauti galime tik iki pirmos valandos nakties, nes taip numatyta saugant šalia gyvenančius žmones. Tokių vietų yra nemažai – mūsų restoranai Vokiečių gatvėje, Gedimino prospekte ir kitur. Ten visaverčio Naujųjų metų šventimo nepadarysi“, – teigė G.Balnis.

Didelio pelno nesitiki

Restoranams labai sunku padengti savo išlaidas. Atlikėjams reikia mokėti šešis ar aštuonis kartus daugiau nei įprastą savaitgalį, – kalbėjo restoranų tinklų vadovas.

Pašnekovas pabrėžė, kad dideliu iššūkiu tampa Naujametės programos rengimas: „Tai tikrai sudėtinga. Kartais klientui gali programa atrodyti brangi, tačiau atvirai kalbant, restoranams labai sunku padengti savo išlaidas. Atlikėjams reikia mokėti šešis ar aštuonis kartus daugiau nei įprastą savaitgalį.

Kai viską sudedi, tai rezultatas restoranams nėra labai džiugus. Skaičiuodamas imi suprasti, kad tas programas ne dėl pelno darom, o norėdami išlaikyti klientą.“

Restoranų tinklus „Charlie pizza“, „La Crepe“ ir „Carskoje selo“ valdančios bendrovės vadovas nurodė, kai aktyvi vietų rezervacija vyksta jau 2-3 savaites. Pasak jo, šventimo kaina priklauso nuo kiekvieno žmogaus individualiai.

BFL/Butauto Barausko nuotr./Emocijos: kaip žmonės Vilniuje sutiko 2014-uosius
BFL/Butauto Barausko nuotr./Emocijos: kaip žmonės Vilniuje sutiko 2014-uosius

„Suma prasideda nuo 150 litų ir toliau didėja vertinant, kuriame restorane žmogus švenčia ir kokie jo poreikiai. Į pasiūlymą įeina tam tikras maistas ir gėrimai, tačiau suprantama, kad vienas šampano butelis gali kainuoti kur kas daugiau“, – sakė G.Balnis.

Likus savaitei vietos nelieka

90 proc. restoranų būna užpildyta likus dviems savaitėms iki Naujųjų metų.

Pašnekovas rekomendavo iš anksto pasirūpinti Naujųjų šventimo planais, nes vėliau susirasti vietą be išankstinės rezervacijos kavinėse ir restoranuose bus sunku: „Pastebime, kad likus savaitei iki Naujųjų metų užsakymų skaičius mažėja. Tiesiog daugelis žmonių jau būna susiplanavę, kur švęs. 90 proc. restoranų būna užpildyta likus dviems savaitėms iki Naujųjų metų.“

Paklaustas, ar lengva susitarti su darbuotojais, kurie Naujųjų metų naktį turi praleisti virtuvėje arba nešiodami maistą ir gėrimus, G.Balnis teigė, kad tai yra problema, tačiau viską lemia žmonių nusiteikimas.

„Mes dirbame tokioje sferoje. Restoranų tinklo darbuotojai ir administracija Naujuosius metus švenčiame po sausio 1 d. Iki tol tiesiog nėra laiko. Daugiausia darbo turime, kai kiti ilsisi, o štai lapkričio mėnuo mums yra pakankamai ramus“, – sakė pašnekovas.

Sodybas užsakinėja iš anksto

Yra sodybų, kurių savininkai iš viso neleidžia labai anksti rezervuotis vietų ir laukia užsakovų piko. Tuo metu sodybą išnuomoti galima pelningiau.

Lietuvos kaimo turizmo asociacijos prezidentas Linas Žabaliūnas 15min.lt taip pat papasakojo apie prasidėjusią šventinių rezervacijų pradžią: „Kiek teko girdėti iš mūsų tarybos narių, tai aktyvumas tikrai jaučiamas. Mačiau jau ir specialių pasiūlymų žiemos šventėms.“

Pasak jo, yra sodybų, kurių savininkai iš viso neleidžia labai anksti rezervuotis vietų ir laukia užsakovų piko. Tuo metu sodybą išnuomoti galima pelningiau.

L.Žabaliūnas džiaugėsi, kad finansinis sunkmetis jau baigėsi ir išankstiniai sodybų užsakymai tampa vis populiaresni. „Sunkmečiu užsakymai buvo beveik dingę. Visi laukdavo iki paskutinės minutės. Gruodžio viduryje dar buvo galima rasti sodybų.

Artiomo Ištuganovo nuotr./Linas Žabaliūnas
Artiomo Ištuganovo nuotr./Linas Žabaliūnas

Iki krizės tendencija buvo kita. Žmonės vietas užsisakinėdavo iš anksto, nes sodybų, kuriose galima švęsti Naujuosius metus, nebuvo tiek daug. Reikia suprasti, kad ne visi nori dirbti per Naujuosius metus“, – kalbėjo asociacijos vadovas.

Ieško ramybės

Kur atšvęsti šurmulingai rasti nesunku, bet dalis žmonių nori kitokio Naujųjų sutikimo, pabuvimo su šeima, jėgų pasisėmimo prieš prasidedančius darbus, – sakė L.Žabaliūnas.

Pasak pašnekovo, pamėgtas vietas žmonės užsisakinėja vos pasibaigus Naujųjų sutikimui metams į priekį.

Paklaustas, kokių kainų galima tikėtis šiemet, L.Žabaliūnas teigė, kad jos gali labai skirtis: „Naujųjų metų šventimo kaina visada buvo išskirtinė. Dauguma sodybų savo kainas skirsto į sezono, nesezono ir Naujųjų metų. Žinoma, ji didesnė, tačiau čia vėl labai daug dalykų priklauso nuo sodybos. Ar siūloma tik vieta pokyliui, ar siūlomas ir maistas.

Kiekvienas žmogus gali pasirinkti. Tikrai yra tokių, kurie ramiai nori pabėgti nuo šurmulio. Jie gali gauti sodybą, kur nei vieno žmogaus aplinkui nebus. Kitose sodybose surengiama visa naujametinė programa. Žinoma, kad kainos skirsis.“

Fotolia nuotr./Šerkšnas ant lango
Fotolia nuotr./Šerkšnas ant lango

Pasak jo, daliai žmonų pabodo miestų šurmulys, todėl Naujųjų metų sutikimas gamtos apsuptyje tampa puikia alternatyva.

„Žmonės kaimo turizmo sodybas atranda. Ir iš savo patirties tai matau. Vis daugiau pažįstamų man skambina ir prašo rekomenduoti kaimo turizmo sodybą. Kur atšvęsti Naujuosius šurmulingai rasti nesunku, o štai tokių vietų reikia paieškoti. Dalis žmonių nori kitokio Naujųjų sutikimo, pabuvimo su šeima, jėgų pasisėmimo prieš prasidedančius darbus“, – sakė asociacijos vadovas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką