Dabar populiaru
Tiesiogiai
Publikuota 2022 07 05, 15:24 Atnaujinta 2022 07 05, 16:34

M.Majauskas: pasitikėjimas „Lifosos“ administratoriumi ima šlubuoti

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas sako, kad ima šlubuoti pasitikėjimas laikinuoju Kėdainių fosforo trąšų gamyklos „Lifosa“ administratoriumi. Jis valstybės paskirtas siekiant atkurti Europos Sąjungos sankcijų Rusijai suvaržytos didelės įmonės veiklą. Tuo tarpu administratoriaus atstovai kontraargumentuoja, kad parlamentaras blogai suprato šiam priskirtas funkcijas ir darbo trukmę.
Mykolas Majauskas
Mykolas Majauskas / Lukas Balandis / BNS nuotr.

„Deja, laikinasis administratorius nesugebėjo atkurti įmonės veiklos per tris mėnesius, todėl drįsčiau pasakyti, kad pasitikėjimas administratoriumi pradeda šlubuoti. Tačiau yra pažadas atnaujinti įmonės veiklą iki rugpjūčio 7 dienos“, – LRT radijui antradienį sakė įmonėje apsilankęs M.Majauskas.

Anot jo, sankcijos turi būti pritaikytos taip, jog su Kremliumi susiję asmenys negautų jokios naudos, tačiau, jo teigimu, nereikia eiti į kraštutinumus ir sužlugdyti pačios įmonės.

„Ši įmonė sėkmingai veikia daugelį metų, kuria pridėtinę vertę, darbo vietas, pritraukia investicijas Lietuvoje ir ji tikrai toliau gali taip veikti“, – sakė M.Majauskas.

Planuojama, jog atnaujinus veiklą įmonė veiks 70 proc. apimtimi ir iki metų pabaigos pasieks 100 proc. pajėgumus.

„Tai priklausys nuo laikinojo administratoriaus gebėjimo atlikti savo pareigas tinkamai. Tos pareigos susideda iš dviejų dalių: kad savininkai negautų jokios finansinės ir ekonominės naudos iš šios įmonės veiklos, ir antra – užtikrinti, jog įmonės produkcija būtų tiekiama naujiems pirkėjams, kurie jau yra, mūsų supratimu, surasti ir pasirašomos sutartys“, – LRT radijui teigė komiteto vadovas.

Pasak jo, įmonė turi mėnesį laiko pasiruošti, tačiau jai tai nemažas iššūkis, nes laikinajam administratoriui sunkiai sekasi susitarti su įmonės vadovybe: „Bet šiandien atrodė, kad to susitarimo yra daugiau“.

Birželio pabaigoje skelbta, kad „Lifosa“ rugpjūčio 7 dieną planuoja atnaujinti veiklą ir dirbti 70 proc. pajėgumų.

Anksčiau skelbta, kad iš tūkstančio darbuotojų į darbą sugrįžo 250, o 415 yra prastovose. M.Majauskas priekaištavo, kad darbuotojai į dabą galėjo grįžti jau anksčiau.

„Tokia situacija yra netoleruotina, mano supratimu, jie jau galėjo grįžti į darbą, jei laikinasis administratorius ir įmonė būtų sugebėjusi pasiekti užsibrėžtų tikslų“, – teigė parlamentaras.

Iki sankcijų taikymo bendrovėje dirbo 1030 darbuotojų, šiuo metu jų yra 985, rodo „Sodros“ duomenys.

Pasak M.Majausko, „Lifosa“ veikia kaip savarankiškas fabrikas, kurio produkciją realizuodavo kita Rusijos oligarcho Andrejaus Melničenkos įmonė, o joms ir akcininkui pritaikius Vakarų sankcijas įmonės turi veikti kaip savarankiškos ir nepriklausomos viena nuo kitos.

„Todėl „Lifosai“ buvo svarbi užduotis atrasti naujas rinkas, naujus pirkėjus ir užsitikrinti visą pardavimo sistemą. Antras svarbus etapas – atrasti alternatyvias žaliavų tiekimo rinkas, ne iš Rusijos. Mus patikino, kad įmonė gali pilnai funkcionuoti gaudama žaliavas ne iš Rusijos, o iš kitų pasaulio šalių“, – sakė M.Majauskas.

„Įmonė daug metų sėkmingai veikė kaip savarankiška įmonė, nebūdama Melničenkos įmonių grupės dalimi ir esu tikras, jog ji ir toliau galėtų veikti kaip savarankiška įmonė, tiesiog reikia perorientuoti jos veiklą“, – kalbėjo jis.

Administratoriaus atstovas: parlamentaro teiginiai netikslūs

Vis dėlto AB „Lifosa“ laikinojo administratoriaus įgaliotas atstovas Egidijus Kaselis dalį parlamentaro kaltinimų neigia.

Jo teigimu, laikinasis administratorius, priešingai nei komentavo M.Majauskas, neturėjo trijų mėnesių atkurti įmonės veiklą.

Bendrovės nuotr./„Lifosos“ gamykla
Bendrovės nuotr./„Lifosos“ gamykla

„Lietuvos respublikos Finansų ministro įsakymas dėl laikinojo administratoriaus paskyrimo buvo priimtas tik 2022 m. gegužės 23 dieną, o sutartis su administratoriumi jo pagrindu pasirašyta tik 2022 m. birželio 2 dieną. Taigi, administratorius veikia kiek daugiau nei mėnesį, o ne tris“, – atsiųstame komentare teigė E.Kaselis.

Jis taip pat pabrėžė, kad laikinajam administratoriui nebuvo ir nėra suteikti įgaliojimai nei „atkurti įmonės veiklą“, nei „užtikrinti, jog įmonės produkcija būtų tiekiama naujiems pirkėjams“.

„Administratoriui buvo suteikta tik teisė pritarti arba nepritarti įmonės administracijos (vadovų komandos) siūlomiems veiksmams, įvertinant jų atitikimą tarptautinėms sankcijoms bei ekonominį naudingumą. Jokiems savarankiškiems sprendimams administratorius neturi įgaliojimų, todėl vargu ar korektiška yra tokių sprendimų priėmimą ar nepriėmimą sieti su administratoriaus veikla“, – teigė E.Kaselis.

Pagal pasirašytą sutartį su ministerija, ką tik pasibaigęs pirmas administratoriaus darbo mėnuo buvo skirtas veiklos atnaujinimo plano pateikimui, šis darbas atliktas laiku ir bendrai su įmone sukurtas planas 2022 m. birželio 23 dieną pateiktas Finansų ministerijai. Kartu su įmonės administracija jis buvo pristatytas gyvai ir aptartas Finansų ministerijoje birželio 29 dieną.

„Šiuo metu tik pradėtas minėtojo plano įgyvendinimas, todėl mums nėra suprantama kaip „Laikinajam administratoriui reikėjo atkurti įmonės veiklą prieš 2 ar 3 mėnesius“, jei jis darbą pradėjo tik prieš mėnesį turėdamas aiškius ribotus įgaliojimus ir nustatytas užduotis bei funkcijas“, – stebėjosi E.Kaselis.

Liepą įmonė žada parduoti didžiąją dalį turimos produkcijos, atnaujinti žaliavų pirkimo sutartis, užtikrinančias ilgalaikį žaliavų tiekimą. Dalis sutarčių jau yra derinamos. Liepos pabaigoje bus siekiama visus įmonės darbuotojus grąžinti iš prastovų.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Gintarė Skaistė
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Gintarė Skaistė

Finansų ministrė Gintarė Skaistė gegužę laikinąja „Lifosos“ administratore paskyrė bendrovę „Finance Guru“ su partneriais „Zeta Law“, „Ernst & Young Baltic“, „EY Law“, „Grant Thornton Baltic“ bei „Domus Sola“. Jų užduotis – užtikrinti įmonės veiklą nepažeidžiant tarptautinių sankcijų.

ES kovo 9-ąją paskelbus sankcijas Kremliui artimam A. Melničenkai buvo įšaldytos „Lifosos“ sąskaitos, o balandžio 10-ąją įmonė veiklą sustabdė.

100 proc. „Lifosos“ akcijų priklauso Šveicarijoje registruotai „EuroChem Group“ (dabar „EuroChem Europe“), kurios 90 proc. priklauso A.Melničenkos valdomai Kipro įmonei „AIM Capital“.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką