Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 29d. 05:54

Pirmąjį milijardo vertės vienaragį Lietuva jau turi – „Vinted“. Kas taps antruoju?

„Vinted“ biuras 15min tema
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / „Vinted“ biuras

„Vinted“ tapimas vienaragiu buvo lauktas ir tikėtas, o antrojo paskelbimas neturėtų užtrukti, tvirtina startuolių ekosistemos ekspertai. Tarp labiausiai tikėtinų naujųjų vienaragių minima kibernetinio saugumo sprendimų grupė „Tesonet“, viešojo transporto programėlę sukūręs startuolis „Trafi“ ir pinigų perlaidų bendrovė „Transfergo“.

„Tai, kad Lietuva turi pirmąjį vienaragį, nėra netikėta, bet labai laukta žinia. „Vinted“ buvo potencialiausias kandidatas, turėjęs realiausius šansus tai padaryti. Tai yra visos Lietuvos startuolių ekosistemos svajonė ir pirmas žingsnis, nes kaimynai bado akis turėdami jų keturis. Estai iki vienaragių lygio išauginę „Skype“, „Bolt“, „Transferwise“ ir „Playtech“ įmones, – 15 min tvirtino startuolių erdvės Antakalnyje „Vilnius tech park“ vadovas, rizikos kapitalo fondo „Contrarian Ventures“ partneris Darius Žakaitis.

Ketvirtadienį naudotų drabužių mainų ir prekybos platforma „Vinted“ paskelbė per pastarąjį investicijų raundą pritraukusi 128 mln. eurų ir pasiekdama daugiau nei iki 1 mlrd. eurų rinkos vertę tapusi pirmuoju vienaragiu (angl. unicorn) iš Lietuvos.

Vienaragiais vadinami apie 2000-uosius ir vėliau įkurti technologijų startuoliai, kurių rinkos vertė viršija 1 mlrd. dolerių.

Ekspertai sutaria, kad „Vinted“ tapimas pirmuoju Lietuvos vienaragiu patvirtina, kad daugiau nei 900 startuolių turinti Lietuvos startuolių ekosistema jau pasiekė brandą.

Rizikos kapitalo fondo „Open Circle Capital“ partneris Rokas Tamošiūnas 15min tvirtino, kad tarp investuotojų jau kurį laiką sklandė gandai, kad startuolių rinkoje laukiamos didelės naujienos.

„Tai įrodymas, kad Lietuvos startuolių bendruomenė iš mėgėjiško lygio išaugo į profesionalų, nes tai labai didelė pinigų suma. Antra, tai labai svarbus paskatinimas tiems, kurie dar yra kelyje į tapimą vienaragiu. Jiems tokia žinia yra labai aiškus įrodymas, kad galima nueiti šį kelią. O labiausiai džiaugiuosi, kad „Vinted“ turi labai daug darbuotojų Lietuvoje ir tokiu būdu gražiai parodo, kad su mūsų žmonių kompetencija, verslo ir startuolių aplinka galima pasiekti tokių rezultatų“, – sakė R.Tamošiūnas.

D.Žakaitis papildo, kad ši žinia Lietuvai atneša daug teigiamo dėmesio iš pasaulio.

„Tai puiki proga pranešti pasauliui, kad mes irgi per pakankamai trumpą laiką galime sukurti tokias kompanijas ir turime tam tinkamų žmonių ir talento. Užsienio šalių investuotojams tai geriausias įrodymas“, – kalbėjo D.Žakaitis.

Kas bus antrasis vienaragis?

Svarstydami, kas paseks „Vinted“ pėdomis ir įstos į lietuviškų vienaragių klubą, investuotojai ir ekspertai išskiria tris labiausiai tikėtinus kandidatus – „Tesonet“, „Trafi“ ir „Transfergo“.

Beje, tiek R.Tamošiūnas, tiek „Startup Lithuania“ vadovė Roberta Rudokienė 15min sakė manantys, kad „Tesonet“ jau šiuo metu galėtų būti neoficialus vienaragis. Vis dėlto, kadangi ši bendrovė nepritraukinėja investuotojų lėšų, jos vertė oficialiai neskelbiama.

„Registrų centrui“ pateikiamos „Tesonet“ įmonių grupės finansinės ataskaitos rodo, kad ši grupė sparčiai augina ne tik pajamas, bet ir pelną. 2018 metais viena iš pagrindinių šios grupės įmonių, „Teso LT“, uždirbo beveik 11 milijonų eurų pajamų – 54 proc. daugiau negu 2017 metais. Tuo tarpu pelnas augo 2,5 karto iki beveik 736 tūkst. eurų. Portalo unicorns.lt duomenimis, „Tesonet“ dirba 784 darbuotojai.

Beje, pagal pastangas motyvuoti darbuotojus „Tesonet“ jau dabar primena lietuviškąjį „Google“. Spalį „workation“ (darbo atostogų – liet.) proga „Tesonet“ dirbti ir ilsėtis daugiau nei 600 darbuotojų savaitei išskraidino į Turkiją.

„Tesonet“ nuotr./„Tesonet“ darbostogos
„Tesonet“ nuotr./„Tesonet“ darbostogos

„Manau, kad „Tesonet“ galėtų būti įvertinta labai brangiai, bet ji nepritraukinės investicijų. Tad antruoju oficialiu vienaragiu galėtų tapti „Trafi“. Tai, ką jie daro, jie daro labai gerai, o auga sparčiai“, – mano R.Tamošiūnas.

R.Rudokienė prie galimų vienaragių priskiria lietuvių Londone įkurtą pinigų perlaidų įmonę „Transfergo“. Tuo tarpu D.Žakaitis kaip tikėtinus kandidatus į vieną gretą rikiuoja keturias įmones – „Tesonet“, „Trafi“, „Transfergo“ ir populiariu tarptautiniu naujienų portalu tapusią „Bored Panda“.

Iš tiesų, šie keli vardai figūruoja daugumoje ataskaitų ir prognozių. „Dealroom“ tyrime, kurį inicijavo „Startup Lithuania“, „Contrarian Ventures“, „Koinvesticinis fondas“ ir „TGS Baltic“, vertingiausiais Lietuvos startuoliais įvardijamos „Vinted“, „Tesonet“, „Transfergo“ ir „Trafi“ įmonės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką