Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugpjūčio 25d. 10:30

Jonava: 7 minučių miestas, kuriame taksi bet kur nuveš už 2 eurus

Jonavos Joninių Slėnis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Jonavos Joninių Slėnis

Jonava neretam asocijuojasi su „Achemos“ gamykla. Ji čia didžiausia darbdavė, tačiau miesto gyventojai nelinkę tapatintis su bendrove, kadangi Jonavoje esama ir daugiau svarbių objektų, kitų įmonių. Taip pat ir turistams įdomių objektų, nors miesto meras Mindaugas Sinkevičius teigia nemanąs, kad Jonava galėtų tapti turistine vietove. Todėl esą labiau stengiamasi, kad ji būtų patogi gyventi.

Pirmą kartą meru tapęs vos 26-erių, dabar M.Sinkevičius jauniausio mero postą užleido kitiems kolegoms. Vis dėlto birželį 35-metį atšventęs meras tebėra vienas iš jaunesnių savivaldybių vadovų. Tačiau paklaustas, koks galėtų būti receptas privilioti jaunus žmones į mažesnius miestus, M.Sinkevičius tikina tokio nežinąs, tik stengiasi pats tapti sektinu pavyzdžiu.

Jaunimas – daugiausia moksleiviai

„Aš elgiuosi kaip įprastas jaunas žmogus: sportuoju, bėgioju, išeinu, lankausi. Man labiausiai ir imponuoja, kad mane atpažįsta, pasisveikina jauni žmonės. Juk šiaip jauni žmonės, paaugliai nelabai linkę sveikinti, ypatingai požiūris į valdžią negatyvus yra. Bet kai išeini pabėgioti arba einu dviračių taku ir su tavim pasisveikina, tai jau kažkas tokio. Išbandai įvairias pramogas.

Jonava tikrai nėra užkampis, turime wake parką, dviračių takų, visokių pramogų. Kai tu pats tame dalyvauji, nesi tik kostiumuotas dėdė, bet ir užduodi toną, daug jaunų žmonių tavyje atpažįsta kažką savo. Galų gale jie mato, kaip atvažiuoju į degalinę su šortais, marškinėliais nusipirkti kavos. Kažkas paskui komentare parašo „man patinka, kad jis gali su treningais išlįsti“. Savęs nevaržymas svarbu“, – kalbėjo meras.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Sinkevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Sinkevičius

Jaunų žmonių Jonavoje yra, tačiau tai daugiausia moksleiviai. Mieste nėra aukštųjų mokyklų, kolegijų, tad baigę mokyklas vaikai išsivažinėja, aktyvumo daugiau tik savaitgaliais.

Vis dėlto Jonava jaunėja, o ne sensta, įsitikinęs meras, remdamasis ne savo valdomos savivaldybės, o viso Kauno regiono skaičiais.

„Kauno regionas išsiskiria tuo, kad amžiaus vidurkis yra mažiausias Lietuvoje. Skirtumai nėra labai dideli, bet tai jauniausias regionas“, – tokią informaciją pateikė M.Sinkevičius, vis dėlto pripažindamas, kad daugiausia čia lemia Kaunas, kuriame gausu akademinio jaunimo.

Kažkas paskui komentare parašo „man patinka, kad jis gali su treningais išlįsti“. Savęs nevaržymas svarbu, – sakė M.Sinkevičius.

Dirbti nori ne visi

Tai tampa privalumu kviečiant investuotojus, sako meras, nes tai rodiklis, kad įmanoma rasti darbuotojų. Ir kol kas darbo jėgos rajone esama. Meras tikisi, kad jau po metų ar kelių bus juntama Kauno LEZ plėtra – čia atsiras vietos darbuotojams ne tik iš Kauno ar Kauno rajono, bet ir iš Jonavos, kadangi atstumas nėra didelis, nevažiuoti jonaviškiams patogu.

„Nedarbo lygis Jonavoje yra didžiausias Kauno regione. Čia turime tokį kontrastą – dėl vidutinio darbo užmokesčio neblogai atrodome net ir visos Lietuvos kontekste, patenkame į Top 10 (apie 860 eurų), bet ir nedarbo lygis aukštas. Čia istoriškai esame paveldėję tokį dalyką, kad ne visi Užimtumo tarnybos klientai nori dirbti.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jonava
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jonava

Turime prielaidą, kad ankstyvais Nepriklausomybės metais, kai vyko pokyčiai valstybėje ir žmonių sąmonėje, ne visi sugebėjo prisitaikyti, rasti savo vietą tiek darbo prasme, tiek emocine. Augo alkoholio vartojimas dėl žmonių negebėjimo tvarkytis. Noriu pasakyti, kad dalis žmonių „šventė gyvenimą“ Kaune tiek, kad neteko savo turto. Tada reikėjo kažkur kraustytis ir judėjimo kryptis dažnai būdavo į Jonavą, jeigu „šventimas“ tebesitęsė – tada Rukla.

Todėl mes paveldėjome šiokį tokį srautą. Buvo ir dar tokia jaunos valstybės vyrukų odinėmis striukėmis verslo šaka – rasti tokius socialiai pažeidžiamus žmones, turinčius problemų su alkoholiu, juos pavaišinti, sugebėti perrašyti jų butus, atkelti čia. Buvo toks „verslo modelis“. Tad kai kur tą dar jaučiame, bent manome, kad taip yra dėl šių priežasčių“, – kalbėjo M.Sinkevičius.

Dalis žmonių „šventė gyvenimą“ Kaune tiek, kad neteko savo turto. Tada reikėjo kažkur kraustytis ir judėjimo kryptis dažnai būdavo į Jonavą, jeigu „šventimas“ tebesitęsė – tada Rukla.

Jonavos geografinė padėtis vis dėlto patogi investuotojams, kaip sako meras: „Visi – Kaunas, Kaišiadorys, Kėdainiai – sako, kad jie yra Lietuvos centre, o mes sakome dar moderniau – esame centro viduryje.“

7 minučių miestas

Jonava yra devintas pagal gyventojų skaičių Lietuvos miestas, tiesa, jo teritorija nėra didelė – tai tankiausiai apgyvendintas šalies miestas.

„Mes kartais save taip nedrąsiai galime populiarinti, pristatyti kaip 7 minučių miestą. Galima iš vienos vietos į kitą per 7 minutes pervažiuoti. Dar toks keistas niuansas tiems, kurie ne iš Jonavos arba mažai apie ją žiną, su taksi čia iš bet kur į bet kur miesto teritorijoje kainuoja fiksuotą dviejų eurų kainą. Kur beįsėsi Jonavoje, kur beprašysi nuvežti – į centrą, stotį, kainuos 2 eurus. Žinoma, kažkada buvo 2 litai“, – nusijuokia meras.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jonavos Joninių Slėnis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jonavos Joninių Slėnis

Anot M.Sinkevičiaus, vaikams užtenka vietos darželiuose, o darželiams užtenka ugdytinių – netenka sukti galvos, kaip tinkamai išnaudoti ikimokyklinių įstaigų patalpas. Mokyklų savivaldybėje šiek tiek mažėja, tačiau drastiškų uždarymų nenumatoma.

„Įrenginėjame vaikų žaidimų aikšteles, kitąmet planuojame pradėti statyti baseiną, kuriame galėtų būti erdvės ir senjorams, ir šeimoms su mažais vaikais. Mes taip apie save ir galvojame – norime sukurti patrauklią aplinką šeimai, nesakydami, kad būtinai abu tėvai turėtų dirbti Jonavoje.

Mes neįsižeisime, jeigu išvažiuos dirbti į Kauną, Kauno LEZ, bet tikrai norime sukurti laisvalaikio infrastruktūrą, takus, baseinus, neformalaus ugdymo galimybes. Yra slidinėjimo trasa, kurią mažai dar kas žino. Manau, kad objektyviai žiūrint mes kuriame patrauklią aplinką gyventojams“, – tikino meras.

Klausiamas, kaip bandoma pritraukti investuotojų į patį Jonavos rajoną, M.Sinkevičius tikina, kad tai padaryti pavyksta. Galbūt ne didžiąsias įmones, kurios čia norėtų steigti gamyklas, bet verslų atsiranda. Tarkim, vienam tinklui priklausanti picerija, greito maisto restoranas, degalinė ir pan.

Dėl didžiųjų Jonava negali konkuruoti su savivaldybėmis, turinčiomis laisvąsias ekonomines zonas su jų mokestinėmis lengvatomis. Kaunas turi savo LEZ, Kėdainiai taip pat. Vis dėlto senos tradicijos Jonavoje išlikusios, pramonės čia esama.

„Jonava nesiorientuoja į turizmą, istoriškai esame industrinis miestas – „Achema“, baldų pramonė ir t.t. Bandyti to nusikratyti ir sakyti, kad būsime turizmo miestas, nėra teisinga. Aš ir asmeniškai nesu suinteresuotas dėti didelius pinigus tam. Juk jeigu paklausčiau – ar tikite, kad po 10 metų Jonava bus kurortas, turbūt vis tiek atsakysite apie asociacijas su „Achema“, dūmais, pramone.

Sukurti naują ekonominę šaką lygioje vietoje nepavyks, čia ne Las Vegasas, dykumoje nestatysime naujo miesto. Bet mes bandome pritaikyti infrastruktūrą vietos žmonėms“, – kalbėjo meras, tikindamas, kad aplankyti Jonavą verta, nors ji ir ne kurortas.

Trūksta darbuotojų

Tai įrodo mieste nuo 2001 metų dirbantys aliuminio profilio sistemų gamintojai. Pastatą miesto pakrašty puošia dvi iškabos – bendrovių „ABC Nordic“ ir „Aluflam“. Prieš 18 metų Danijos bendrovė „Aluflam AS“ nusprendė plėstis Rytų Europoje ir pirmiausia pradėjo dirbti Kauno rajone, paskui persikėlė į Jonavą.

Dabar tai visos įmonių grupės gamybos centras, praktiškai viskas gaminama būtent Jonavoje. Tik Amerikos rinką aprūpina gamykla Kalifornijoje.

Šios bendrovės vadovų teigimu, dabar abiejose bendrovėse dirba beveik 80 darbuotojų. Lietuvoje darbuotojų nuolat ieškoma.

„Problema yra didžiulė, netrūksta tik pagalbinių darbuotojų. Bet jeigu reikia staklininko-operatoriaus, tai čia jau specifika. Šie klausimai yra gana opūs. Ypatingai projektų vadovų trūksta, girdime, kaip, tarkim, Vilniuje vyksta galvų medžioklė, vieni iš kitų perperka ir t.t. Jonavoje tuo nepasigirsi, todėl stengiamės dirbti su studentais, turime kolegą, kuris atvažiuoja iš Zapyškio, kitas – iš kitos Kauno pusės. Esame priversti atsivežti darbuotojus iš aplinkinių rajonų, atvažiuoja iš Kauno, Ukmergės, Kėdainių“, – teigė pardavimų vadovas Mindaugas Pocius.

Dabar bendrovės gamykla užima apie 4 tūkst. kv. m, tačiau jau artimiausiu metu kils dar vienas naujas pastatas – veikla plėsis. Čia, anot įmonės Ekstrūzijos poskyrio vadovo Jono Dikavičiaus, iš apvalių aliuminio vamzdžių bus daromi tam tikro skerspjūvio profiliai. Dabar įmonė sistemas atsiveža, tada jas papildo, pritaiko turimam projektui.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jonavoje gaminami aliuminio profilio langai
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jonavoje gaminami aliuminio profilio langai

Apie 80 proc. to, kas pagaminama gamykloje Jonavoje, eksportuojama į užsienį. Tiek į Europos šalis – daugiausia Skandinaviją, tiek į kitus žemynus. Kiekvienas gaminys pritaikomas specialiai užsakovams. Lietuvoje, anot M.Pociaus, stengiamasi dirbti su pagrindinėmis statybų įmonėmis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Pocius, „Aluflam“ pardavimų vadovas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Pocius, „Aluflam“ pardavimų vadovas

40 įdomių objektų

Nors meras tikina, kad turistų traukos centru Jonava netaps, Neimantas Jocius nusprendė įrodyti, kad mieste yra ką pamatyti ir keliautojams: kartu su draugu sukūrė programėlę „Keliauk po Jonavą“.

„Tai yra žemėlapis, kuriame sudėtos lankytinos vietos. Žmogus pasirenka, ką nori pamatyti. Nuvykęs į tą vietą įjungia telefono kamerą, nukreipia ją į objektą ir ekrane pasirodo animacija, informacija, senos lankytinos vietos nuotraukos“, – apie savo sukurtą programėlę pasakojo Neimantas.

Kaip dviem jaunuoliams, iš kurių vienas tik šiemet baigė pirmą universiteto kursą, o antrasis – gimnaziją, kilo tokia idėja?

„Viskas prasidėjo, kai norėjau pabandyti ką nors sukurti su tokia technologija, kurie nereikalauja jokių kodų. Pradėjęs tai daryti ir pamatęs, kad man reikės grafinio apipavidalinimo, o aš to nemoku, moku tik programuoti, susiradau draugą, kuris irgi tokią panašią programėlę kūrė. Susibendravome, sutapo interesai, vienas kitą papildėme. Programą pradėjome kurti balandžio vidury, dabar turime pirminę versiją“, – sakė N.Jocius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Neimantas Jocius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Neimantas Jocius

Iš viso programėlėje – 40 lankytinų objektų. „Galvojome, kad nebus, ką įdėti, nesitikėjome, kad Jonavoje gali būti tiek lankytinų vietų, atrodo, toks paprastas miestelis. Tiesa, gal ne viskas mieste, o aplink – daug piliakalnių, yra ir kultūrinių, ir gamtos objektų“, – teigė Neimantas. Pridėti tikimasi ir restoranus, viešbučius, taip suteikiant turistams informaciją apie galimybę pavalgyti ar pernakvoti.

Ateityje tokių programėlių turėtų atsirasti daugiau. Vaikinai jau galvoja apie „Keliauk po Rokiškį“, vėliau norėtų jungti kitus miestus, regioninius parkus.

Dar vienas dalykas, kurį apie Jonavą žino visi, – kad tai Jonų sostinė. Tai diktuoja miesto pavadinimas, yra Jonavoje ir Jonų slėnis, didelė atvira erdvė renginiams, šalia kurios yra tvenkinys su maudykla, žiemą veikia slidinėjimo trasa, netoliese stadionas ir arena.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jonavos Joninių Slėnis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jonavos Joninių Slėnis

Čia kasmet vyksta ir Joninės. „Joninės mūsų pagrindinė šventė, labai pykstame, kai kiti bando pasisavinti ir sakyti, kad pas juos yra gražiausios Joninės. Pvz., skelbiama, kad didžiausios, smagiausios Joninės Šventojoje, pajūryje. Mes pykstame – žinoma, Joninės švenčiamos visur, bet geriausios Joninės yra Jonavoje. Kartais sakau, kad reikėtų pasiskelbti, jog mes Jonavoje rengsime Jūros šventę – nesvarbu, kad jūros neturime, bet nusprendėm, kad geriausia Jūros šventė bus Jonavoje“, – šmaikštavo meras, savo sūnų taip pat pavadinęs Jonu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

00:13
01:24
22:42

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką