Dabar populiaru
Publikuota: 2015 birželio 5d. 17:19

Per anksti ligonius iš būsimo technologijų parko iškėlusiai Vilniaus savivaldybei gresia baudos

Taip ateityje turėtų atrodyti Sapiegos ligoninės teritorija
Vilniaus sav. vizualizacija / Taip ateityje turėtų atrodyti buvusios Sapiegos ligoninės teritorija

Dar neseniai Sapiegų parke esančiuose pastatuose buvo slaugomi sunkiai sergantys ligoniai. Dabar jie išsikraustė į tame pačiame Antakalnyje naujai suremontuotą buvusią Vaikų polikliniką, o patalpose netrukus virs visai kitoks gyvenimas – čia steigsis technologijų ir meno centras, priimsiantis startuolius. Tačiau aiškėja, kad projektas gali būti nukeltas dar metams, jeigu Vilniaus savivaldybei nepavyks susitarti su atitinkamomis institucijomis dėl į pastatus investuotų Europos Sąjungos lėšų.

Sapiegos ligoninė, vėliau pervadinta į Šv. Roko ligoninę, buvo įsikūrusi Sapiegų parke esančiuose pastatuose, kurių dalis prieš ketverius metus rekonstruota už ES fondų energetiniam efektyvumui didinti lėšas. Renovacija įvyko, tačiau būtent ji dabar kiša koją norint greičiau šioje vietoje įsteigti technologijų ir meno inkubatorių – gavus ES paramą negalima penkerius metus keisti patalpų naudojimo paskirties.

Tikisi minimalios baudos

Tad šiuo metu Vilniaus miesto savivaldybė tariasi su Lietuvos verslo paramos agentūra, Finansų ministerija, kaip išspręsti šią problemą – penkeri metai po renovacijos bus tik kitąmet. Kaip sako Vilniaus vicemeras Gintautas Paluckas, tikimasi, kad galbūt bus susitarta skirti nedidelę baudą ar jokios, nes jeigu bus pareikalauti grąžinti visą ES paramą, kuri siekė daugiau nei 1 mln. eurų, greičiausiai technologijų ir meno parko projektas įstrigs dar metams. Kol baigsis numatytasis 5 metų terminas.

„Dar metus ten turėtų būti ligoninė, bet ligoninę mes jau perkraustėme į naujas patalpas. Todėl mes turime tokį metų tarpą. Todėl mėginame kalbėtis su ES institucijomis ir Finansų ministerija, kokią sankciją mums galėtų taikyti už tą finansavimo sutarties pažeidimą – kiek pinigų mums gali tekti iš tos paramos grąžinti“, – kalbėjo G.Paluckas.

Jeigu pavyks suderinti šį klausimą, bus imtasi patalpų remonto ir gruodį Vilniaus technologijų ir mano centras jau galės atverti duris. Sutartyje su jo steigėjais yra įrašyta, kad centrui patalpos ir raktai bus atiduoti, jei pavyks susitarti anksčiau laiko dėl paskirties pakeitimo su Finansų ministerija.

Nukentės savivaldybė

Labiausiai praloš miestas. Išlaikyti tas patalpas – saugoti, prižiūrėti, šildyti, miestui tikrai brangiai kainuos. Aš labai tikiuosi, kad prižiūrinčios institucijos ir ministerijos priims ekonomiškai racionalų sprendimą, – kalbėjo D.Žakaitis.

Pasak VšĮ Vilniaus technologijų ir meno centro direktoriaus Dariaus Žakaičio, jeigu šis klausimas nebus išspręstas teigiamai, labiausiai nukentės būtent Vilniaus miesto savivaldybė. „Mes turėsime nuostolių, nes visi yra pasiruošę dirbti, žmonės priimti į darbą projektui įgyvendinti. Bet labiausiai praloš miestas. Išlaikyti tas patalpas – saugoti, prižiūrėti, šildyti, miestui tikrai brangiai kainuos. Aš labai tikiuosi, kad prižiūrinčios institucijos ir ministerijos priims ekonomiškai racionalų sprendimą, nes dabar gavosi toks paradoksas – Vilniaus miesto savivaldybė baudžiama, nes ji per greitai pastatė naują ligoninę ir iškėlė ligonius, pagerino jiems sąlygas“, – kalbėjo D.Žakaitis.

Paties Vilniaus technologijų ir meno centro šis sprendimas tiesiogiai nepalies – sprendimas bet kokiu atveju jau priimtas ir inkubatorius tikrai šioje vietoje atsidarys.

Norėtų prijungti Sapiegų rūmus

Kompleksas Vilniaus Antakalnio pradžioje galėtų šiek tiek prasiplėsti – prijungus Sapiegų rūmus ir panaikinus dalį dabartinės Sapiegų gatvės visa senųjų rūmų teritorija būtų išvystyta. Patys rūmai taip pat galėtų tapti technologijų ir meno centro dalimi. Tačiau čia yra kitų niuansų. 

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Taip šiuo metu atrodo Sapiegos ligoninės teritorija.
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Sapiegų parko vartai

Rūmai prieš kelerius metus pradėti restauruoti, procesas nėra baigtas. Tikimasi tam gauti ES paramą, tačiau šiuo atveju reikia pateikti projektą, pagal kurį rūmai bus atviri visuomenei, turistams.

Idėjai rūmuose leisti kurtis startuoliams neprieštarauja ir Kultūros ministerija bei Kultūros paveldo departamentas. Patarojo direktorė Diana Varnaitė 15min.lt sakė, kad pernai parengtas rinkodaros planas Kultūros ministerijai, kuriame siūloma ieškoti privataus partnerio, atsižvelgiant į viešąjį interesą, pritraukti privačių lėšų restauravimo metu ir nekainuotų išlaikymas. Tačiau kol kas tokiam modeliui nėra pritarta.

Norinčiųjų įsikurti tikrai atsirastų. Tą patvirtino ir Vilniaus technologijų ir meno centro direktorius D.Žakaitis, kadangi šiuo metu jau gauta du kartus daugiau paraiškų, nei planuojama sukurti darbo vietų. „Visi labai gerai supranta mūsų idėją, ką mes čia darome. Tai bus unikalus hubas (bendradarbystės centras – red.past.), kuriame telksis visi sistemos dalyviai. Didelė pridėtinė vertė yra visiems būti vienoje vietoje“, – kalbėjo D.Žakaitis.

Sukurs 850 darbo vietų

Visi labai gerai supranta mūsų idėją, ką mes čia darome. Tai bus unikalus hubas, – kalbėjo D.Žakaitis.

Tiesa, šis centras be konkurso į Sapiegų rūmų patalpas keltis negalėtų, nors esą ir logiška būtų visą kompleksą atiduoti į vienas rankas tiems, kurie plėtos didžiąją dalį patalpų – 10 tūkst. kv.m.

Pagal pirminį planą naujasis miestelis taps bendra darbo, komunikacijos ir švietimo erdve. Čia įsikurs startuoliai, bus atgaivintas ir Sapiegų parkas. Technologijų parke planuojama įkurti poilsio erdvių, konferencijų ir sporto zonų. Čia bus galima nuomotis oranžinius dviračius, įkrauti elektromobilius, svarstoma net suteikti galimybių ekologiniams ūkiams.

Vilniaus technologijų parkas planuoja pritraukti daugiau nei 3 mln. eurų privačių investicijų, pasirašant sutartį žadėta įkurti 35 įmones ir sukurti daugiau kaip 350 naujų darbo vietų. Tačiau, kaip sako D.Žakaitis, tai buvęs pirminis planas, nemačius patalpų. Dabar šis skaičius gerokai išaugo – darbo vietų bus net 850. Sutartis tarp Vilniaus miesto savivaldybės ir Technologijų ir meno centro pasirašyta 2014-ųjų spalį.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką