Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 20d. 16:29

„ORLEN Lietuva“: nuo indėlio į ekonomiką iki socialinių veiklų

„Orlen“ įmonių grupė
„Orlen“ nuotr. / „Orlen“ įmonių grupė

AB „ORLEN Lietuva“ – ne tik puikiai atpažįstamas prekės ženklas, bet ir vienas iš svarbiausių Lietuvos ūkio subjektų, prisidedančių prie šalies ir regiono energetinio saugumo. Apie bendrovės ekonominę, socialinę svarbą bei planus, pasakoja „ORLEN Lietuva“ atstovė spaudai Kristina Gendvilė.

Raudoname fone išryškėjęs baltas erelio siluetas – kasdien sutinkamas simbolis. Ar žinojote, kad „ORLEN“ bendrovės vardas kilo iš lenkiško žodžio Orzeł, reiškiančio erelį?

AFP/„Scanpix“ nuotr./„Orlen Lietuva“
AFP/„Scanpix“ nuotr./„Orlen Lietuva“

Trumpa „ORLEN Lietuva“ istorija

2006-aisiais, bankrutavus Rusijos naftos įmonei „Jukos“, dalį AB „Mažeikių naftos“ akcijų – 53,7 proc. – įsigijo Lenkijos koncernas „PKN Orlen“. Dar 30,66 proc. akcijų bendrovei pardavė Lietuvos valstybė. Kontrolinis akcijų paketas iš viso atsiejo 2,34 mlrd. JAV dolerių. Neilgai trukus, koncernas įsigijo mažesnių akcininkų, o 2009 metų balandį – ir Lietuvos Vyriausybei priklausiusias „Mažeikių naftos“ akcijas. Šiuo metu „ORLEN Lietuva“ sudaro naftos perdirbimo produktų gamykla, Būtingės terminalas ir Biržų naftotiekis.

„PKN Orlen“ įsteigta 1999-aisiais, susijungus dviems lenkiškiems koncernams – Petrochemia Płock S.A. bei Centrala Produktów Naftowych. Naftos perdirbimo koncernui šiuo metu priklauso daugiau kaip 70 bendrovių.

„Orlen“ nuotr./„Orlen“ įmonių grupė
„Orlen“ nuotr./„Orlen“ įmonių grupė

Svarus indėlis į Lietuvos ekonomiką

Strateginės reikšmės bendrovė „ORLEN Lietuva“ – ne tik reikšmingiausia šalies mokesčių mokėtoja, bet ir viena iš didžiausių darbdavių. K.Gendvilės teigimu, šiuo metu įmonėje dirba 1400 darbuotojų. Anot pašnekovės, nuo 2006 metų bendrovė į valstybės biudžetą sumokėjo daugiau nei 5,5 mlrd. eurų mokesčių. Verta paminėti ir tai, kad net 22 % lietuviškos kilmės eksporto, kurio vertė daugiau nei 2 mlrd. eurų, pagamino būtent „ORLEN Lietuva“.

K.Gendvilės teigimu, vienintelio bendrovės akcininko – „PKN Orlen“ – investicijos į naftos perdirbimo gamyklos Mažeikiuose įsigijimą ir modernizavimą siekia 4 mlrd. JAV dolerių, iš kurių vien modernizavimui skirta beveik 1,3 mlrd. JAV dolerių.

Remiantis pasaulinės rizikos valdymo korporacijos „Coface“ vertinimu, „ORLEN Lietuva“ patenka tarp trijų patikimiausių Lietuvos bendrovių.

Tarp planų – šešėlinės degalų rinkos eliminavimas

Paklausta apie bendrovės ateities planus K.Gendvilė išskyrė kelis svarbiausius tikslus, tarp kurių ir energetinio efektyvumo didinimas, naujų sugriežtintų reikalavimų, susijusių su pramoninių išmetamų teršalų mažinimu, įgyvendinimas. Be to, „ORLEN Lietuva“ užsibrėžė didinti šviesiųjų naftos produktų išeigą bei įgyvendinti Tarptautinės jūrų organizacijos (angl. IMO) reikalavimą apriboti sieros kiekį jūrose naudojamame kure. Kitas, tačiau ne mažiau svarbus tikslas – šešėlinės degalų rinkos eliminavimas.

„Mūsų šių dienų tikslas, – teigė bendrovės atstovė, – sumažinti sunkiasierio mazuto išeigą dėl mažos jo kainos, nykstančios rinkos ir griežtesnių kokybės reikalavimų. Tam reikalinga kelių šimtų milijonų investicija į naują konversijos įrenginį, kuris padidintų naftos perdirbimo gilumą. Didesnis naftos perdirbimo gilumas leistų „ORLEN Lietuvai“ žymiai pagerinti savo rezultatus ir konkurencingumą.“

Vertybė – socialinė atsakomybė

Kalbėdama apie „ORLEN Lietuva“ K.Gendvilė atkreipė dėmesį, kad bendrovė remia socialinius, kultūrinius ir sporto projektus, įgyvendinamus ne vien tik vietos bendruomenėje, tačiau ir nacionaliniu mastu. Tarp jų: Lenkų kino festivalis Lietuvoje, Tarptautinis meno festivalis „Mažeikiai“ bei roko muzikos festivalis „GERS!“, Lietuvos valstybės atkūrimo dienai paminėti skirtas bėgimas „Bėgame už laisvę!“ ir t.t.

„Su Lietuvos Raudonuoju Kryžiumi bendrovę sieja ilgametė partnerystė įgyvendinant senyvo amžiaus žmonių slaugos jų namuose projektą, taip pat bendrovė skyrė paramą Vilniaus pal. kun. Mykolo Sopočkos hospiso statyboms, Šv.Jėzaus širdies, vienos seniausių Lietuvoje medinės Pikelių Švč.Trejybės bei Šv.Pranciškaus Asyžiežio bažnyčių rekonstrukcijoms“, – kalbėjo ji.

Be kita ko, darbuotojų iniciatyva bendrovėje jau tradicija tapo kraujo donorystės akcijos, bei kasmetinė švarinimosi akcija „Darom!“ ir Pyragų diena, kurios metu surinktos lėšos skiriamos nuo gaisro nukentėjusioms šeimos, autizmo sutrikimą turintiems vaikams ar kitoms socialinės organizacijoms.

„Kasmet prieš Šv. Kalėdas ir Šv. Velykas, – pridūrė ji, – bendrovėje vyksta rankdarbių mugė, kurios dalyviai – rajono vaikų dienos centrai, vaikų ir suaugusiųjų neįgaliųjų organizacijos. Mums rūpi bendruomenė ir aplinka, kurioje esame įsikūrę.“

Remiamas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką