Dabar populiaru
Publikuota: 2016 rugpjūčio 30d. 05:29

Daliai alkoholio vartotojų svaigalų skyrius liks uždarytas ir po rugsėjo 1-osios

Draudimas pardavinėti alkoholinius gėrimus.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Draudimas pardavinėti alkoholinius gėrimus.

Rugsėjo 1-ąją alkoholio prekybos centruose negaus niekas, mat pirmąją mokslo metų dieną juo draudžiama prekiauti. Dalis ištroškusiųjų be svaigiųjų gėrimų liks ir penktadienį, rugsėjo 2-ąją, jeigu į prekybos centrus ateis be asmens dokumentų.

Naują tvarką palaiminę socialdemokratai: asmens dokumento nereikės

Artėjant rugsėjo pradžiai, kai didieji prekybos tinklai prašys asmens dokumentų iš absoliučiai visų alkoholį perkančių klientų, valdantieji plaunasi rankas. Socialdemokratai, dar prieš atsiritant potencialių rinkėjų pykčio bangai, suskubo pareikšti, kad ne valdžia kalta. Matyt, pamiršo, kad prie naujos tvarkos rankas prikišo ir Sveikatos apsaugos ministerija, vadovaujama socialdemokratų ministro.

„Socialdemokratų partijos valdyba, reaguodama į gyventojų susirūpinimą dėl prekybos įmonių susitarimo reikalauti asmens dokumentų iš alkoholinius gėrimus perkančių asmenų, primena, kad dabartinė Vyriausybė, kitos valdžios institucijos jokiais įstatymais ar kitais teisės aktais nereglamentavo šio žingsnio. Asmens dokumentų reikalavimas prekybos centruose nėra privalomas“, – pranešime žiniasklaidai rašo Socialdemokratų partija.

Tiesa, prekybos tinklai neprivalo reikalauti asmens dokumentų, tačiau tokią tvarką jie sugalvojo savanoriškai, neva siekdami sumažinti alkoholio vartojimą šalyje. Tačiau tiesa yra ir ta, kad memorandumą pasirašė ir Sveikatos apsaugos ministerija, kurios ministro portfelis priklauso socialdemokratams, kurie dabar bando nusiplauti rankas.

Asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų net iš asmenų, kurie yra akivaizdžiai vyresni nei 18-os, reikalaus „Maxima LT“, „Palink“, „Rimi Lietuva“, „Norfos mažmena“, „Prisma LT“, „Aljansas aibė“ darbuotojai. Rinkos naujokas „Lidl“ prie iniciatyvos neprisidėjo.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Draudimas pardavinėti alkoholinius gėrimus.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Draudimas pardavinėti alkoholinius gėrimus.

Turi teisę reikalauti dokumento

Nors memorandumas neturi teisinės galios, kaip 15min aiškino Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomasis direktorius Laurynas Vilimas, prašyti parodyti asmens dokumentą prekybos tinklai turėjo visada.

„Įstatyme aiškiai pasakyta, kad prekybininkai turi teisę reikalauti dokumento. Tai reiškia, kad tai yra numatyta įstatymu. Ten nenumatyta, kad tai turi būti jaunas žmogus. Mūsų nuostata neprieštarauja įstatymui, ji yra papildoma, tokia kontrolės priemonė“, – aiškino jis.

Kai birželio pabaigoje buvo pasirašytas toks memorandumas, skelbta, kad kasininkės ne tik prašys asmens dokumentų, bet ir suvedinės asmens duomenis į kasos aparatą, kad jis galėtų tiksliai nustatyti pirkėjo amžių. Po pasipiktinimo bangos, panašu, kad prekybos tinklai yra linkę tokio reikalavimo atsisakyti.

Pavyzdžiui, „Iki“ atstovė Berta Čaikauskaitė sakė, kad kasininkai asmens duomenų į kasos aparatą nesuvedinės.

„Mūsų tinklo parduotuvėse pirkėjų gimimo datos nebus nei įvedamos, nei tuo labiau kaupiamos. Kasininkas tiesiog paprašys parodyti dokumentą, kad galėtų įsitikinti, ar alkoholį perkantis asmuo yra sulaukęs 18 metų“, – sakė jis.

Asmens dokumentą privalės parodyti visi alkoholio pirkėjai net ir tuo atveju, jeigu jie yra akivaizdžiai vyresni nei 18-os metų.

„Parodyti dokumentą kiekvieną kartą perkant alkoholį prašysime ir garbaus amžiaus senjorų, ir nuolatinių pirkėjų, kuriuos kasininkai pažįsta iš matymo. Tikime, kad tokiu būdu bus išvengta žmogiškosios klaidos faktoriaus, kai kasininkas turėdavo prisiimti atsakomybę nuspręsti, ar pirkėjas yra pilnametis.

Suprantame, kad senjorams gali atrodyti keista, kai kasininkas prašys dokumento net ir matydamas, kad asmuo yra garbaus amžiaus. Vis dėlto tikime, kad didžioji dalis pirkėjų šiuos pokyčius priims kaip būtinus, norint sumažinti alkoholio prieinamumą nepilnamečiams“, – sakė B.Čaikauskaitė.

Tuo metu L.Vilimas pabrėžė, kad alkoholio pirkėjai neturėtų nustebti, jeigu gimimo data vis tik bus įvedama į kasos aparatą.

„Kiekvienas prekybininkas pagal savo technines galimybes pasirinks būdą, kaip tikrinimą įgyvendinti. Svarbiausia, ką reikia pabrėžti, kad jokie asmens duomenys nebus niekur saugomi, niekur nenaudojami. Gimimo data nėra asmenį identifikuojanti informacija. Data nebus matoma jokiame čekyje ir nebus su asmeniu susieta“, – sakė L.Vilimas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką