Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pasinaudojus ES parama statomos modernios gamyklos ir tyrimų centrai

Šaltinis: 15min
0
A A

Vienas Lietuvos ūkio prioritetų – kurti pridėtinės vertės produkciją. To siekti padeda ir ES struktūrinių fondų lėšos, kurių pagalba mūsų šalyje statomos modernios gamyklos. Tarp tokių – Vilniuje įsikūrusi MG AB „Precizika“ saulės modulių gamykla.

Produkcija išsiskiria kokybe

Šių metų pradžioje Vilniuje pradėjusi veikti moderni saulės modulių gamykla jau dabar turi užsakymų metams į priekį. Beveik visus čia pagamintus modulius nupirks Lenkijoje statomos saulės jėgainės. Tačiau mokslinės gamybinės UAB „Precizika“ vadovas Tomas Barakauskas pripažįsta, kad be ES struktūrinių fondų paramos gamyklos nebūtų. 

Tomas Barakauskas
Tomas Barakauskas

Vilniuje gaminami saulės moduliai pagal kokybės parametrus gali konkuruoti su kitų Europos gamintojų produkcija. „Šiuo metu yra išrasta ir efektyvesnių technologijų, tačiau jų kaina tokia, kad naudoti tiesiog neapsimoka. Silicio pagrindu gaminami moduliai šiuo metu turi bene geriausią kainos ir efektyvumo santykį“, - pasakoja MG AB „Precizika“ generalinis direktorius T. Barakauskas.

Gamykloje įrengta itin moderni šveicarų firmos 3S (Swiss Solar Systems) gamybos linija, galinti užtikrinti, kad moduliai tarnaus bent 25 metus. Pati  gamykla ir jos gaminami moduliai atitinka auksčiausius Europinius kokybės reikalavimus ir yra sertifikuoti. „Žinoma, yra pigesnių kiniškų saulės modulių. Tačiau ką darys juos įsirengę žmonės, kai po kelių metų modulių efektyvumas ims ženkliai mažėti ar net moduliai pradės byrėti? Jų gamintojus pirkėjas vargu ar suras, o mes visada surandami“, – tvirtina „Precizikos“ vadovas.

Beveik viskas skirta eksportui

Šiuo metu tai vienintelė saulės modulių gamykla regione. Tokių nėra nei Baltijos šalyse, nei kaimyninėje Lenkijoje ar Baltarusijoje. Pasaulyje vis labiau populiarėjant saulės energijai, „Precizikai“ užsakymų netrūksta. Tačiau mūsų šalyje, nors apie saulės energiją kalbama vis garsiau, planuojama parduoti apie 2-3 proc. pagaminamų saulės modulių.

„Lietuva labai maža, dabar įrengtų saulės jėgainių pajėgumas kiek daugiau nei 2 MW, valstybės nustatyta kvota – 10 MW. Tai labai nedidelis skaičius, lyginant su planais kaimyninėse šalyse. O mes per metus galime pagaminti saulės modulių, kurių bendras galingumas 70 MW“, – pasakoja T. Barakauskas. Šiuo metu įmonė jau turi užsakymų metams į priekį iš Lenkijos, kur saulės energija vystoma vis aktyviau.

Saulės modulių gamykla – jau antras „Precizikos“ projektas, vykdomas pagal ES struktūrinių fondų remiamas priemones. 2008 metais, pasinaudojus priemone „Intelektas LT+“, buvo įrengta mokslinių tyrimų laboratorija. Vienas joje vykdomų mokslinių projektų – saulės modulio elementų – celių patobulinimas, kad vietoje dabar naudojamo sidabro, būtų galima naudoti varį. Tai ženkliai atpigintų gamybą.

Lyderis LT

Saulės modulių gamyklos statyba iš dalies finansuota iš ES struktūrinių fondų pagal priemonę „Lyderis LT“. Bendra projekto vertė 14,5 mln. litų, iš kurių 8,7 mln. litų skirtos iš ES fondų.

„Jei ne ES parama, šios gamyklos nebūtų. Konkurencija saulės energijos rinkoje labai didelė, be to sunku konkuruoti su kainas dempinguojančiais kinais“, – sako T. Barakauskas.

ES parama pagal Ekonomikos augimo veiksmų programos priemonę „Lyderis LT“ skirta investicijoms, susijusioms su naujų gamybos technologinių linijų įsigijimu ir įdiegimu, esamų gamybos technologinių linijų modernizavimu, įmonės vidinių inžinerinių tinklų, kurių reikia naujoms gamybos technologinėms linijoms diegti ar esamoms modernizuoti, įrengimu. Gamybos technologinės linijos turi būti skirtos apdirbamosios gamybos veikloms vykdyti.

LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTERIJA, http://www.ukmin.lt/

 

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką