Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Prenumeruoti

Pernai Europoje 44 mlrd. eurų pajamų gavusi „Amazon“ pelno mokesčio nemokėjo

Pasaulinė elektroninės prekybos gigantė „Amazon“ dėl 2020 m. pasaulį užklupusios pandemijos savo pajamas Europoje padidino net 12 mlrd. eurų. Tačiau Liuksemburge, kur yra įsikūrusi bendrovės pagrindinė Europos būstinė, kompanija fiksavo 1,2 mlrd. eurų nuostolius. Tai reiškia, kad įmonei nereikėjo mokėti pelno mokesčio, parodė šią savaitę paskelbti bendrovės rezultatai.
„Amazon“
„Amazon“ / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Negana to, pelno negavusi bendrovė sulaukė 56 milijonų eurų mokesčių kredito, kuriuo galės kompensuoti ateities mokesčius, jei būtų sulaukta pelno.

Liuksemburgo įmonė „Amazon EU Sarl“ aptarnauja Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Nyderlandų, Lenkijos, Ispanijos ir Švedijos pardavimus. Šioje bendrovėje dirba 5262 darbuotojai. Liuksemburge „Amazon“ įsikūrė 2003 m.

Vienam pirmųjų apie „Amazon“ rodiklius Europoje pranešusiam britų dienraščiui „The Guardian“, Jungtinės Karalystės leiboristų partijos parlamentarė Margaret Hodge sakė mananti, kad „Amazon“ tęsia „nenuilstamą bjaurią mokesčių vengimo kampaniją“.

„Amazon“ pajamos pandemijos metu išsipūtė, mūsų miestų centrų parduotuvės patyrė sunkumų, bet jie ir toliau perveda pinigus į mokesčių rojus kaip Liuksemburgas, kad išvengtų jiems priklausančios mokesčių dalies. Didžiosios bendrovės naudoja viešąsias paslaugas, infrastruktūrą ir mūsų išsilavinusią sveiką darbo jėgą. Tačiau skirtingai nuo smulkių verslų ir sunkiai dirbančių mokesčių mokėtojų, techologijų milžinės nemoka priklausančios dalies į bendrą katilą, skirtą bendram gėriui“, – teigė ilgametė mokesčių perkėlimo praktikų priešininkė.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Janis Varufakis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Janis Varufakis

Į pranešimą savo tviteryje sarkastiškai sureagavo ir buvęs Graikijos finansų ministras, žinomas ES politikos kritikas ekonomistas Janis Varoufakis.

„Jeigu ES turėtų nors kiek padorumo, jai reikėtų į Liuksemburgą nusiųsti troiką (terminas neoficialiai vartojamas Europos Komisijai, Europos centriniam bankui ir Tarptautiniam valiutos fondui apibūdinti – 15min past.), o šalies bankai turėtų būti uždaryti. Bet, žinoma, jie tai daro tik tų šalių žmonėms, kurie skursta dėl technofeodalų, slepiančių savo babkes Liuksemburge“, – rašė ekonomistas.

JAV kompanija teigia veikianti pagal įstatymus, primena investicijas

Pati „Amazon“ portalui euronews.com atsiųstame atsakyme pabrėžė, kad moka „visus mokesčius, kurių reikalaujama visose šalyse, kuriose vykdome veiklą“.

„Mokestį reikia mokėti nuo pelno, o ne pajamų. Mūsų pelnas liko žemas dėl didelių investicijų ir fakto, kad mažmeninė prekyba yra labai konkurencinga sritis su žemomis maržomis“, – rašoma bendrovės atsakyme.

„Scanpix“ nuotr./Sandėlis
„Scanpix“ nuotr./Sandėlis

Bendrovės atstovai taip pat pabrėžė, kad „Amazon“ Europoje investavo milijardus kurdama darbus ir padėdama smulkioms žemyno bendrovėms.

„Mes nuo 2010 m. Europoje investavome daugiau nei 78 milijardus eurų ir dauguma šių investicijų buvo skirtos infrastruktūrai, kuri sukūrė tūkstančius naujų darbų, sugeneravo reikšmingus vietinius mokesčius ir remia smulkias Europos įmones“, – teigė bendrovės atstovai.

Pasaulyje bręsta JAV ir EBPO vedama mokesčių pertvarka

„Amazon“ jau ne vienerius metus sulaukia kritikų kaltinimų, kad moka nedaug arba visai nemoka pelno mokesčių.

Štai 2017 m. Europos Komisija liepė „Amazon“ sumokėti 250 mln. eurų nesumokėtų mokesčių, susijusių su „neteisėta mokesčių lengvata“, kurią interneto prekybos milžinei suteikė Liuksemburgas.

Tuomet skelbta, kad buvo sudarytos sąlygos įmonei „Amazon“ perkelti didžiąją dalį pelno iš grupės „Amazon“ įmonės, kuri yra apmokestinama Liuksemburge („Amazon EU“), į įmonę, kuri čia nėra apmokestinama („Amazon Europe Holding Technologies“). Taip faktiškai buvo sudarytos sąlygos išvengti trijų ketvirtadalių jos pelno, gauto iš visų „Amazon“ pardavimų ES, apmokestinimo.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas JAV Kongrese
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas JAV Kongrese

Pastaruoju metu kritikos bendrovė sulaukė ir savo tėvynėje. Naujasis JAV prezidentas Joe Bidenas, ieškodamas kaip finansuoti grandiozinį 2 trln. JAV dolerių vertės infrastruktūros atnaujinimo planą, savo žvilgsnį nukreipė į verslą. JAV administracija planuoja, kad atnaujinimo programa iš būtų dalies finansuojama padidinant pelno mokesčio tarifą nuo 21 iki 28 procentų ir sugriežtinant galimybes pasinaudoti mokesčių rojais.

Praėjusį mėnesį J.Bidenas pacitavo 2019 metų tyrimo rezultatus, parodžiusius, kad 91 iš „Fortune 500“ sąraše esanti įmonė – „didžiausios įmonės pasaulyje, įskaitant „Amazon“ <...> – nemoka nė vieno cento pajamų mokesčio valstybei“ ir pridūrė: „Tai tiesiog neteisinga“.

Viena iš priemonių apriboti tokį pelno perkėlimą – siūlomas minimalus pasaulinis pelno mokesčio tarifas. Apie tai kalba tiek JAV, tiek Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO). Kiek netikėtai, tokį planą balandį pareiškė palaikanti ir pati Amazon. „Palaikome prezidento administracijos dėmesį drąsioms investicijoms į JAV infrastruktūrą“, – pareiškė jos įkūrėjas Jeffas Bezosas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Vasarinių padangų sezonas: kur rasti geriausią kainos ir kokybės santykį?
Reklama
Pranešimas apie prašymų dėl triukšmo mažinimo priemonių įgyvendinimo išlaidų kompensavimo priėmimą
Reklama
Atėjo metas apsitverti sklypą: specialistų patarimai
Reklama
„CFMOTO“ tapo naujos motociklų vairavimo akademijos Lietuvoje partneriais
Užsisakykite 15min naujienlaiškius