Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2020 gegužės 13d. 15:15

„Norfa“ Santaros klinikoms padovanojo modernų aparatą: pavaduos širdį, plaučius, padės gaivinant

Širdies operacija Gerumu dalintis gera
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Širdies operacija
Bendrovė „Norfos mažmena“ padovanojo Santaros klinikoms aukštos klasės medicininę įrangą – ECMO QUANTUM aparatą. Naujos kartos įranga gali būti naudojama esant plaučių ir širdies nepakankamumui, sudėtingų operacijų metu ir gaivinant žmogų sustojus širdžiai. Tai pirmasis tokios klasės ir lygio aparatas Lietuvoje. Jis ypač reikalingas pandemijos metu ir padės gydant sunkius ligonius su smarkiai koronoviruso pažeistais plaučiais.

„Tokio aparato dar neturėjome, nesame bandę ir labai džiaugiamės. Moderniame aparate įdiegta visa kraujo tyrimų laboratorija, kas turi labai daug privalumų, nes nereikia imti tyrimų kas kelias valandas, o ekranėlyje visą laiką matome svarbius kraujo parametrus. Tai labai palengvins personalo darbą ir taupys laiką ypač šiuo metu, turint COVID 19 virusu sergančius ligonius“, – dovana džiaugėsi Santaros klinikų profesorius Robertas Samalavičius ir nekantravo kuo greičiau išbandyti į klinikas atvykstantį modernų įrenginį.

Profesoriaus teigimu, naujoji ECMO QUANTUM įranga yra dirbtinės kraujotakos priemonė, kuri skirta pavaduoti vienais atvejais plaučius, kitais atvejais – širdį. Įprastame gyvenime, ne pandemijos metu, ji dažniau bus naudojama širdies pavadavimui, kadangi Santaros klinikose atliekama daug širdies operacijų.

Šios pandemijos metu, kai dėl viruso plaučiai būna tiek pažeisti, kad negali atlikti savo funkcijos ir nepadeda nei dirbtinė plaučių ventiliacija, nei papildomas deguonis, šis aparatas gali tiesiogine prasme išgelbėti pacientą.

„Tokiu atveju į tuščiąsias žmogaus venas mes įvedame storas kaniules, paimame iš veninės sistemos kraują, jį įsotiname tame aparate deguonimi, pašaliname anglies dvideginį ir grąžiname į veninę sistemą. Funkciją mes atliekame tarsi tą pačią – prisotiname organizmą deguonimi, bet skirtingai negu veikia dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatas, naujoji įranga įsotina deguonimi patį kraują ir grąžina jį į organizmą. Tokiu būdu į plaučius atiteka jau įsotintas deguonimi kraujas, iš kurio pašalintas anglies dvideginis, ir plaučiams nebereikia nieko dirbti, jie gali ilsėtis“, – įrangos veikimo principą aiškino R.Samalavičius.

Iš principo analogiškai yra naudojama dirbtinė kraujo apytaka širdies operacijų metu. Operuojant širdį, ją reikia išjungti iš kraujotakos. Įjungus dirbtinę kraujo apytaką, širdį galima sustabdyti ir žmogų išoperuoti. Operacijos metu, kai reikia pavaduoti širdies darbą, ECMO QUANTUM įranga aktyviai ima kraują iš veninės sistemos, prisotina jį deguonimi ir grąžina į arterinę.

Trečias variantas, kur naudojamas toks aparatas, tai žmogaus gaivinimas sustojus širdžiai. „Kai žmogui sustoja širdis, tas laikotarpis yra labai trumpas, o įprastinis išorinis širdies masažas ne visada yra efektyvus. Tada įjungiamas šis aparatas ir mes turime daugiau galimybių išgelbėti gyvybę“, – aiškina profesorius.

Anot R.Samalavičiaus, iki šiol klinikos turėjo tris aparatus, bet kiek kitokius. Šis aparatas yra daug modernesnis ir kartu dar gali atlikti daug įvairių kraujo tyrimų, kuriuos pats analizuoja. „Anksčiau tyrimams atlikti turėjome imti kraują iš venos, gaišti laiką, tirti ir žiūrėti. Dabar to daryti nereikės, nes šis aparatas prie savęs turi priedėlį, kuris daro dalį kraujo tyrimų ir rezultatus pateikia ekrane. Mes galime matyti, kaip įsotinamas kraujas deguonimi, koks įteka veninis kraujas, koks hemoglobinas, sistema stebi, ar nėra mikroburbuliukų kraujotakoje“, – privalumus vardijo medikas.

Įmonės, padėjusios atsivežti aparatą, projektų vadovas Rolanas Širmonaitis sako, kad ECMO QUANTUM įrangą pavyko gauti vos ne stebuklo būdu.

„Su Santaros klinikomis derinome šios įrangos įsigijimą dar sausio mėnesį. Prof. R Samalavičius jau buvo jį nusižiūrėjęs, tačiau aparato kaina didelė, tad įsigijimas buvo atidėtas geresniems laikams. Prasidėjus pandemijai, šios įrangos niekur neliko, ją išgraibstė, kadangi ji yra nepakeičiama gydant būtent šį virusą. Ir neseniai gamintojas netikėtai mus informavo, kad vienas užsakovas atsisakė šio aparato, tad pradėjom ieškoti būdų, kaip jį greitai paimti“, – pasakoja R.Širmonaitis.

Kadangi į įmonę neseniai buvo kreipęsis „Norfa“ vadybininkas, ieškodamas dirbtinių plaučių ventiliavimo aparatų, R.Širmonaitis pasiūlė jam įsigyti šią modernią įrangą. Taip klinikos gavo vertingą dovaną, kuri ir pasibaigus pandemijai toliau sėkmingai gelbės pacientus.

„Norfos mažmena“ nuo pat koronoviruso pandemijos pradžios teikia šalies gydymo įstaigoms paramą. Iki šiol bendrovė suteikė Lietuvos medikams paramos beveik už 400 tūkst. eurų. Balandžio mėn. pradžioje „Norfa“ padovanojo Santaros klinikoms dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatą „Bellavista 1000“, kitoms šalies miestų ligoninėms parūpino įvairių apsaugos priemonių: antbačių, veido kaukių, rankų dezinfekato, medicininių kombinezonų, respiratorių.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Inicijuotas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:21:02

Video

11:02
41:02
00:39

15min metų knygų rinkimai

Ar žinai?

Esports namai

URBAN˙/

Tik prenumeratoriams

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką