2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Naujas posūkis pasenusį maistą lietuviams tiekusios įmonės byloje: produktus turėjo sunaikinti, bet išvežė latviams

Gegužės pabaigoje Lietuvos kriminalistai pranešė apie neįtikėtino įžūlumo atvejį – į šalį gauja vežė ir už daugiau nei už milijoną eurų pardavė pasibaigusio galiojimo maisto produktus. Tyrimo smaigalyje atsidūrė įmonė „Ladaima“, valdanti ir parduotuves „Sale“. Nors įmonė buvo įpareigota sunaikinti pasibaigusio galiojimo produktus, paaiškėjo, kad ji ne tik nepaisė šio nurodymo, bet netgi išvežė dalį maisto į Latviją. Maža to, įmonei iškelta bankroto byla.
Prekybos centras „Sale“
Prekybos centras „Sale“ / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Gegužę kriminalistai pranešė, kad tarptautinės operacijos metu buvo išaiškinta gerai organizuota asmenų grupė ir verslo bendrovės, kurie organizavo ir vykdė maisto produktų įvežimą į Lietuvą su pasibaigusia galiojimo data ir jų didmeninę bei mažmeninę prekybą.

Pareigūnai pabrėžė, kad minėti asmenys veikė išties įžūliu būdu, kadangi klastojo maisto produktų galiojimo ir vartojimo terminus – pasitaikė ir tokių atvejų, kai galiojimo terminas buvo pasibaigęs prieš 7–8 metus. Tarp produktų su suklastotais galiojimo terminais buvo ne tik traškučiai, sausainiai ar saldainiai, bet ir šaldyti mėsos gaminiai, paukštienos, žuvies gaminiai, konservai, pusfabrikačiai, kiti produktai, gaivieji gėrimai.

Tyrimo akiratyje atsidūrė įmonė „Ladaima“, valdanti prekybos tinklus „Sale“, kur taip pat buvo platinama suklastoto galiojimo maisto produkcija.

Kaip 15min informavo Lietuvos policijos departamento atstovas spaudai Ramūnas Matonis, atliekant ikiteisminį tyrimą dėl galimai padarytos nusikalstamos veikos, įmonei „Ladaima“ buvo pareikšti įtarimai – 2023 m. liepos mėnesį įmonės vadovams Olegui Makarevič ir Žanai Zuzo buvo išsiustas pranešimas apie įtarimą trauktinam baudžiamojon atsakomybėn juridiniam asmeniui.

Tačiau Kauno apygardos teismas šį pirmadienį įmonei „Ladaima“ iškėlė bankroto bylą. Kaip tai paveiks tyrimo eigą? Tuo pradėjus domėtis 15min paaiškėjo, kad byloje – nemažai naujų posūkių ir dar įžūlesnių jau pričiuptų verslininkų veiksmų.

Pasenusių produktų nesunaikino – vežė latviams

Kaip 15min informavo Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), po gegužės mėnesį atliktų daugybės patikrinimų nustačius įvairių pažeidimų įmonės „Ladaima“ valdomų parduotuvių „Sale“ ir sandėlio veikla Vilniuje, Kaune ir Palangoje sustabdyta arba uždrausta.

Sandėliavimo veikla, vykdyta sostinėje, Laisvės pr. 60, buvo uždrausta, kadangi įmonė neturėjo būtino VMVT leidimo tokiai veiklai.

VIDEO: Nufilmuota, kaip Lietuvos „Aras“ smogė tarptautinei „seno maisto mafijai“

Įmonėje „Ladaima“ nustačius galimo maisto produktų klastojimo, maisto produktų atsekamumo, ženklinimo ir kitų pažeidimų bei radus daugiau nei 78 tūkst. kg ir 61 tūkst. litrų maisto produktų su pasibaigusiu galiojimu, jų tiekimas rinkai buvo uždraustas.

Tarnyba nurodė įmonei šiuos produktus sunaikinti.

Taip pat daugiau nei 3779 kg ir 5450 l UAB „Ladaima“ parduodamų maisto produktų tiekimas rinkai sustabdytas iki bus baigtas vykdomas didelio masto VMVT ir teisėsaugos institucijų atliekamas tyrimas dėl galimo maisto produktų klastojimo.

Tačiau, kaip 15min informavo tarnyba, jos turimais duomenimis, šiuo metu UAB „Ladaima“ nėra sunaikinusi nurodytų maisto produktų. O dalis produktų netgi buvo išvežta „paskanauti“ kaimynams latviams.

„Š.m. rugsėjo 14 d. kartu su policijos pareigūnais buvo užfiksuota, kad uždrausti maisto produktai iš Vilniuje, adresu L. Giros g. 15 veikusios parduotuvės „Sale“, išvežti į Latviją – ši informacija nedelsiant tolimesniam tyrimui perduota Latvijos kompetentingai institucijai. Nurodytoje parduotuvėje buvo uždrausta tiekti rinką ir nurodyta sunaikinti virš 20 tūkst. kg įvairių maisto produktų“, – informavo Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybai.

VMVT pažymi, kad nepaisant to, jog „Ladaima“ įmonei paskelbtas bankrotas, bendrovė privalės įvykdyti jos atžvilgiu priimtus sprendimus ir sunaikinti nesaugius ir / ar suklastotus maisto produktus.

UAB „Ladaima“ už Alkoholio kontrolės įstatymo pažeidimus taip pat skirta 8000 eurų bauda.

„Tokio „verslo“ mastai iki šiol netirti sistemiškai net ir ES mastu“

Lietuvos policijos departamento atstovas spaudai Ramūnas Matonis 15min patvirtino, kad didelės apimties tyrimas tęsiamas toliau.

„Atliekami aktyvūs didelio masto ikiteisminio tyrimo veiksmai, ekspertiniai tyrimai. Tokio „verslo“ mastai iki šiol nebuvo tirti sistemiškai ne tik Lietuvos, bet ir Europos Sąjungos mastu“, – pabrėžė jis.

R.Matonis pridūrė, kad siekiant užtikrinti galimą civilinį ieškinį ar galimą turto konfiskavimą laikinai apribotos nuosavybės teisės įtariamojo O.Makarevič ir UAB „Ladaima“ turtui.

„Nuosavybės teisės buvo apribotos tą pačią dieną, kai buvo sulaikyti šios organizuotos grupės nariai“, – sakė R.Matonis.

Tad, kaip „Ladaimai“ pradėta bankroto procedūra paveiks tyrimo eigą? Policijos departamento atstovas užtikrino, kad ši naujiena ikiteisminio tyrimo eigos tiesiogiai nepaveiks.

„Bus imtasi visų įstatymų numatytų priemonių, kad per trumpiausią laiką būtų atliktas šis tyrimas ir atskleista nusikalstama veika, o kalti asmenys patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Tačiau tikėtina, kad tai gali sukelti problemų organizuojant maisto produktų su suklastotomis galiojimo datomis naikinimą, vykdant Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos sprendimus. Ši tarnyba, vykdydama savo funkcijas, UAB „Ladaima“ priėmė sprendimus dėl produktų tiekimo rinkai uždraudimo ir tokių produktų utilizavimo“, – komentavo pašnekovas.

Tiria ir italai

Pasak R.Matonio, tai vienas pirmųjų tokių tyrimų teisėsaugos praktikoje, kurio reikėjo imtis nedelsiant reaguojant ir atsižvelgiant į maisto vartotojų atžvilgiu naudojamą apgaulę, siūlant vidaus rinkai nekokybiškus produktus, galimus žmogaus sveikatai pavojingus padarinius ir siekiant nutraukti nekokybiškos ir nesaugios produkcijos pateikimą į rinką bei taip apsaugoti Lietuvos vartotojus.

Italijos teisėsaugos institucijos taip pat pradėjo plataus masto tyrimą, nukreiptą į Italijoje veikiančias organizuotas nusikalstamas grupuotes, vykdančias analogiškas nusikalstamas veikas bei prekinių ženklų klastojimą dideliais mastais, nurodė R.Matonis.

Įtarimai nusikaltėliai Lietuvoje produkcijos, atsivežtos iš Vokietijos ir Prancūzijos, pardavė daugiau nei už milijoną eurų. Jie tiekė produkciją apytiksliai virš 70 prekybos tinklų įvairiuose miestuose – tiek didžiuosiuose, tiek mažesniuose. Tiesa, didžiųjų prekybos tinklų tarp jų nebuvo.

Tam tikrais atvejais maisto produktų galiojimo datos buvo nuvalomos atitinkamomis medžiagomis, tuomet uždedamos naujos datos. Kai kuriais atvejais buvo klastojamos ir produkcijos etiketės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
„FreeBuds Pro 3“ – geriausios belaidės ausinės „Huawei“ istorijoje
Reklama
Tūkstančiai valandų, skirtų mokymuisi: IKEA dalinasi, kiek kainuoja darbuotojų augimas
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką