Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Lietuvos energijos“ vadovas pripažįsta: būtina griežčiau kontroliuoti pirkimus

Dalius Misiūnas
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Dalius Misiūnas
Šaltinis: BNS
1
A A

Energetikos įmonių holdingo „Lietuvos energija“ vadovas pripažįsta, kad grupėje būtina griežtesnė prekių ir paslaugų pirkimų kontrolė. Dalius Misiūnas kol kas negali pasakyti, ar grupei padaryta finansinė žala, jos darbuotojams nustačius galbūt korupcinę antrinės įmonės Energetikos paslaugų ir rangos organizacija („Enepro“) vadovo veiklą. Grupė pati kreipėsi į teisėsaugą, prašydama atlikti tyrimą, o buvęs vadovas atleistas.

„Mes pripažįstame, kad nustatyti pažeidimai parodo, kad reikalinga didesnė kontrolė, ir tai darome ne tik įmonėje „Enepro“, bet ir kitose grupės įmonėse, kurios veikia komerciniais pagrindais (jos nėra perkančiosios organizacijos – BNS). Mes jau paskyrėme vieną žmogų iš „Lietuvos energijos“, kuris tikrins ir kontroliuos „Enepro“ pirkimus“ , – BNS sakė D.Misiūnas.

Anot jo, galima korupcija „Enepro“ pirkimuose išaiškėjo, pertvarkant įmones „Elektros tinklų paslaugos“ ir „Kauno energetikos remontas“, kurios nuo šių metų sujungtos į vieną bendrovę ir tapo „Enepro“.

„Tik baigę vidinį tyrimą, mes įvertinsime, ar buvo padaryta finansinė žala. Pirminiu vertinimu, tos medžiagos buvo įsigyjamos už rinkos kainą. Tačiau yra kiti dalykai – tai buvo atskirų įmonių protegavimas, ką mes išsiaiškinome ir nukirtome tą šaką“ – sakė D.Misiūnas.

Jis teigė negalintis atskleisti daugiau informacijos apie sandorius, nes visa medžiaga perduota STT.

Buvęs „Enepro“ laikinasis vadovas Algaudas Martinka įtariamas nutekindavęs informaciją bendrovei „Eco sprendimai“ apie konkurentų pateiktas kainas kabelių ir kitos įrangos pirkimo konkursuose.

Buvęs „Enepro“ laikinasis vadovas Algaudas Martinka įtariamas nutekindavęs informaciją bendrovei „Eco sprendimai“ apie konkurentų pateiktas kainas kabelių ir kitos įrangos pirkimo konkursuose. Pastaroji tokiu būdu galėdavo pateikti pigiausią pasiūlymą ir laimėti konkursus, taip iš jų eliminuojant kitus tiekėjus.

Anot D.Misiūno, „Eco sprendimai“ yra laimėjusi tik dalį „Enepro“ konkursų, todėl kurį laiką tai nebuvo pastebėta – yla iš maišo išlindo tik pradėjus jungti įmones ir atlikus jų auditą. Pati „Enepro“ dalyvauja kitų „Lietuvos energijos“ įmonių konkursuose, todėl jos perkamų prekių kaina vėliau lemia pasiūlymų kainą šiuose konkursuose.

„Lietuvos energija“ praėjusią savaitę pranešė nušalinusi A.Martinką nuo pareigų ir apie galimus nusižengimus informavusi STT. BNS žiniomis, A.Martinką „Elektros tinklų paslaugų“ viešųjų pirkimų departamento vadovu 2011 metais paskyrė tuometinis energetikos ministras Arvydas Sekmokas.

STT atstovė spaudai Renata Saulytė BNS sakė, kad tarnyba kol kas nepriėmė sprendimo, ar pradėti tyrimą.

„Šiuo metu STT vertina pateiktą informaciją (...) Kai yra aiškūs nusikalstamos veiklos požymiai, nagrinėjimas užtrunka apie 10 dienų, bet kai kyla abejonių ir nėra visiškai aišku, kad yra padaryta nusikalstama veikla – iki mėnesio. Orientuojamės, kad nėra taip jau paprasta, todėl tikėtina, kad sprendimas (ar pradėti tyrimą – BNS) gali užtrukti apie mėnesį“, – BNS sakė R.Saulytė.

„Eco sprendimų“ vadovas ir vienintelis akcininkas Rimvydas Vaidelys portalui 15min.lt patvirtino, kad stambiausi įmonės pirkėjai – valstybinės energetikos kompanijos, tačiau teigė nežinantis, kad jo vadovaujama bendrovė pateko į STT akiratį.

„Lietuvos energijos“ nuotr./„Lietuvos energija“
„Lietuvos energijos“ nuotr./„Lietuvos energija“

„Nesikreipė su pretenzijomis ir „Lietuvos energija“. Taip, mes dalyvaujame jų viešuosiuose pirkimuose, tačiau niekas nesiskundė. Mūsų niekas neinformavo apie susiklosčiusią situaciją“, – portalui tvirtino R.Vaidelys.

„Enepro“ pradėjo veikti šių metų sausį, sujungus dvi „Lietuvos energijos“ valdomas įmones „Elektros tinklų paslaugos“ ir „Kauno energetikos remontas“.

„Enepro“ nėra perkančioji organizacija, todėl informacija apie jos skelbiamus pirkimus, kuriuose dalyvavo ir „Eco sprendimai“, viešai neskelbiama. Tačiau pastaroji dalyvavo kitų „Lietuvos energijos“ grupės įmonių, įskaitant ir tuometinę įmonę „Elektros tinklo paslaugas“, pirkimuose – juose, portalo kontraktai.eu duomenimis, ji konkuravo su bendrovėmis „Elektrokomplektas“, „Gerhard Petri Vilnius“ ir „Regalis“.

Pagal pasirašytų sutarčių vertę būtent „Lietuvos energijos“ įmonės yra didžiausios „Eco sprendimų“ užsakovės: su „Lesto“ (dabar – Energijos skirstymo operatorius, ESO), pasirašyta 668 tūkst. Eur vertės sutarčių, su ESO – 527,6 tūkst. Eur, su „Elektros tinklo paslaugomis“ (dabar – „Enepro – BNS) – 410,2 tūkst. Eur.

„Eco sprendimai“ paskutinę sutartį su ESO pasirašė rugpjūčio 24 dieną – jos vertė yra 109,7 tūkst. eurų, bendrovė įsipareigojo tiekti vidutinės ir mažos talpos akumuliatorius. Šiame konkurse taip pat dalyvavo įmonės „Varicom“ (pasiūlymo kaina – 111,6 tūkst. Eur) ir „Automatikos sistemos“ (109 tūkst. Eur).

Paskutinė „Eco sprendimų“ viešojo pirkimo sutartis su „Elektros tinklo paslaugomis“ pasirašyta 2013-ųjų liepą – bendrovė turėjo patiekti kabelių apsaugos vamzdžių už 147,66 tūkst. Eur. „Eco sprendimų“ kaina buvo tik maždaug 190 Eur mažesnė nei artimiausio konkurento – „Elektrokomplektas“ vamzdžius siūlė tiekti už 147,85 tūkst. Eur.

Pajamos iš viešųjų pirkimų sudaro tik sąlyginai nedidelę dalį „Eco sprendimų“ pajamų. Kontraktai.eu duomenimis, jos pasirašytų viešųjų pirkimų sutarčių vertė pernai buvo 805,3 tūkst. Eur (2014 metais – 35 tūkst. Eur), o įmonės pardavimo pajamos siekė 8,5 mln. Eur ir buvo 36,2 proc. didesnės nei 2014-aisiais.

Portale rekvizitai.lt nurodoma, kad „Eco sprendimai“ pernai dalyvavo 22 viešuosiuose pirkimuose, iš kurių laimėjo 11.

Portale rekvizitai.lt nurodoma, kad „Eco sprendimai“ pernai dalyvavo 22 viešuosiuose pirkimuose, iš kurių laimėjo 11. Šiemet bendrovė jau dalyvavo 39 viešuosiuose pirkimuose, iš kurių laimėjo 18, o pasirašytų sutarčių vertė siekia 736,3 tūkst. Eur.

„Eco sprendimai“ pernai uždirbo 423,2 tūkst. Eur grynojo pelno – 54,5 proc. daugiau nei 2014 metais. Registrų centro duomenimis, jos vienintelis akcininkas yra įmonės vadovas Rimvydas Vaidelys. Savo „LinkedIn“ profilyje jis nurodo, kad bendrovei jis vadovauja nuo 2010 metų. Iki tol jis yra dirbęs elektrotechnikos prekių pardavimo įmonėje „Elektrotechnika LT“ bei bendrovėje „Senukų mažmena“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
informacija
LIETUVOS ENERGIJOS GAMYBA, AB
Vadovas: Eglė Čiužaitė Darbuotojų sk.: 398 2015m . Pajamos: > 100 mln. Eur
LIETUVOS ENERGIJOS GAMYBA, AB
Vadovas: Eglė Čiužaitė Darbuotojų sk.: 398 2015m . Pajamos: > 100 mln. Eur
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką