Net 700 filmų žiūrėkite nemokamai. ŽMONĖS Cinema
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti

Lietuvos paštas primena: ką svarbu žinoti apie dovanų ne iš ES šalių deklaravimą

Šiuo metu Lietuvą vis dar pasiekia siuntos-dovanos iš užsienio šalių. Nemaža dalis jų – ne iš ES šalių, tokių kaip Jungtinė Karalystė, JAV, Norvegija, Rusija ir pan. Lietuvos paštas primena, kad nuo 2021 m. liepos 1 d. visoje ES įsigaliojo naujos taisyklės – visos siuntos ne iš ES šalių, net ir dovanos, turi būti deklaruojamos. Ką svarbu žinoti apie dovanų deklaravimą? Apie tai rašoma pranešime spaudai.
PVM lengvatos panaikinimas siuntoms ne iš ES šalių
PVM lengvatos panaikinimas siuntoms ne iš ES šalių / Lietuvos pašto nuotr.

„Kad šios Kalėdos bus kitokios – be dovanų – staigmenų buvo aišku iš karto įsigaliojus naujiems įstatymams, todėl su nauja tvarka gavėjus pažindinome kaip galėdami anksčiau. Norint deklaruoti siuntą-dovaną ne iš ES šalies būtina nurodyti ne tik kas yra siuntoje, bet ir kokia turinio vertė – nuo to priklauso importo mokesčių suma. Suprantame, kad naujoji tvarka gali kelti nepatogumų, taip pat reikalauja papildomų veiksmų iš gavėjų, tačiau tokios yra taisyklės visoje ES, Lietuvos paštas, kaip vežėjas, yra atsakingas už jų tinkamą įgyvendinimą. Importo mokesčius apskaičiuoja LR muitinė, o gautos lėšos keliauja į valstybės biudžetą“, – sako Lietuvos pašto Klientų patirčių valdymo departamento vadovė Deimantė Žebrauskaitė.

Pasak Lietuvos pašto atstovės, gavėjams kyla nemažai klausimų dėl dovanų deklaravimo. Dažniausiai jie susiję su tuo, kad nėra žinomas siuntos turinys – dovanas artimieji siunčia kaip staigmenas, taip pat neaiškus deklaravimo procesas. „Nuolat tobuliname deklaravimo procesą, kad jis būtų kuo paprastesnis, tačiau, deja, išimčių nėra – visos siuntos, net ir dovanos, ne iš ES šalių, privalo būti deklaruotos“, – sako D. Žebrauskaitė.

Taigi, kokia siuntos deklaravimo eiga ir ką svarbu apie ją žinoti?

Siuntai-dovanai atvykus į Lietuvą, Lietuvos paštas ją saugoja 14 dienų. Per šį terminą gavėjas turi pasirinkti norimą deklaravimo būdą – tai darys savarankiškai (per LR muitinę / kitus tarpininkus) ar per Lietuvos paštą. Pasirinkus deklaruoti per Lietuvos paštą, toliau reikia pateikti deklaravimui reikalingą informaciją, įskaitant ir apie siuntos turinį bei vertę, taip pat įrodymą, kad tai yra dovana.

Dovanos apmokestinamos, kai jų vertė yra didesnė nei 45 eurai. Kai dovanos vertė nuo 45 iki 150 eurų, ji apmokestinama tik importo PVM, kai vertė didesnė nei 150 eurų, papildomai ir importo muitu. Būtent dėl šios priežasties yra būtina nurodyti dovanos vertę – tik tuomet galima apskaičiuoti mokesčius.

Neretai gavėjai nežino, koks yra siuntos-dovanos turinys, todėl nežino ir jos vertės. Tokiais atvejais siūloma susisiekti su dovanos siuntėju ir pasiaiškinti. Deklaruojamos siuntos vertę galima pagrįsti pirkimo čekiais, sąskaita ar dovanojimo sutartimi. Siekiant, kad dovanų gavėjams deklaravimo procesas būtų kuo paprastesnis, smulkiose siuntose gaunamų dovanų vertei pagrįsti yra tinkamas ir siuntėjo gavėjui atsiųstas laiškas – patvirtinimas apie siunčiamą dovaną, nurodant jos aprašymą ir vertę muitinės tikslams. Kai susisiekti su siuntėju galimybės nėra, galima pateikti prašymą Lietuvos paštui, kad pateiktume informaciją kas yra siuntoje.

Įrodymas, kad siunta yra dovana, būtinas, nes kitaip jau nuo nulinės vertės būtų taikomi importo mokesčiai. Kaip įrodymas taip pat tinka anksčiau minėtas siuntėjo gavėjui atsiųstas laiškas apie siunčiamą dovaną, galima pateikti ir laisvos formos paaiškinimą.

Pateikus šią informaciją, pradedamas deklaravimo procesas – informacija perduodama LR muitinei. Jai patvirtinus deklaraciją ir apskaičiavus mokesčius, per Lietuvos pašto savitarną gavėjas turi apmokėti mokesčius ir tuomet siunta perduodama pristatymui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
IKEA tvarumo ir klimato ataskaitose – išradimai iš Lietuvos
Reklama
Gyvenimiško patarimo – ne į ekspertus, o į būrėjus: sėkmės kavos tirščiuose ieško 12 proc. lietuvių
Reklama
Išskaidote investicijas? Ar žinote visas rizikas bei galimybes?
Reklama
Lietuvių sukurtas dokumentinis serialas – odė Baltijos šalių šefams
Užsisakykite 15min naujienlaiškius