Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mėsos perdirbimo įmonėje – įtartinai prarasta produkcija

Darbuotojas mėsos perdirbimo fabrike
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Darbuotojas mėsos perdirbimo fabrike
Šaltinis: 15min
0
A A

Vykdant projektą „Skaidri gamyba“ rizikingiausiose maisto pramonės ir kt. gamybos įmonėse atlikus kontrolės veiksmus papildomai nustatyta 1,6 mln. litų mokėtina PVM ir kt. mokesčių suma, deklaruoti mokestiniai nuostoliai sumažinti 5,8 mln. litų suma ir 2,6 mln. litų suma padidinta pelno mokesčio bazė, spaudai pranešė Valstybinė mokesčių inspekcija.

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau — Klaipėdos AVMI), patikrinusi Klaipėdos apskrities mėsos perdirbimo bendrovę, nustatė beveik 990 tūkst. litų vertės mėsos gaminių, apskaitytų kaip produkcijos likutis, trūkumą, taip pat nustatė, kad įmonė vengdama mokesčių nepagrįstai padidino veiklos sąnaudas, ir kt. pažeidimų. Po mokestinio tyrimo, inicijuoto vykdant projektą „Skaidri gamyba“, įmonė papildomai deklaravo per 210 tūkst. litų mokėtino pridėtinės vertės mokesčio (toliau – PVM) ir sumažino deklaruotus mokestinius nuostolius.

Be to, įmonė „nurašė“ ir apie 8 tonas mėsos, kuri per metus, kaip teigiama, buvo suvartota saviems poreikiams, bei nemažą kiekį mėsos, kuri „nudžiūvo“ gamybos metu. Dėl galimai neskaidrios įmonės veiklos medžiagą svarstoma perduoti teisėsaugai.

Kontrolės veiksmai bendrovėje pradėti siekiant išsiaiškinti, dėl kokių priežasčių įmonė deklaruoja abejotinus veiklos rezultatus. Atlikus inventorizaciją, įmonėje nustatytas produkcijos trūkumas. „Likučių“ trūkumą bandyta teisinti apskaitos klaidomis, esą netinkamai nurašyti skerdimo procese atsiradę svorio netekimai. Neatmestina, kad produkcija buvo realizuota, o gautos pajamos neapskaitytos. Be to, įmonė „nurašė“ ir apie 8 tonas mėsos, kuri per metus, kaip teigiama, buvo suvartota saviems poreikiams, bei nemažą kiekį mėsos, kuri „nudžiūvo“ gamybos metu. Dėl galimai neskaidrios įmonės veiklos medžiagą svarstoma perduoti teisėsaugai.

„Dalis maisto pramonės įmonių, atlikus sektoriaus analizę, į Mokesčių inspekcijos akiratį pateko nustačius, kad pardavimai jose beveik prilygsta veiklos sąnaudoms, įmonės dirba nuostolingai arba turi mažus pelnus.

Neretai šioms įmonėms būdingi pažeidimai apskaitant įsigytas žaliavas, atsargas bei pagamintą produkciją. Tendencinga ir tai, kad įmonės apyvartinių lėšų trūkumą dažnai dengia susijusių asmenų suteiktomis paskolomis, o atlikus asmenų pajamų ir išlaidų analizę matyti, kad tokių sumų jie skolinti negalėjo, nes tam nepakako pajamų“, – sako Mindaugas Almantas, Vilniaus AVMI Mokestinių prievolių departamento direktoriaus pavaduotojas, projekto „Skaidri gamyba“ vadovas.

Tendencinga ir tai, kad įmonės apyvartinių lėšų trūkumą dažnai dengia susijusių asmenų suteiktomis paskolomis, o atlikus asmenų pajamų ir išlaidų analizę matyti, kad tokių sumų jie skolinti negalėjo, nes tam nepakako pajamų.

Pasak M. Almanto, įgyvendinant projektą „Skaidri gamyba“ per kelis mėnesius patikrinta per 70  rizikingiausių mokesčių administratoriaus požiūriu įmonių. Kontrolės metu papildomai nustatyta: per 1,6 mln. litų mokėtina PVM ir kt. mokesčių suma; nepagrįstai deklaruota per 0,8 mln. litų PVM atskaitos suma; po mokestinių tyrimų 2,6 mln. litų  padidinta pelno mokesčio bazės suma, įmonės apie 5,8 mln. litų suma sumažino deklaruotus mokestinius nuostolius.

Dažniausiai nustatomi pažeidimai: apskaitos registrų duomenys nesutampa su deklaracijų duomenimis, apskaičiuojant pelno mokestį nepagrįstai į leidžiamus atskaitymus įtraukiamos nenaudojamo įmonės veikloje turto eksploatacijos išlaidos bei asmeniniams poreikiams sunaudotų prekių bei žaliavų vertė, nepagrįstai taikomas 0 proc. PVM tarifas, nedeklaruojamos visos pardavimo pajamos ir kt.

Atlikus vienos Vilniaus kepyklos mokestinį tyrimą nustatyta, kad bendrovė per dvejus metus nedeklaravo beveik 200 tūkst. litų PVM. Paskaičiuota, kad įmonė nedeklaravo pardavimų daugiau kaip už 1 mln. litų, t.y., daugiau kaip pusės visų gautų pajamų. Kitoje įmonėje, gaminančioje valgomuosius ledus ir konditerijos pusgaminius, kontrolės metu perskaičiavus įsigytų žaliavų kiekius realizuotai produkcijai pagaminti nustatyta, kad nepagrįstai nurašyta per daug žaliavų. Be to, bendrovė nedeklaravo dalies pardavimų ir pardavimo PVM. Po mokesčių administratoriaus apsilankymo vietoj 2013 m. deklaruoto  mokestinio nuostolio bendrovė ėmė skaičiuoti pelną.

„Įmonėse, kuriose nustatyta rimtų mokestinių pažeidimų ir kyla įtarimų, kad jose sąmoningai vengiama mokesčių sudarant nesąžiningus sandorius, klastojant apskaitos dokumentus ir pan., pradėti mokestiniai patikrinimai“, – teigia projekto „Skaidri gamyba“ vadovas Mindaugas Almantas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką