Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gegužės 29d. 14:10

Pirmoji „Brexit“ auka Lietuvoje: britų investuotojai nestatys gamyklos Alytuje

Sofa Brands gamyklos vizualizacija
Sofa Brands gamyklos vizualizacija

Neaiškumas dėl „Brexit“ pasiekė ir Lietuvos investicijų lauką. Alytaus pramonės rajone britai nestatys minkštųjų baldų gobelenų gamyklos „Sofa Brands“ – Lietuvoje veikiantys komerciniai bankai atsisakė suteikti paskolą. Dar kovo mėnesį žadėta, kad naujoje gamykloje bus įdarbinti 500 žmonių.

„Taip, projektas yra stabdomas, nes taip nutarė bendrovės valdyba“, – 15min patvirtino „Sofa Brands“ direktorius Saulius Bitinas. „Investuok Lietuvoje“ vadovas Mantas Katinas sako, kad „Brexit“ poveikis Lietuvai sukuria ir galimybių, ir apribojimų.

Planavo investuoti 5 mln. eurų

Bendrovė planavo Alytaus pramonės rajone statyti minkštų baldų gamyklą. Lietuvoje pagaminti baldai sėkmingai eksportuojami į Jungtinę Karalystę. „Sofa Brands“ jau turi gamyklą Alytuje, kur dirba 370 žmonių, tačiau turėjo planų plėstis.

Sofa Brands gamykla
Sofa Brands gamykla

„Dauguma komercinių bankų atsisakė investuoti, nes įmonė yra britų kapitalo. O vienas bankas pasiūlė itin nepalankias sąlygas“, – 15min atskleidė S.Bitinas.

Miesto savivaldybė investuotojams buvo išnuomojusi sklypą Fortų gatvėje, o už tai investuotojai per 3 metus pasižadėjo investuoti ne mažiau kaip 5 mln. eurų.

Pasak S.Bitino, dėl projekto stabdymo apsisprendė įmonės akcininkės Jungtinės Karalystės bendrovė „Sofa Brands International“ valdyba.

„Užsitęsęs „Brexit“ įnešė daug neaiškumo dėl rinkos, tačiau yra ir kitų priežasčių, pavyzdžiui, sudėtingos bankų finansavimo sąlygos regionuose įsikūrusioms bendrovėms. Bankai nenori finansuoti nekilnojamo turto projektų regionuose, jie skolina tik Vilniuje ir Kaune“, – pasakojo S.Bitinas.

Zenono Šilinsko nuotr. /Saulius Bitinas.
Zenono Šilinsko nuotr. /Saulius Bitinas.

Gamykla turėjo iškilti 3,7 ha sklype, o nuomos sutarčiai dar metų pradžioje pritarė Alytaus miesto savivaldybės taryba.

Apgailestauja, kad sklypas vis dar tuščias

Alytaus savivaldybės Turto valdymo ir verslo skyriaus vedėja Auksė Juonienė 15min teigė, kad gautas laiškas iš investuotojų, jog jie atsisako projekto ir sklypo nuomos.

„Priežasčių jie nenurodė. Žinoma, gaila, kad toks sklypas stovi tuščias. Jis yra geroje vietoje. Artimiausiame tarybos posėdyje bus siūloma nutraukti sutartį“, – sakė A.Juonienė.

Beje, tame pačiame sklype taip pat ketino investuoti bendrovė „Juice & water group“, statyti gėrimų gamyklą, tačiau ji taip pat atsisakė planų. Vis dėlto, jai sklype dar priklauso dalis statinių.

„Brexit“ poveikis Lietuvai sukuria ir galimybių, ir apribojimų, mano „Investuok Lietuvoje“ vadovas Mantas Katinas. „Jei britų įmonė eksportuoja daug produkcijos į ES šalis, jai apsimoka „iškelti“ veiklą į žemyninę Europą. Jei prekės daugiau juda į Jungtinę Karalystę, tuomet kompanijos bijo kietojo „Brexit“ scenarijaus ir gali stabdyti investicinius projektus bei gamybą koncentruoti pačioje Jungtinėje Karalystėje“, – 15min sakė M.Katinas.

Reikėtų tartis su savininkais

A.Juonienė sakė, kad naujasis investuotojas galėtų išsinuomoti sklypą, tačiau turėtų sutarti ir su „Juice & water group“ dėl statinių išpirkimo jame.

„Mes dabar esame tokioje padėtyje, kad naujajam savininkui reikės sutarti su jais“, – sakė Turto valdymo ir verslo skyriaus vedėja.

Ji pridūrė, kad miestas investuotojams turi ką pasiūlyti – 5 ha sklypai pramonės zonoje laukia investicijų.

Gamyklą ketinusi statyti „Sofa Brands“ dar nuomojasi 6,8 tūkst. kvadratinių metrų ploto patalpas gamybos pastate Naujojoje gatvėje, tačiau nuomos sutartis baigiasi spalį.

Šiuo metu galioja trišalė sutartis tarp Alytaus miesto savivaldybės, įmonės „Sofa Brands“ bei Norvegijos kapitalo nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Baltic Sea Properties“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką