Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 09 20, 18:59

Visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos darbuotojai norėtų dirbti tik 4 dienas: ministras skeptiškas

Galimybė dirbti trumpiau vilioja ne tik privačius verslus, bet ir valstybės įstaigas. Viena jų, Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL), kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją prašydama leisti išbandyti 4 darbo dienų savaitės modelį. Įstaiga teigia, kad taip padidėtų jos patrauklumas siekiant pritraukti naujų darbuotojų, nes aukštais atlyginimais ji pasigirti negali. Tuo tarpu sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys šį norą įvertino skeptiškai – anot jo, kiekvienas pasiūlymas turi savo laiką.
Laboratorijos akimirka
Laboratorijos akimirka / Arno Strumilos / 15min nuotr.

Kaip 15min informavo NVSPL atstovė spaudai Simona Kalvelytė, prašymą leisti dirbti trumpiau įstaiga ministerijai pateikė liepos mėnesį.

Paklausus, ar mato galimybę, jog SAM patvirtins tokį prašymą, įstaigos atstovė atsakė, kad tai paaiškės derybų eigoje.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Sveikatos apsaugos ministerijos
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Sveikatos apsaugos ministerijos

„Kaip informavo direktorius (NVSPL vadovas Danas Bakša, – aut. pastaba), vyksta derybų procesas. Manau, kad tokia galimybė yra, o kaip bus iš tikrųjų, pamatysime eigoje“, – nurodė S.Kalvelytė.

Priminsime, kad pernai spalį sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys atleido D.Bakšą, konstatavus šiurkštų darbo pareigų pažeidimą, tačiau birželio viduryje teismas jį į pareigas grąžino.

Susiduria su darbuotojų trūkumu

Pranešime NVSPL vadovas D.Bakša sako, kad valstybinės įstaigos susiduria su realiais sunkumais, siekdamos pritraukti ir išlaikyti talentus.

„Negaliu kalbėti apie visus, bet bent jau NVSPL tikrai susiduriame su žmogiškųjų išteklių trūkumu. Žinoma, atlyginimas tam turi tikrai nemažos įtakos. Ties šiuo klausimu dirbame nuolat, tačiau vien to negana, turime rasti ir kitų būdų didinti įstaigos patrauklumą“, – sako D.Bakša.

Rekvizitai.lt duomenimis, NVSPL dabar dirba 284 darbuotojai, atlyginimų mediana čia siekia 1188 eurus.

Asmeninio archyvo nuotr./Danas Bakša
Asmeninio archyvo nuotr./Danas Bakša

Pasak S.Kalvelytės, laboratorija, įvedus šį modelį, vis tiek dirbtų 5 dienas, prieš jį išbandant bus nustatyti vertinimo kriterijai, užtikrinantys, kad našumas laboratorijoje nesumažėtų.

„Laboratorijos veikla specifinė, negali jos uždaryti ir vieną dieną nepriimti klientų. Ji turėtų dirbti numatytu laiku, darbuotojai turėtų rotuotis. Kalbant apie tyrimus atliekančius darbuotojus, klientų aptarnavimą, čia yra skyriaus iššūkis, kad visada tie tyrimai būtų atliekami. Nepaisant to, kad vieno darbuotojo nėra, kiti darbuotojai padengia jo funkcijas“, – aiškino įstaigos atstovė.

Paklausus, ar nemano, jog neteisinga iš mokesčių mokėtojų pinigų išlaikomai įstaigai susitrumpinti darbo savaitę, S.Kalvelytė tvirtino, kad įstaigos vadovas pasiryžęs užtikrinti, jog nesusipratimų nebūtų. Tiesa, kol kas neaišku, kaip.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos darbas
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos darbas

„Direktorius pasiryžęs užtikrinti, kad nebūtų nemokamų dienų iš mokesčių mokėtojų pinigų. O kaip realiai įgyvendinsime, matysime. Ministerija teiraujasi to paties, tad manau, kad direktorius būtų pasiruošęs atsakyti“, – nurodė ji.

Prieš teikiant ministerijai prašymą leisti susitrumpinti darbo savaitę buvo apklausti darbuotojai – pasak S.Kalvelytės, jie teigė, kad yra suinteresuoti tai išbandyti.

„Kiek tai realu – kitas klausimas. Jei darbuotojui šita sistema bus nepriimtina arba jis nebus nusiteikęs tai daryti, jam bus užtikrintos sąlygos grįžti prie 5 darbo dienų savaitės. Dėl to ir siekiame išbandyti, kad matytume, kokios yra realios galimybės“, – tvirtino ji.

Atstovės teigimu, siekiama, kad trumpesnė darbo savaitė taptų motyvacine priemone darbuotojų pritraukimui, nes konkurencingais atlyginimais pasigirti nepavyksta.

„Ministerija sako, kad šiuo metu biudžete pinigų atlyginimų kėlimui nėra, tai tenka ieškoti kitų kelių. Šitas 4 darbo dienų modelis galėtų pamotyvuoti esamus darbuotojus, būti kaip papildoma verte naujiems“, – svarstė S.Kalvelytė.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos darbas
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos darbas

Ministras: „Kiekvienas pasiūlymas turi savo laiką“

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys 15min patvirtino gavęs Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos prašymą dėl keturių darbo dienų savaitės, tačiau pabrėžė, kad kiekvienas pasiūlymas turi turėti savo laiką.

Lukas Balandis / BNS nuotr./Arūnas Dulkys
Lukas Balandis / BNS nuotr./Arūnas Dulkys

„Vykstant pandemijai, tiek Sveikatos apsaugos ministerija, tiek kitos jai pavaldžios įstaigos tiesiogiai dalyvauja jos valdyme. Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija nėra atskiras darinys – ji privalo veikti sinchroniškai su kitomis institucijomis. Neįsivaizduoju, kaip tai galima padaryti, dirbant kitokiu ritmu, nei ministerija ir kitos pavaldžios institucijos“, – teigė ministras.

Jis pridūrė, kad Seimas yra pritaręs Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pataisoms, kuriomis konsoliduojamos sveikatos įstaigos, tarp kurių yra ir NVSPL.

„Tad visišką netikslinga keisti šios institucijos darbo laiką, kai ji bus dalis Nacionalinio visuomenės sveikatos centro“, – pridūrė A.Dulkys.

Ekspertas: svarbu, ar bus galima pamatuoti, ar darbai padaryti

Darbo rinkos ekspertas, „Alliance for Recruitment“ partneris Andrius Francas, komentuodamas tokius įstaigos planus, sakė, kad svarbiausia tai, kaip bus užtikrinta, kad efektyvumas nesumažėtų.

„Reikės arba perdėlioti darbuotojų skaičių, ar išdėlioti darbą per skirtingas dienas. Arba vieni dirba nuo pirmadienio iki ketvirtadienio, kiti nuo antradienio iki penktadienio. Bet tada reikia kalbėti apie efektyvumą. Žmonėms sakyti: biudžetas yra tas pats, ar sugebėsite padaryti tą patį rezultatą su tokiu pačiu biudžetu dirbdami viena diena mažiau? Jei gali ir tai galima pamatuoti, įsivertinti rezultatą, kad darbas padarytas ir visi patenkinti, labai puiku. Bet jei tam reikės papildomo finansavimo, tada problema“, – 15min sakė A.Francas.

LIDL nuotr./„Alliance for Recruitment“ partneris Andrius Francas
LIDL nuotr./„Alliance for Recruitment“ partneris Andrius Francas

Jis sutiko, kad trumpesnė darbo savaitė veikia kaip motyvuojanti priemonė įstaigose, kuriose atlyginimai yra nedideli.

„Tai darant, reikia pasikonsultuoti, pasiremti praktikomis tų, kas jau tai darė. Kokioms rolėms tai gali būti pritaikyta, kokioms ne, ar yra budintys žmonės, kurie turi būti pasiekiami ir padaryti tuos darbus. Čia kūrybinius darbus dirbantiems žmonėms yra paprasčiau, su nekūrybiniais darbais reikia pamatuoti, stebėti, įsivesti bandomąjį laikotarpį“, – vardijo ekspertas.

Šiuo metu 4 darbo dienų savaitę yra įsivedę „Vilniaus šilumos tinklai“, „Alliance for Recruitment“. Trumpiau dirba „Engineer“ (6 valandas per dieną), „Valandinis“.

15min primena, kad pernai spalį sveikatos apsaugos ministras A.Dulkys atleido D.Bakšą, konstatavus šiurkštų darbo pareigų pažeidimą.

Anksčiau BNS skelbė, kad pradėjęs darbą laboratorijoje D.Bakša per trumpą laiką į atsakingas pareigas įstaigoje įdarbino ne vieną su stambiais verslais susijusį asmenį. Jis tuomet teigė nesidomintis, kokiomis kitomis veiklomis jie užsiima.

Tiesa, šių metų birželio viduryje Vilniaus miesto apylinkės teismas pripažino jo atleidimą neteisėtu ir grąžino jį į pareigas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką