TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Nelegali tabako rinka Lietuvoje stabilizavosi, tačiau laukia nauji iššūkiai

Sulaikyta cigarečių kontrabanda
Vilniaus teritorinės muitinės nuotr. / Sulaikyta cigarečių kontrabanda
Šaltinis: 15min
0
A A

Nelegali cigarečių rinka 2014 m. Lietuvoje išliko stabili, skelbiama naujame Europoje atlikto KPMG tyrimo rezultatuose. Tačiau dėl planuojamų papildomų mokesčių tabako gaminiams tyko naujos grėsmės.

Po to, kai 2011 m. nelegalių cigarečių rinka Lietuvoje krito nuo 40 proc. iki trečdalio, pastaruosius kelerius metus ji išliko stabili ir 2014 m. siekė 28,3 proc. arba 53 mln. cigarečių pakelių.

Iš jų 81,8 proc. sudarė legaliai užsienio šalyse pagamintos ir nelegaliai Lietuvoje parduotos cigaretės, likusius 18,2 proc. – kitos padirbtos ir kontrabandinės prekės.

Nepaisant nelegalios cigarečių rinkos mažėjimo, Lietuva vis dar rikiuojasi ES priekyje. Didesnę dalį rinkos nelegalūs produktai užima tik Latvijoje (29,3 proc.).

Tačiau kad nelegali tabako gaminių rinka Lietuvoje toliau mažėtų, reikia tęsti kryptingai pradėtą kovą su šešėliu.

Vilniaus teritorinės muitinės nuotr./Sulaikyta automobilyje slėpta cigarečių kontrabanda
Vilniaus teritorinės muitinės nuotr./Sulaikyta automobilyje slėpta cigarečių kontrabanda

Nepaisant nelegalios cigarečių rinkos mažėjimo, Lietuva vis dar rikiuojasi ES priekyje. Didesnę dalį rinkos nelegalūs produktai užima tik Latvijoje.

Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos atsakingojo sekretoriaus Ramūno Mačiaus teigimu, dėl laipsniškai didinamo cigarečių akcizo tabako gaminiai nuolat brangsta. O įvedus Aplinkos ministerijos siūlomą naują mokestį už aplinkos teršimą, tabako gaminių kainos dar labiau išaugtų.

„Šiuo klausimu turime labai karčios patirties. 2009 m. cigarečių pakeliui dėl akcizų pabrangus 0,39 euro, beveik kas antra šalyje surūkoma cigaretė buvo nelegali. Aplinkos ministerijos šiuo metu siūlomas naujas mokestis irgi padidintų pakelio kainą apie 0,30 euro. Tokių iniciatyvų siūlytojai turėtų prisiminti, kad nelegalai nemoka ne tik akcizo, bet ir pridėtinės vertės bei numatomų aplinkos mokesčių”, – pasakojo R.Mačius.

Tyrimo duomenimis, dėl legaliai užsienio šalyse pagamintų ir nelegaliai Lietuvoje parduotų cigarečių Lietuvos biudžetas 2014 m. prarado apie 103 mln. eurų mokesčių.

VSAT nuotr./Cigarečių slėptuvė
VSAT nuotr./Cigarečių slėptuvė

„Pastaruosius ketverius metus stebimas šešėlinės rinkos stabilumas yra geras rezultatas, nulemtas Vyriausybės prioriteto mažinti prekybą nelegaliomis cigaretėmis, atsidavusio institucijų darbo ir tarpusavio bendradarbiavimo. Visgi artimiausiu metu būtina pamatyti šį iki šiol stabilų nelegalios tabako rinkos dydį mažėjant”, – sakė „Philip Morris Baltic” Korporacijos reikalų direktorius Gintautas Dirgėla.

Daugiausiai įvežama iš Baltarusijos

Daugiausiai nelegalių cigarečių Lietuvą ir toliau pasiekia iš Baltarusijos. Praėjusiais metais iš šios kaimynės įvežamų cigarečių skaičius vėl augo ir pasiekė 870 mln. cigarečių – tai 60 mln. daugiau, nei 2013 metais.

Dėl legaliai užsienio šalyse pagamintų ir nelegaliai Lietuvoje parduotų cigarečių Lietuvos biudžetas 2014 m. prarado apie 103 mln. eurų mokesčių.

Situaciją patvirtino Muitinės kriminalinės tarnybos direktorius Mantas Kaušilas.

Jo teigimu, pastaruosius kelerius metus Lietuvos muitinė, sumažėjus nelegalių prekių srautams iš Kaliningrado srities, daugiausiai dėmesio skyrė kontrabandos užkardymui Lietuvos – Baltarusijos pasienyje. Būtent ten buvo nustatoma daugiausia pažeidimų ir sulaikomi didžiausi kiekiai nelegaliai įvežamų tabako gaminių.

Šio pasienio postuose įrengus rentgeno kontrolės sistemas ir sustiprinus muitinį tikrinimą, buvo pastebėta tendencija, kad kontrabandinės cigaretės atvežamos per kitas – vidines ES – sienas. Šiemet muitinės pareigūnai sulaikė rekordinius kiekius baltarusiškomis banderolėmis pažymėtų kontrabandinių cigarečių, įvežtų iš Latvijos.

Vilniaus teritorinės muitinės nuotr./Cigarečių slėptuvė automobilio korpuse
Vilniaus teritorinės muitinės nuotr./Cigarečių slėptuvė automobilio korpuse

„Pastaraisiais metais muitinė pradėjo ne vieną didelės apimties tyrimą, kuriuose asmenims, organizavusiems kontrabandos įvežimą, įtarimai pateikti ir dėl nusikalstamo susivienijimo organizavimo. Tikėtina, kad analogiški tyrimai, kuomet įtarimai pateikiami visų grandžių asmenims, dalyvavusiems kontrabandinių prekių gabenime, atgraso kitus užsiimti analogiška veikla”, - sakė M. Kaušilas.

Daugiausiai nelegalių cigarečių iš Lietuvos išvežama į Jungtinę Karalystę (90 mln. cigarečių) ir Vokietiją. Į pastarąją nelegalių cigarečių srautai per pastaruosius metus augo net 60 proc. ir pasiekė 50 mln. cigarečių.

ES prarado 11 mlrd. eurų

Lietuvos rezultatai atspindi visos bendrijos tendencijas – visoje ES nelegalių cigarečių prekybos mastas liko stabilus.

VSAT nuotr./Cigarečių slėptuvė
VSAT nuotr./Cigarečių slėptuvė

KPMG duomenimis, 2014-aisiais bendrijoje buvo suvartota 56,6 mlrd. nelegalių cigarečių – tai sudaro 10,4 proc. viso suvartojimo. Ši nelegali rinka mokesčių mokėtojams ir visuomenei kainavo daugiau nei 11 mlrd. eurų – tiek pajamų buvo praprasta iš nesumokėtų mokesčių.

ES sparčiai plinta legaliai užsienio šalyse pagamintos ir nelegaliai bendrijos narėse parduotos cigaretės. Tokių cigarečių prekyba augo drastiškai – nuo nulio 2006-aisiais iki 37 proc. rinkos 2014-aisiais.

Susumavus tūkstančius nelegalios tabako rinkos sandorių, juos įvykdę kriminalinio pasaulio atstovai galėtų vadintis penktu didžiausiu cigarečių tiekėju ES.

Išorinių ES sienų kontrolės svarba auga

Nelegalioje tabako rinkoje siūlomų produktų įvairovė bei jų gavimo šaltiniai ES praėjusiais metais plėtėsi. Daugiau nei 8 iš 10 nelegalių cigarečių buvo atvežtos iš ne ES šalių – tai 10 proc. daugiau, nei 2013 metais.

Tyrime pastebima, kad ES sparčiai plinta legaliai užsienio šalyse pagamintos ir nelegaliai bendrijos narėse parduotos cigaretės. Tokių cigarečių prekyba augo drastiškai – nuo nulio 2006-aisiais iki 37 proc. rinkos 2014-aisiais. Tuo pat metu garsiausių prekinių ženklų kontrabanda – mažėjo.

Vilniaus teritorinės muitinės nuotr./Kontrabandai pritaikytas automobilis „Peugeot“
Vilniaus teritorinės muitinės nuotr./Kontrabandai pritaikytas automobilis „Peugeot“

Vidinėje ES rinkoje pastebima priešinga tendencija – nelegalių cigarečių srautai tarp bendrijos šalių ir toliau mažėjo dėl sugriežtintos rinkos dalyvių tiekimo grandinės kontrolės bei sumažintų kainų skirtumų tarp ES šalių narių.

KPMG šį tyrimą bendradarbiaudama su „Philip Morris International”, Europos Komisija ir ES šalimis narėmis atlieka kasmet nuo 2006-ųjų. Nuo 2013 m. tyrimas buvo atliekamas visų keturių tabako gamintojų – „British American Tobacco”, „Imperial Tobacco”, „Japan Tobacco International” ir „Philip Morris International” iniciatyva.

 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką